Równania kwadratowe w starożytności

Dział dla użytkowników nie lubiących googlować ;) Konkretne zagadnienia matematyczne w sieci, skrypty online, poszukiwania wszelakie acz KONKRETNE!
mysz788
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 wrz 2007, o 16:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kraków
Podziękował: 1 raz

Równania kwadratowe w starożytności

Post autor: mysz788 »

gdzie w internecie moge znalezc albo jesli ktos posiada takie informacje prywatnie " jak starożytni rozwiazywali równania z pierwiastkami" jestesmy teraz przy rownaniach kwadratowych plisss pomocy ....

Poprawiam temat. Calasilyar
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2007, o 16:56 przez mysz788, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

Równania kwadratowe w starożytności

Post autor: Sylwek »



Pokrótce: metoda polegająca na tym, że nie ustalasz na początek dziedziny, ale po wszystkich obliczeniach musisz sprawdzić poprawność wyniku dla wszystkich wyliczonych wartości niewiadomej. Te, dla których sprawdzenie wyszło poprawnie, są rozwiązaniami tego równania.
mysz788
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 wrz 2007, o 16:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kraków
Podziękował: 1 raz

Równania kwadratowe w starożytności

Post autor: mysz788 »

a nie napisalbys cos wiecej o tym bo ja to musze pani od matematyki objasnic bo takie mi zadanie dala ;/
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

Równania kwadratowe w starożytności

Post autor: Sylwek »

Hmm, tu masz przykład robienia zadania tą metodą: KLIK, poza tym jeśli masz podręcznik, to tam będzie pisało dokładniej, na czym polega ta metoda. Ja napisałem wszystko, co wiem o tej metodzie.

P.S. Idiotyczny temat na pracę domową z matematyki
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

Równania kwadratowe w starożytności

Post autor: Rogal »

Wedle mnie, to starożytni rozwiązywali równania kwadratowe nieco inaczej niż my, z tego prostego faktu, że i my do piętnastego (a chyba nawet szesnastego) wieku nie stosowaliśmy liczb ujemnych i nie uznawaliśmy takich rozwiązań jako dobre.
Stąd nasze ogólne równanie \(\displaystyle{ ax^{2} + bx + c = 0}\), po ichniemu miało kilka(naście) przypadków, w stylu \(\displaystyle{ ax^{2} = bx ax^{2} = c \ ax^{2} = bx + c ax^{2} + bx = c}\) i tym podobne. Do każdego z typów stosowali nieco inną metodę, która dopiero później została uogólniona, tak jak ją dziś znamy.
Hania_87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 860
Rejestracja: 18 cze 2007, o 20:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował: 86 razy
Pomógł: 57 razy

Równania kwadratowe w starożytności

Post autor: Hania_87 »

starożytni nie znali też pierwiastków
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

Równania kwadratowe w starożytności

Post autor: Rogal »

Stosowali, ale niejawnie. Niejako jak dzieci w podstawówce, gdy pani pyta "jaka liczba do kwadratu da nam 4?"
Zważ także na to, że już Pitagorejczycy znaleźli pierwiastek z dwóch geometrycznie, tylko dysputa była, czy jest on liczbą wymierną.
Dlatego jakoś o pierwiastki bym się nie martwił w tym przypadku.
ODPOWIEDZ