Strona 1 z 1

Czworokąt, okrąg, równanie

: 13 gru 2020, o 21:23
autor: Corinek
Mamy dany czworokąt \(\displaystyle{ ABCD}\) wraz z opisanym na nim okręgiem. Punkt przecięcia prostych zawierających boki \(\displaystyle{ AB}\), \(\displaystyle{ CD}\) oznaczamy \(\displaystyle{ P}\), zaś punkt przecięcia prostych zawierających boki \(\displaystyle{ BC}\), \(\displaystyle{ AD}\) oznaczamy \(\displaystyle{ Q}\). Udowodnić, że zachodzi następująca równość:
\(\displaystyle{ \left| PQ\right|^2 = \left| AP\right| \cdot \left| BP\right| + \left| BQ\right| \cdot \left| CQ\right| }\)

Re: Czworokąt, okrąg, równanie

: 14 gru 2020, o 22:20
autor: kruszewski
Jeżeli czworokąt jest prostokątem, to zadanie jest bardzo interesujące.

Re: Czworokąt, okrąg, równanie

: 15 gru 2020, o 16:26
autor: Corinek
Mój problem polega na tym, że nie mam pojęcia jak to zacząć :(

Re: Czworokąt, okrąg, równanie

: 15 gru 2020, o 19:38
autor: kruszewski
Równość, którą należy udowodnić nie jest prawdziwa dla wszystkich czworokątów na których można opisać okrąg.
Dla prostokata i trapezu równoramiennego punkty \(\displaystyle{ P \ i \ Q }\) są odpowiednio, oba lub jeden, punktami niewłaściwymi.

Re: Czworokąt, okrąg, równanie

: 15 gru 2020, o 23:41
autor: Corinek
Jak rozumiem dla równoległoboku też to nie działa (jak dla prostokąta). Czyli zaczynam od pokazania, że ogólnie dla trapezów to nie funkcjonuje. Tylko jak teraz pokazać, że dla innych figur już tak?

Re: Czworokąt, okrąg, równanie

: 16 gru 2020, o 11:15
autor: Dilectus
Corinek pisze: 15 gru 2020, o 23:41 Czyli zaczynam od pokazania, że ogólnie dla trapezów to nie funkcjonuje. Tylko jak teraz pokazać, że dla innych figur już tak?
W zadaniu masz udowodnić, że dla dowolnego czworokąta wpisanego w okrąg zachodzi konkretna równość. Wystarczy więc wskazać jeden taki czworokąt, dla którego ta równość jest nieprawdziwa, żeby stwierdzić, że nie zawsze

\(\displaystyle{ \displaystyle{ \left| PQ\right|^2 = \left| AP\right| \cdot \left| BP\right| + \left| BQ\right| \cdot \left| CQ\right| }}\)

:)

Re: Czworokąt, okrąg, równanie

: 16 gru 2020, o 20:08
autor: Corinek
Czyli wychodzi na to, że profesor się machnął w treści. Co jeśli chodziło mu o czworokąt inny niż trapez? Jakieś twierdzenia z których to można rozpisać?

Re: Czworokąt, okrąg, równanie

: 16 gru 2020, o 22:41
autor: matmatmm
Załóżmy, że przedłużenia boków czworokąta \(\displaystyle{ ABCD}\) wpisanego w okrąg przecinają się. Niech \(\displaystyle{ P}\) będzie punktem przecięcia prostych \(\displaystyle{ AB}\) oraz \(\displaystyle{ CD}\), a \(\displaystyle{ Q}\) będzie punktem przecięcia prostych \(\displaystyle{ BC}\) oraz \(\displaystyle{ AD}\). Załóżmy dodatkowo, że punkt \(\displaystyle{ P}\) leży na półprostych \(\displaystyle{ \overrightarrow{AB}}\) oraz \(\displaystyle{ \overrightarrow{DC}}\), a punkt \(\displaystyle{ Q}\) leży na półprostych \(\displaystyle{ \overrightarrow{BC}}\) oraz \(\displaystyle{ \overrightarrow{AD}}\). W przypadku takiej konfiguracji kąt wewnętrzny czworokąta przy wierzchołku \(\displaystyle{ A}\) jest ostry. Oznaczmy kąty wewnętrzne czworokąta \(\displaystyle{ ABCD}\) standardowo \(\displaystyle{ \alpha,\beta,\gamma,\delta}\).

