Obliczenie obrotów silnika z wykresu

Janek9003
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 2 lis 2018, o 17:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy

Obliczenie obrotów silnika z wykresu

Post autor: Janek9003 »

Mam podane 3 wykresy (2 razy sinusoida z oscyloskopu, 1 raz sinusoida z dwoma spadkami z czujnika halla), i muszę obliczyć dla każdego wykresu prędkość obrotową silnika. Jedyne co mam do dyspozycji to wykresy I od t, oraz podaną liczbę zębów 118.

Jestem na informatyce i dali nam podstawy elektrotechniki na pierwszym semestrze, i jak można się domyślić jest to dla mnie czarna magia. Ale liczyć umiem, więc jeśli ktoś powie mi co mam zrobić i poda wzory to dam sobie radę.

Tutaj wykres czujnika halla żeby było wiadomo o co chodzi - - jeszcze go nie zeskalowałem więc dużo z niego nie policzę, ale chcę pokazać co mam na myśli mówiąc spadki.

Z góry dzięki za pomoc.-- 6 lis 2018, o 15:22 --Odświeżam temat.

Dwa pierwsze wykresy mam policzone, ale nie mam pojęcia jak znaleźć czas "przeskoku" przez ząb dla czujnika halla. Wykres jest zbyt nieregularny.
Awatar użytkownika
mdd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1897
Rejestracja: 14 kwie 2013, o 10:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 512 razy

Obliczenie obrotów silnika z wykresu

Post autor: mdd »

Janek9003 pisze:Mam podane 3 wykresy (2 razy sinusoida z oscyloskopu, 1 raz sinusoida z dwoma spadkami z czujnika halla), i muszę obliczyć dla każdego wykresu prędkość obrotową silnika. Jedyne co mam do dyspozycji to wykresy I od t, oraz podaną liczbę zębów 118.
Jakiego silnika? Jaki jest układ pomiarowy? Póki co to tylko z fusów można powróżyć.
Janek9003
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 2 lis 2018, o 17:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy

Obliczenie obrotów silnika z wykresu

Post autor: Janek9003 »

mdd pisze:
Janek9003 pisze:Mam podane 3 wykresy (2 razy sinusoida z oscyloskopu, 1 raz sinusoida z dwoma spadkami z czujnika halla), i muszę obliczyć dla każdego wykresu prędkość obrotową silnika. Jedyne co mam do dyspozycji to wykresy I od t, oraz podaną liczbę zębów 118.
Jakiego silnika? Jaki jest układ pomiarowy? Póki co to tylko z fusów można powróżyć.
Jak już mówiłem nie jestem elektrotechnikiem więc dużo nie wiem, poniżej podaję wszystko co wiem na ten temat.

Jest zębatka ze 118 zębami, przy niej czujnik magnetoindukcyjny, całość jest w jakimś "pudle" (pompa oleju czy jakaś maszyna dawkująca paliwo), przy każdym przejściu przez ząb oscyloskop notuje 1 okres, i robi się z tego ładna sinusoida.
Da się z tego wyliczyć potem czas jednego obrotu a reszta to formalność. Udało mi się to też policzyć wzorami fizycznymi i wynik jest prawie identyczny (kwestia zaokrągleń).

I tutaj właśnie pojawia się problem czujnika Halla. Wykres jest bardzo nieregularny i nie jestem w stanie z niego odczytać tego "przeskoku" przez ząb. Możliwe, że jest inna metoda, ale jej nie znam.
Jeszcze raz daję screena wykresu, całość i przybliżenie początku.
Janek9003
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 2 lis 2018, o 17:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy

Re: Obliczenie obrotów silnika z wykresu

Post autor: Janek9003 »

Zostawiam informację dla potomnych, udało mi się to rozwiązać. Odległość między spadkami to czas jednego obrotu, bo z nieznanych mi przyczyn czujnik halla patrzy tylko na 1 ząb.

Aczkolwiek doceniam chęci pomocy.
ODPOWIEDZ