Strona 1 z 1

Ograniczenie indukcji

: 1 sty 2022, o 19:13
autor: Math_Logic
Indukcja pozwala stwierdzić, że w zbiorze liczb naturalnych lub w podzbiorze zbioru liczb naturalnych ograniczonym z dołu zachodzi jakaś własność.
Czy jest opcja, aby udowodnić indukcyjnie własność w podzbiorze zbioru liczb naturalnych ograniczonym z góry?

Re: Ograniczenie indukcji

: 1 sty 2022, o 19:21
autor: Jan Kraszewski
Math_Logic pisze: 1 sty 2022, o 19:13 Indukcja pozwala stwierdzić, że w zbiorze liczb naturalnych lub w podzbiorze zbioru liczb naturalnych ograniczonym z dołu zachodzi jakaś własność.
:?:
Każdy podzbiór zbioru liczb naturalnych jest ograniczony z dołu.
Math_Logic pisze: 1 sty 2022, o 19:13Czy jest opcja, aby udowodnić indukcyjnie własność w podzbiorze zbioru liczb naturalnych ograniczonym z góry?
Każdy podzbiór zbioru liczb naturalnych ograniczony z góry jest skończony.

Szczerze mówiąc to nie bardzo rozumiem, o co pytasz.

JK

Re: Ograniczenie indukcji

: 1 sty 2022, o 20:37
autor: Jakub Gurak
Natknąłem się kiedyś na pewną formę indukcji ograniczonej.

Tzn. jeśli \(\displaystyle{ m}\) jest (dowolnie dużą) liczbą naturalną, wtedy działa indukcja od \(\displaystyle{ 0}\) do \(\displaystyle{ m}\).

Tzn. jeśli własność \(\displaystyle{ \alpha (n)}\) spełnia, że zachodzi dla \(\displaystyle{ 0}\), tzn. gdy zachodzi \(\displaystyle{ \alpha (0)}\), i po drugie dla dowolnego \(\displaystyle{ n\in\NN}\), takiego, że n<m zachodzi: \(\displaystyle{ \left[ \alpha (n) \rightarrow \alpha (n+1) \right]}\) , to indukcja ograniczona głosi, że: \(\displaystyle{ \alpha (n), \hbox{ dla }n=0,1,\ldots, m.}\)

Po prostu, w przypadku gdy: \(\displaystyle{ n=m}\), ta indukcja się urywa, bo \(\displaystyle{ m\not<m.}\)
Ktoś powie, że to indukcja skończona. Racja, tylko, że to też działa, gdy \(\displaystyle{ m}\) jest duże- wtedy ręcznie nie sprawdzi tych \(\displaystyle{ (m+1)}\) kroków. A taka indukcja działa, i wtedy może się to tu przydać. :D