Z podobieństwa \(\displaystyle{ \triangle PAD\sim\triangle PCB}\) dostajemy

\(\displaystyle{ \frac{AP}{DP}=\frac{CP}{BP}}\)

\(\displaystyle{ AP\cdot BP=CP\cdot DP}\)

Z twierdzenia sinusów w trójkątach \(\displaystyle{ \triangle PBC}\) oraz \(\displaystyle{ \triangle QDC}\):

\(\displaystyle{ \frac{BC}{PC}=\frac{\sin(180-\alpha-\delta)}{\sin(180-\beta)}}\)

\(\displaystyle{ \frac{DC}{QC}=\frac{\sin(180-\alpha-\beta)}{\sin(180-\delta)}}\)

\(\displaystyle{ \frac{DC}{QC}+\frac{BC}{PC}=\frac{\sin(\alpha+\beta)-\sin(\alpha-\beta)}{\sin\beta}=2\cos\alpha}\)

Ostatecznie:

\(\displaystyle{ AP\cdot BP+BQ\cdot CQ=CP\cdot DP+CQ\cdot BQ=CP(CP+DC)+CQ(CQ+BC)=PC^2+QC^2+PC\cdot DC+QC\cdot BC=}\)

\(\displaystyle{ =PC^2+QC^2+2PC\cdot QC\cos\alpha=PC^2+QC^2-2PC\cdot QC\cos \gamma=PQ^2}\)

Re: Czworokąt, okrąg, równanie

: 7 sty 2021, o 10:10
autor: Corinek
matmatmm pisze: 16 gru 2020, o 22:41 Załóżmy dodatkowo, że punkt \(\displaystyle{ P}\) leży na półprostych \(\displaystyle{ \overrightarrow{AB}}\) oraz \(\displaystyle{ \overrightarrow{DC}}\), a punkt \(\displaystyle{ Q}\) leży na półprostych \(\displaystyle{ \overrightarrow{BC}}\) oraz \(\displaystyle{ \overrightarrow{AD}}\). W przypadku takiej konfiguracji kąt wewnętrzny czworokąta przy wierzchołku \(\displaystyle{ A}\) jest ostry.
Nie rozumiem tego fragmentu. Zrobiłam sobie rysunek i owszem, kąt A jest ostry, ale nie wiem jak to z tego wynika.

Re: Czworokąt, okrąg, równanie

: 7 sty 2021, o 20:41
autor: matmatmm
Fakt, nie napisałem dowodu tego faktu.

Ponieważ \(\displaystyle{ \beta+\delta=180^{\circ}}\), więc \(\displaystyle{ \beta\ge 90^{\circ}}\) lub \(\displaystyle{ \delta\ge 90^{\circ}}\). Załóżmy najpierw, że \(\displaystyle{ \beta\ge 90^{\circ}}\). Wówczas \(\displaystyle{ \angle CDQ=\beta\ge 90^{\circ}}\). Ponieważ w trójkącie maksymalnie jeden kąt jest prosty lub rozwarty, więc kąt \(\displaystyle{ \alpha= \angle DCQ }\) jest ostry. W przypadku \(\displaystyle{ \delta\ge 90^{\circ}}\) analogicznie dochodzimy do tego, że kąt \(\displaystyle{ \alpha= \angle BCP }\) jest ostry.

Re: Czworokąt, okrąg, równanie

: 8 sty 2021, o 08:40
autor: Corinek
Aaaa, rozumiem! Dziękuję bardzo! W sumie to całkiem proste zadanie, jak już się widzi jak zostało rozwiązane.