Strona 1 z 1

Dielektryk między okładkami kondensatora

: 22 sie 2019, o 21:47
autor: agghj
Witam!
Czy mógłbym prosić o pomoc z poniższym zadaniem?

Kondensator płaski o płytkach mających kształt kwadratu o boku \(\displaystyle{ a}\) naładowano i odłączono od źródła prądu. Płytki leżą w płaszczyznach pionowych. Między okładki kondensatora wsunięto dielektryk o stałej dielektrycznej \(\displaystyle{ \varepsilon}\) i gęstości \(\displaystyle{ d}\) mający kształt prostopadłościanu o podstawie takiej, jak płytki kondensatora i o wysokości nieco mniejszej od płytek (dielektryk może przesuwać się bez oporów). Okazało się, że dielektryk sam utrzymuje się w kondensatorze, przy czym połowa dielektryka znajduje się pomiędzy okładkami, a połowa poza nimi. Wyznacz ładunek na okładkach kondensatora.

Dielektryk między okładkami kondensatora

: 23 sie 2019, o 11:27
autor: janusz47
Płytki leżą w płaszczyznach pionowych. Rozpatrujemy dwa kondensatory połączone równolegle o powierzchni płytek \(\displaystyle{ \frac{S}{2}}\) - kondensator powietrzny i kondensator z dielektrykiem.

Stosując prawo Gaussa bez dielektryka i w dielektryku dla tych kondensatorów - znajdujemy sumaryczny ładunek na okładkach kondensatora.

Re: Dielektryk między okładkami kondensatora

: 23 sie 2019, o 14:49
autor: agghj
To rozumiem.
Z tym, że jeśli dielektryk jest w równowadze, to znaczy że siłę \(\displaystyle{ mg}\) skierowaną w dół musi równoważyć siła skierowana do góry. I tu właśnie moje pytanie - skąd się siła o takim kierunku bierze?