Tangens kąta nachylenia wykresów

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
laracroft69
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 24 maja 2007, o 22:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: poznan
Podziękował: 1 raz

Tangens kąta nachylenia wykresów

Post autor: laracroft69 »

Mam takie zadanko. Oblicz tangens kąta nachylenia wykresów funkcji y=3x do dodatniej części osi X.

Czy dobrze myślę, że trzeba narysować tą funkcję, obliczyć kątomierzem kąt i sprawdzić w tablicach ile wynosi tangens? Bardzo proszę o pomoc

_____
Temat poprawiony, czy tak nie wygląda lepiej...?
bolo
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2007, o 17:21 przez laracroft69, łącznie zmieniany 1 raz.
mat1989
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3393
Rejestracja: 29 sty 2006, o 14:15
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 466 razy
Pomógł: 197 razy

Tangens kąta nachylenia wykresów

Post autor: mat1989 »

\(\displaystyle{ tg =3}\)
laracroft69
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 24 maja 2007, o 22:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: poznan
Podziękował: 1 raz

Tangens kąta nachylenia wykresów

Post autor: laracroft69 »

A powiesz mi jak to obliczyć ?
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

Tangens kąta nachylenia wykresów

Post autor: florek177 »

Dla x = 1 y = 3. Jeśli miałaś już funkcje trygonometryczne, to tg (α) = y / x = 3 / 1.

Ogólnie: dla funkcji liniowej y = a x + b --> a - jest tangensem nachylenia funkcji do dodatniej osi OX.
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

Tangens kąta nachylenia wykresów

Post autor: DEXiu »

laracroft69 ==> A tak na przyszłość: do skończenia szkoły średniej ani mi się waż używać kątomierza do czegokolwiek poza wykonaniem polecenia "narysuj taki a taki kąt" Bo w szkole NIGDY, ale to NIGDY nie rozwiązujemy zadań z geometrii robiąc rysunek i mierząc cokolwiek linijką czy kątomierzem (rysunek zrobić można, ale mierzyć cokolwiek i wynik pomiaru użyć w rozwiązaniu - NIE)
Swoją drogą (ale to takie moje osobiste zdanie) w nauce geometrii przez całe liceum (a nawet gimnazjum) nauczyciele powinni zakazywać uczniom robienia tzw. "dokładnych" rysunków (tzn. rysunków o wymiarach i proporcjach podanych w treści zadania), bo to wykształca właśnie taki odruch, jak Twój - zamiast rozwiązywać obliczeniowo każdy chce sobie "zmierzyć wynik" lub (to zwłaszcza w szkołach średnich) w rozwiązaniu powołują się na fakty które "widać z rysunku" ale których wcale nie wykazali.
laracroft69
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 24 maja 2007, o 22:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: poznan
Podziękował: 1 raz

Tangens kąta nachylenia wykresów

Post autor: laracroft69 »

Hehe to absolutnie nie jest mój odruch Nigdy w szkole nie mierzyliśmy nic kątomierzem ale jak przyszło takie zadanie to pomyślałam, że może kiedyś w końcu się przyda pozdrawiam
ODPOWIEDZ