Analizowanie schematów

wapnk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 11 paź 2016, o 17:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy

Analizowanie schematów

Post autor: wapnk »

Witam. Studiuję na WAT wydzial elektronika i telekominkacja i mam problemy z przedmiotem "Obwody i sygnały" tzn wczesniej nie miałem styczności z elektryką , nawet fizyki nie miałem w liceum więc "liczenie obwodów" jest dla mnie nowością. Pisze ponieważ chciałym poprosić aby ktoś podesłał link (jesli takowy posiada) to filmiku gdzie ktos objasnia jak czytac obwody elektryczne . Znam naprawde tylko podstawy podstaw ale to nie wystarczy zeby policzyc jakis bardziej skoplikowany obwód
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

Re: Analizowanie schematów

Post autor: wujomaro »

Poponuję wpisać taką frazę w google i poszukać.
Pozdrawiam!
wapnk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 11 paź 2016, o 17:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy

Re: Analizowanie schematów

Post autor: wapnk »

brawo mistrzu ! gdyby to mi pomogło to bym nie dawał tu postu ...
Awatar użytkownika
mdd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1897
Rejestracja: 14 kwie 2013, o 10:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 512 razy

Analizowanie schematów

Post autor: mdd »

wapnk pisze: a ja dalej mam problem bo nic nie rozumiem
Jak to nic? Rozumiesz, że masz problem (ja nie żartuję, ani nie próbuję Ciebie "dołować"). Podobno znasz "podstawy podstaw". Czyli co dokładnie masz na myśli?
wapnk pisze:Studiuję na WAT wydzial elektronika i telekominkacja i mam problemy z przedmiotem "Obwody i sygnały" tzn wczesniej nie miałem styczności z elektryką , nawet fizyki nie miałem w liceum więc "liczenie obwodów" jest dla mnie nowością
Może chwyć za jakąś książkę z podstaw elektromagnetyzmu na początek, skoro fizyki nie miałeś. Czy masz opis tego przedmiotu? Jakie zagadnienia dokładnie obejmuje ten przedmiot? Skąd wybór takiego kierunku studiów, skoro nawet fizyki się nie uczyłeś?
StudentIB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 618
Rejestracja: 9 lut 2015, o 13:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 48 razy

Re: Analizowanie schematów

Post autor: StudentIB »

Dla mnie też schematy elektroniczne to trochę czarna magia (chociaż mój kierunek ma z nimi dużo mniej wspólnego). Generalnie zacznij od totalnych podstaw - jak płynie prąd, do czego ogólnie służą te podstawowe elementy (rezystory, kondensatory, cewki, tranzystory itp.). Niestety dalej jest ta najgorsza część. Otóż łączenie tych podstawowych komponentów w różne układy nadaje im wielorakie funkcje. I tak z kilku prostych części powstaje multiwibrator astabilny czy inny bardziej złożony układ. Konieczne jest po prostu doświadczenie.

Polecam poeksperymentować na gotowych zestawach lub w tym prostym symulatorze:

Kod: Zaznacz cały

http://www.falstad.com/circuit/


Z literatury warto sięgnąć po:
- "Elektrotechnikę" Bolkowskiego
- "Sztukę elektroniki" Horowitza
- "Wyprawy w świat elektroniki" Góreckiego
- "20 prostych projektów dla elektroników" Górskiego
- serię Szalony Geniusz (Helion)

i ogólnie wszystko co ma tytuł w stylu "Elektronika dla bystrzaków"/"Przygoda z elektroniką"/"Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz" itd. Zwłaszcza wydawnictwa BTC i Helion.

Jest też książka o samym czytaniu schematów - "Schematy elektroniczne i elektryczne. Przewodnik dla początkujących".

Są jeszcze czasopisma: "Elektronika praktyczna" i "Elektronika dla wszystkich" i kursy na forbot.pl
Awatar użytkownika
mdd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1897
Rejestracja: 14 kwie 2013, o 10:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 512 razy

Analizowanie schematów

Post autor: mdd »

Jeśli chodzi o "podstawy podstaw" przedstawione w przystępny sposób, to można zerknąć na kanał RS Elektronika na Youtube.
ODPOWIEDZ