Strona 1 z 1

Obliczenia na ścinanie w zespole z blachami zdystansowanymi tulejami nieprzenoszącymi obciążenia.

: 23 kwie 2022, o 20:11
autor: Zdenerwowany Student
Cześć,

Robię projekt na jeden z przedmiotów i muszę obliczyć na ścinanie pewne nietypowe połączenie, problem w tym, że nie spotkałem się jeszcze z rozwiązaniem takiego problemu i nie wiem jak to rozwiązać.
Otóż problem polega na tym, że:
Mam dwie blachy(1,2) boczne o grubości \(\displaystyle{ 20mm}\) pomiędzy którymi musi być \(\displaystyle{ 150mm}\) odstępu i jedną blachę środkową(3).
Dwoma śrubami których średnicę muszę obliczyć mam połączyć blachy 1,2 i 3.
Problem leży w tym, że nikt nie będzie dawał blachy 150mm ze względu na wagę, cenę itd.
Doszedłem więc do wniosku, że przez te 3 blachy przepuszczę jedną długą tuleję w której będzie śruba, a pomiędzy blachami na tę długą tuleję nasunę tuleje dystansowe.
Problem leży w tym, że pomiędzy tymi trzema blachami które przenoszą obciążenie nic nie ma, a dotychczas na studiach nie spotkałem się z takim problemem.
Sporządziłem prosty schemat jak miałby wyglądać taki przekrój:
PSs31Ne.jpeg
I teraz mam pytanie - jak to policzyć?
Czy mam potraktować tuleje i przechodzącą przez nią śrubę jako jedno ciało do obliczeń i potem sobie tylko wybrać jak gruba miałaby być tuleja i jaki miałby być wymiar śruby?
Czy w takim wypadku liczę wszystko ze wzoru: \(\displaystyle{ \tau = \frac{F}{A _{t} } }\), gdzie \(\displaystyle{ A_{t}= \frac{\pi \cdot d ^{2} }{4\cdot n\cdot i} }\), gdzie u mnie \(\displaystyle{ d}\) równałoby się zewnętrznej średnicy tuleji i bym śrubę i tuleję traktował jak pełny walec a z kolei \(\displaystyle{ i}\) czyli liczba płaszczyzn ścinania równałaby się \(\displaystyle{ i=8}\)?

Jeśli nie to bardzo proszę o pomoc