Czy studiować fizykę i informatykę naraz?

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Qraven
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 21 gru 2018, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tczew

Czy studiować fizykę i informatykę naraz?

Post autor: Qraven »

Witam,

jestem uczniem Technikum Łączności w Gdańsku, na kierunku technik informatyk. Bardzo dobrze czuję się na tym kierunku, a za niedługo wybór studiów. Od dawna interesuję się fizyką, ale czuję, że sam nie mogę w pełni nauczyć się tego co chcę tzn. nie mam pełnych możliwości rozwoju. I tutaj pada moje pytanie, czy opłaca się studiować naraz informatykę oraz fizykę naraz, plus czy są jakieś zawody przyszłościowe związane z fizyką? Nie wiem jednak, czy dam radę studiować 2 tak (jak to mówią) trudne kierunki.

Z góry dziękuje za odpowiedź!
Pozdrawiam
Kordyt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 286
Rejestracja: 21 sie 2014, o 14:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 30 razy

Czy studiować fizykę i informatykę naraz?

Post autor: Kordyt »

Mówi się że nie da rady jedynie parasola w DU otworzyć.

A tak na poważnie, znam ludzi którzy studiowali chemię i fizykę jednocześnie, a chemia jest baaardzo absorbującym czasowo kierunkiem.

Wydaje mi się, że to nie jest problem studiować informatykę i fizykę jednocześnie, zwłaszcza jak później szuka się jakiejś specjalizacji łączącej te dwa kierunki.
Pojęcie "trudny kierunek" jest pojęciem względnym. Dla mnie matematyka nie była trudna, podejrzewam, że fizyka też nie była by trudna ale za to filologia polska była by dla mnie ścianą nie do przejścia. Jak masz zdolności ścisłe to sobie bez problemu poradzisz.
Czy po fizyce jest zatrudnienie tego nie wiem, podejrzewam że marnie z tym jest choć na pewno lepiej niż po matematyce, sam doktorat z fizyki jest o wiele łatwiejszy bo jest nauką w dużym stopniu doświadczalną.
Qraven
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 21 gru 2018, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tczew

Re: Czy studiować fizykę i informatykę naraz?

Post autor: Qraven »

Dzięki, a może ktoś wie coś jeszcze o pracy po fizyce, czy lepiej zostać hobbistycznym fizykiem
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34496
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5222 razy

Czy studiować fizykę i informatykę naraz?

Post autor: Jan Kraszewski »

A ja myślę, że nie masz pojęcia na czym polega studiowanie zarówno fizyki, jak i informatyki. Oczywiście można studiować oba te kierunki jednocześnie, pytanie jednak, czy to na pewno dobry pomysł - może się okazać, że ani fizyki, ani informatyki nie studiujesz porządnie. Prędzej sugerowałbym wybór jednego z kierunków i ewentualne rozpoczęcie później drugich studiów (jeśli nadal będziesz chciał).
Kordyt pisze:Jak masz zdolności ścisłe to sobie bez problemu poradzisz.
Dość odważna rada.
Kordyt pisze:Czy po fizyce jest zatrudnienie tego nie wiem, podejrzewam że marnie z tym jest choć na pewno lepiej niż po matematyce, sam doktorat z fizyki jest o wiele łatwiejszy bo jest nauką w dużym stopniu doświadczalną.
To dość... interesująca opinia...

JK
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3851
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 46 razy
Pomógł: 703 razy

Re: Czy studiować fizykę i informatykę naraz?

Post autor: AiDi »

No w szczególności fizyka matematyczna jest bardzo doświadczalna...
Prędzej sugerowałbym wybór jednego z kierunków i ewentualne rozpoczęcie później drugich studiów (jeśli nadal będziesz chciał).
Zgadzam się z tym. Wszystko zależy od tego gdzie chcesz studiować (politechnika czy uniwerek), potem też zależy jaka specjalizacja (jest coś takiego jak fizyka komputerowa, więc w tej dziedzinie się można zakręcić). No i najważniejsze są Twoje predyspozycje. Na początek celuj w jeden kierunek.
Qraven
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 21 gru 2018, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tczew

Re: Czy studiować fizykę i informatykę naraz?

Post autor: Qraven »

Czyli studiowanie dwóch kierunków to nie najlepszy pomysł? No dobra, to chyba będę musiał zostać hobbistycznym fizykiem, bo na razie nie wygląda, że jest jakieś duże zapotrzebowanie na fizyków
Unforg1ven
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 308
Rejestracja: 18 mar 2017, o 00:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Włocławek
Podziękował: 104 razy
Pomógł: 5 razy

Re: Czy studiować fizykę i informatykę naraz?

