Wykazanie podzielności

Oddzielone od teorii liczb, proste problemy dotyczące zasad dzielenia itp.
stuuudentsss
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 18 maja 2018, o 18:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Wykazanie podzielności

Post autor: stuuudentsss »

Cześć,
w jaki sposób mogę wykazać, że: \(\displaystyle{ 10|37^{100} - 37^{20}}\) ?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Wykazanie podzielności

Post autor: Premislav »

Ponieważ \(\displaystyle{ 37=4\cdot 10-3}\), więc
\(\displaystyle{ 37^4\equiv (-3)^4\pmod{10}}\), czyli \(\displaystyle{ 37^4\equiv 1\pmod{10}}\).
Stąd też łatwo udowodnić, że dla dowolnego \(\displaystyle{ k\in \NN}\) jest
\(\displaystyle{ 37^{4k}\equiv 1\pmod{10}}\) (np. po prostu zapisując \(\displaystyle{ 37^{4k}=(37^4)^k}\)).
W szczególności \(\displaystyle{ 37^{100}\equiv 1\pmod{10}}\) oraz \(\displaystyle{ 37^{20}\equiv 1\pmod{10}}\).
Zatem oczywiście \(\displaystyle{ 37^{100}-37^{20}\equiv 0\pmod{10}}\).
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23498
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3265 razy

Re: Wykazanie podzielności

Post autor: piasek101 »

W liceum - ustalić jaką ostatnią cyfrę ma odjemna, a jaką odjemnik.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4123
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 82 razy
Pomógł: 1412 razy

Re: Wykazanie podzielności

Post autor: Janusz Tracz »

Albo tak, z różnicy \(\displaystyle{ n}\) tych potęg:

\(\displaystyle{ 37^{100}-37^{20}=\left( 37^{5}\right)^{20}-37^{20}=\left( 37^5-37\right)\left( \left( 37^{5}\right)^{19}+\left( 37^{5}\right)^{18} \cdot 37+...\right)}\)

Wystarczy teraz pokazać że \(\displaystyle{ 10 \mid 37^5-37}\) a tak jest bo:

\(\displaystyle{ 37^5-37=37{\red{(37^2+1)}}(37^2-1)=37 \cdot {\red{1370}} \cdot (37^2-1)}\)

co kończy dowód.
stuuudentsss
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 18 maja 2018, o 18:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wykazanie podzielności

Post autor: stuuudentsss »

Premislav, twój pomysł na rozwiązanie tego kongruencją o ile to kongruencja, wydaje się chyba najprostszy, mógłbyś mi wytłumaczyć krok po kroku jak to zrobiłeś?
Ogólnie to miałem już kongruencję, mógłbyś mi napisać, jakie ma ona własności i jakie działania możemy dzięki niej wykonywać, tylko tak po chłopsku Bo np. dzielenie to możemy tylko dzielić przez nwd?

piasek101, możesz bardziej rozszerzyć Twoją myśl?

Janusz Tracz, dużo kombinowania tutaj xd
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Wykazanie podzielności

Post autor: Premislav »

Skoro \(\displaystyle{ 37=4\cdot 10-3}\), to \(\displaystyle{ 37\equiv -3\pmod{10}}\). Kongruencje możemy potęgować stronami, stąd \(\displaystyle{ 37^4\equiv (-3)^4\pmod{10}}\). Kongruencje są przechodnie, tj.
\(\displaystyle{ (a\equiv b\pmod{c} \wedge b\equiv d\pmod{c}) \Rightarrow a\equiv d\pmod{c}}\),
no i mamy \(\displaystyle{ (-3)^4=81\equiv 1\pmod{10}}\) (bo po prostu \(\displaystyle{ 81=8\cdot 10+1}\)), stąd i z tej przechodniości
\(\displaystyle{ 37^4\equiv 1\pmod{10}}\).
Skoro kongruencje możemy potęgować stronami (wykładnikiem naturalnym oczywiście), to stąd \(\displaystyle{ 37^{4k}\equiv 1\pmod{10}}\) dla każdego \(\displaystyle{ k}\) naturalnego.
No i podstawowa sprawa, \(\displaystyle{ a\equiv b\pmod{c} \Leftrightarrow c \text{ dzieli } a-b}\).

Tak, a co do dzielenia kongruencji, to tylko możemy przez coś, co dzieli \(\displaystyle{ \NWD}\), tj. jeśli
\(\displaystyle{ a\equiv b\pmod{c}}\)
i liczba \(\displaystyle{ d}\) dzieli wszystkie liczby \(\displaystyle{ a,b,c}\), to
możemy wnioskować, że \(\displaystyle{ \frac{a}{d}\equiv \frac b d \pmod{ \frac c d }}\)
Natomiast mnożyć możemy bez problemu.-- 20 maja 2018, o 14:37 --A co do ostatniej cyfry, dowód takich obserwacji wymaga indukcji, kongruencji lub wzoru dwumianowego Newtona, bez tego jest to tylko spostrzeżenie, a nie uzasadnienie.
stuuudentsss
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 18 maja 2018, o 18:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wykazanie podzielności

Post autor: stuuudentsss »

Premislav, czyli jak NWD wyjdzie 8 to nie możemy podzielić przez 4 tylko przez 8 i wieksze liczby ktore dzielą 8?
A można dzielić tylko liczby a i b?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Wykazanie podzielności

Post autor: Premislav »

