Strona 1 z 1

Obliczanie masy produktu

: 15 paź 2017, o 17:02
autor: timus221
Odważono 5g popiołu lotnego, a następnie dodano 25g 30% roztworu NaOH. Oblicz masę produktu.
Bardzo proszę o pomoc

\(\displaystyle{ SiO _{2}+2NaOH= Na _{2}SiO _{3}+H _{2}O}\)

Myśle że tak,ale nie jestem pewien :

\(\displaystyle{ SiO _{2}+2NaOH = Na _{2}SiO _{3}+H _{2}O}\)

\(\displaystyle{ 5g----- 25g*0,3=7,5g}\)
\(\displaystyle{ 60g/mol---80g/mol}\)

Sprawdzam gdzie niedomiar:

\(\displaystyle{ 5g----- xg}\)
\(\displaystyle{ 60g/mol---80g/mol}\)

\(\displaystyle{ x=6,67}\) Więc jest nadmiar NaOH, dlatego liczymy dla SiO2

Czyli powstanie:

\(\displaystyle{ 5g-----yg}\)
\(\displaystyle{ 60g/mol---122g}\)

\(\displaystyle{ y=10,17 g}\)

Obliczanie masy produktu

: 18 paź 2017, o 14:38
autor: pesel
Skąd wiemy, że popiół lotny to czysta krzemionka?