Post autor: Unforg1ven »

Studiuje astronomie indywidualną na UW i znam ludzi, którzy sporo ludzi którzy łączą dwa (lub nawet więcej) kierunków... ,ba znam nawet ludzi którzy robią to i pracują na jakieś 1/4 etatu, ale to późniejszych latach (w ramach Mismap lub JSIM-U)

To jest wykonalne. Sam się rozważałem taką opcję żeby iść na MISMAP UW i łączyć te dwie rzeczy,ale się nie dostałem :(.
Ale naprawdę musisz być:
1) Dobrze przygotowany(przez to rozumiem znajomość materiału mocno z poza liceum, bo jakby pewne rzeczy są robione tylko w takim tempie że czasami często wyrobić i jak ktoś ma jakieś olimpiady to naprawdę pomoga)
Przy czym najważniejsza predyspozycja to jest matematyka nie ważne czy to infa czy fizyka ale 70% materiału na pierwszym roku to matematyka.( Z perspektywy czasu trochę żałuję że olałem OM'a w liceum)
2)I przede wszystkim: Musisz być po prostu dobrze zorganizowany i mięć chęci to robić, a studia naprawdę weryfikują twój "zapał".
Ujmę to tak z perspektywy licealisty nie masz pojęcia jak to wygląda od wewnątrz. (Mowie z autopsji)
Qraven pisze:Czyli studiowanie dwóch kierunków to nie najlepszy pomysł? No dobra, to chyba będę musiał zostać hobbistycznym fizykiem, bo na razie nie wygląda, że jest jakieś duże zapotrzebowanie na fizyków :)
To jest jeden z mitów dotyczących studiowania fizyki.
Fizyka(i Astronomia) nauczy Cie przede wszystkim analitycznego myślenia i są to studia "ogólnorozwojowe". Przebranżawianie po tych studiach nie powinno stanowić problemu. Tzn. Słyszałem że ludzie po pracować jako Analitycy Finansowi/Programiści itd. wszędzie tam, gdzie jest potrzebne analityczne myślenie. (a nawet samej Fizyce Programowania nie jest mało)

Edit: Sugestia żeby studiować jeden kierunek nie jest taka zła, jak nie jesteś pewny swoich umiejętności.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3851
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 46 razy
Pomógł: 703 razy

Re: Czy studiować fizykę i informatykę naraz?

Post autor: AiDi »

Unforg1ven pisze:Studiuje astronomie indywidualną na UW i znam ludzi, którzy sporo ludzi którzy łączą dwa (lub nawet więcej) kierunków...
Też znałem sporo osób, które studiowały w różnhch konfiguracjach (niech żyje MISMaP). Pytanie jest takie: ile znasz osób, które ukończyły jednocześnie więcej niż jeden kierunek?
Unforg1ven
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 308
Rejestracja: 18 mar 2017, o 00:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Włocławek
Podziękował: 104 razy
Pomógł: 5 razy

Re: Czy studiować fizykę i informatykę naraz?

Post autor: Unforg1ven »

AiDi pisze:
Unforg1ven pisze:Studiuje astronomie indywidualną na UW i znam ludzi, którzy sporo ludzi którzy łączą dwa (lub nawet więcej) kierunków...
Też znałem sporo osób, które studiowały w różnhch konfiguracjach (niech żyje MISMaP). Pytanie jest takie: ile znasz osób, które ukończyły więcej niż jeden kierunek?
Dobre pytanie może z jedną xd.
Tak na serio znam mało osób(mniej niż potrafię policzyć na palcach jednej ręki), które skończyły UW, więc jakby moja próbka jest nic nie wnosząca.
Ale rozumiem do czego do zmierzasz.
Ostatnio zmieniony 22 gru 2018, o 13:44 przez Unforg1ven, łącznie zmieniany 3 razy.
Kordyt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 286
Rejestracja: 21 sie 2014, o 14:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 30 razy

Re: Czy studiować fizykę i informatykę naraz?

Post autor: Kordyt »

Ze studiowaniem 2 kierunkow nigdy nie ma tak że obu się będzie dalo poświęcić na 100%.
Jednak uważam że to zadna sztuka studiowac 2 kierunki na raz o ile mozliwe jest czasowe dopasowanie zajęć. Poziom na uczelniach polskich nie jest zbyt wysoki i nie widzialem nigdy studenta informatyki ktory by nic tylko sie uczył. Co innego jezeli ktoś podchodzi do studiów na 100% wtedy jasne że jeden kierunek mocno absorbuje i nie ma mowy o robieniu drugiego. Ale ja wyszedlem z zalozenia ze autor tematu jest swiadomo ze 2 rzeczy na 100% sie nie da.
Napisalem tez wyraźnie ze fizyka jest w duzym stopniu doswiadczalna a nie "wylacznie doswiadczalna". W chemii tez jest dzial chemia kwantowa ktory jest czysto teoretycznym dzialem...
Tak interesujaca oponia. Rozmawialem z kilkoma praciwnikami z uczelni ktory maja dr lub habilitacje z matematyki to mi mówią jakie są realia i ze klepnac publikacje z matematyki jest o niebo trusniej niz z fizyki czy chemii.
Unforg1ven
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 308
Rejestracja: 18 mar 2017, o 00:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Włocławek
Podziękował: 104 razy
Pomógł: 5 razy

Re: Czy studiować fizykę i informatykę naraz?