Oj nie nie nie, jeśli \(\displaystyle{ \NWD(a,b,c)=8}\), to możemy dzielić kongruencję \(\displaystyle{ a\equiv b\pmod{c}}\) tylko przez dzielniki tego \(\displaystyle{ \NWD}\), tj. tylko przez \(\displaystyle{ 2,4,8}\). Coś, co dzieli \(\displaystyle{ \NWD}\) to inaczej dzielnik \(\displaystyle{ \NWD}\), trochę niefortunne zdanie mi poprzednio wyszło.
stuuudentsss
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 18 maja 2018, o 18:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wykazanie podzielności

Post autor: stuuudentsss »

Ok. A z tego co słyszałem, aby można było w ogóle użyć kongruencji to NWD(a,c) musi dzielić się przez b? tak?
A mogę dzielić tylko "a" i "b", a "c" pozostawić bez zmian? bo np przy mnożeniu tak można.
I czy przy mnożeniu "c" pozostawiam bez zmian?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Wykazanie podzielności

Post autor: Premislav »

Nie przywiązuj się za bardzo do tych oznaczeń.
Tak, przy mnożeniu to, co oznaczyłem jako \(\displaystyle{ c}\) zostaje bez zmian.
A z tego co słyszałem, aby można było w ogóle użyć kongruencji to \(\displaystyle{ NWD(a,c)}\) musi dzielić się przez \(\displaystyle{ b}\)?
Po prostu kongruencja \(\displaystyle{ a\equiv b\pmod{c}}\) gdy \(\displaystyle{ \NWD(a,c)\nmid b}\) jest sprzeczna, bo oznacza istnienie takiego \(\displaystyle{ k}\) całkowitego, że \(\displaystyle{ a=c\cdot k+b}\), czyli \(\displaystyle{ b=a-c\cdot k}\), ale jeśli \(\displaystyle{ \NWD(a,c)}\) nie dzieli \(\displaystyle{ b}\), to prawa strona dzieli się przez \(\displaystyle{ \NWD(a,c)}\), a lewa nie, co prowadzi do sprzeczności.
Ale generalnie jakiś przeciętny głupek na forum matematycznym to kiepskie źródło informacji, jeśli chcesz się tego porządnie nauczyć, to zajrzyj np. do książki Sierpińskiego poświęconej teorii liczb lub np. spróbuj sobie wyszukać w necie „kongruencje pdf". No albo zerknij jaką masz podaną literaturę z wykładu, czasem się da w sieci wykopać.
stuuudentsss
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 18 maja 2018, o 18:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Wykazanie podzielności

Post autor: stuuudentsss »

A jeżeli mam np. taka kongruencje:
\(\displaystyle{ 7x\equiv 21\pmod{15}}\) to wtedy mogę podzielić przez \(\displaystyle{ 7}\)?
Ostatnio zmieniony 20 maja 2018, o 18:28 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34542
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5226 razy

Re: Wykazanie podzielności

Post autor: Jan Kraszewski »

A jak myślisz?

JK
stuuudentsss
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 18 maja 2018, o 18:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wykazanie podzielności

Post autor: stuuudentsss »

Ja myślę, że nie bo \(\displaystyle{ NWD(7,21,15)}\) liczb to \(\displaystyle{ 1}\) a \(\displaystyle{ 1}\) nie dzieli się przez \(\displaystyle{ 21}\), a po drugie \(\displaystyle{ 15}\) nie dzieli sie przez \(\displaystyle{ 7}\).
Ostatnio zmieniony 20 maja 2018, o 19:04 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34542
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5226 razy

Re: Wykazanie podzielności

Post autor: Jan Kraszewski »

Oj, nie rozumiesz tych kongruencji...

Kongruencja \(\displaystyle{ 7x\equiv 21\pmod{15}}\) oznacza, że \(\displaystyle{ 15\mid (7x-21)}\), czyli \(\displaystyle{ 15\mid 7(x-3)}\). Teraz używasz jednego z podstawowych twierdzeń arytmetyki, które mówi, że jeśli \(\displaystyle{ a\mid bc}\) i \(\displaystyle{ NWD(a,b)=1}\), to \(\displaystyle{ a\mid c}\). Ponieważ \(\displaystyle{ NWD(7,15)=1}\), więc \(\displaystyle{ 15\mid (x-3)}\), czyli \(\displaystyle{ x\equiv 3\pmod{15}}\). Czyli można podzielić.

JK
stuuudentsss
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 18 maja 2018, o 18:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wykazanie podzielności

Post autor: stuuudentsss »

Jan Kraszewski, mój błąd bo \(\displaystyle{ 1}\) dzieli \(\displaystyle{ 15}\). Czyli możemy sobie przez co bądź podzielić \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ b}\), w sensie przez dzielniki tylko tych liczb, ale nie ruszając \(\displaystyle{ c}\), ale możemy też podzielić \(\displaystyle{ a,b,c}\), z tym, że \(\displaystyle{ \NWD(a,b,c)=d}\), to możemy dzielić kongruencję \(\displaystyle{ a\equiv b\pmod{c}}\) tylko przez dzielniki tego \(\displaystyle{ d}\). Czy dalej źle rozumiem.-- 20 maja 2018, o 20:24 --czyli już \(\displaystyle{ 4x\equiv 6\pmod{7}}\) tutaj bym nie mógł podzielić przez [/latex]2[/latex] i w sumie by to sensu nie miało, bo tutaj lepiej pomnożyć przez \(\displaystyle{ 2}\)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2018, o 20:21 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
ODPOWIEDZ