Post autor: Unforg1ven »

Kordyt pisze: Poziom na uczelniach polskich nie jest zbyt wysoki i nie widzialem nigdy studenta informatyki ktory
Zależy, gdzie. Naprawdę nie warto generalizować tak bo można się przejechać z zaskoczenia.
Poza tym co innego, dla każdego znaczy "wysoki" poziom.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3851
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 46 razy
Pomógł: 703 razy

Re: Czy studiować fizykę i informatykę naraz?

Post autor: AiDi »

Kordyt pisze: Napisalem tez wyraźnie ze fizyka jest w duzym stopniu doswiadczalna a nie "wylacznie doswiadczalna".
To nie zmienia faktu, że w ogólności nie jest tak jak piszesz. Kończyłem fizykę teoretyczną i ostatnia styczność z doświadczeniem miała miejsce na pierwszym semestrze 4 roku. Licencjat pisałem z topologii algebraicznej, magisterkę z teorii wiązek głównych i stowarzyszonych z nimi algebroidów. Oczywiście wszystko w kontekście fizyki, no ale... Doktorat z wielu dziedzin fizyki teoretycznej wygląda w praktyce jak doktorat z matematyki.
to mi mówią jakie są realia i ze klepnac publikacje z matematyki jest o niebo trusniej niz z fizyki czy chemii.
Wszystko zależy od tego czym się kto zajmuje. W kwestii fizyki teoretycznej poziom "trudności" jest taki sam jak z matematyki.
Unforg1ven
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 308
Rejestracja: 18 mar 2017, o 00:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Włocławek
Podziękował: 104 razy
Pomógł: 5 razy

Czy studiować fizykę i informatykę naraz?

Post autor: Unforg1ven »

Kordyt pisze: Jak masz zdolności ścisłe to sobie bez problemu poradzisz.
Nawet jakby miał laureata z OM'a OF'a i OI'a bez systematycznej nauki i pracy oraz samokontroli i organizacji nie przetrwał by semestru/roku na studiach. Nie ma szans.
Chyba że studiuje na prywatnej uczelni w przysłowiowym Pcimiu Dolnym
Kordyt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 286
Rejestracja: 21 sie 2014, o 14:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 30 razy

Re: Czy studiować fizykę i informatykę naraz?

Post autor: Kordyt »

Ale mozna sie uczyc systematycznie i niewystarczajaco tak zeby miec troje i nie wszystko kojarzyć a mozna sie uczyć tak zeby wszystko ogarniać albo jeszcze siegac po dodatkowe materiały. Uczysz sie 24/7 i ledwo wyrabiasz nie majac na nic innego czasu ?
Awatar użytkownika
merowing3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 69
Rejestracja: 9 sty 2011, o 16:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 9 razy

Re: Czy studiować fizykę i informatykę naraz?

Post autor: merowing3 »

Studiowanie dwóch kierunków jednocześnie to jest bardzo zły pomysł. Wybierz tylko jeden, najlepiej taki, który jest kontynuacją twojej obecnej edukacji (informatyka). Nie da się przeskoczyć nagle na fizykę jeżeli nie ukierunkowałeś się w niej już w szkole średniej (to jest możliwe raczej dla osób wysoko uzdolnionych i raczej się nie zdarza, a już na pewno nie na 'poważnych' kierunkach). Możesz dostać się na dany kierunek, na początku będziesz sobie radził, ale zaległości prędzej czy później dadzą o sobie znać. Pewne zaległości można nadrobić, ale nie wszystkie. W pewnym momencie zacznie ci brakować czasu i zaczniesz zaniedbywać jeden kierunek kosztem drugiego co może skończyć się tym, że nie skończysz żadnego. Radzę poważnie podejść do tego i liczyć siły na zamiary. Lepiej skoncentrować się na wybranej dziedzinie i w niej osiągnąć mniejszy czy większy sukces niż robić trochę tego, trochę tamtego. Nie chcę cię zniechęcać, po prostu mówię to z własnego doświadczenia.
ODPOWIEDZ