jak sie liczy coś takiego

Grupy, pierścienie, ciała, rozkładalność, klasyczne struktury algebraiczne...
pasjonat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 21 mar 2007, o 00:28
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 2 razy

jak sie liczy coś takiego

Post autor: pasjonat »

liczba dzielnikow zera i elementow odwracalnych w pierscieniu \(\displaystyle{ Z_{5} Z_{4} Z_{2}}\) i jeszcze4 takie zadanko wogole nie wiem co to jest baza ciała a zadanie brzmi wypisać z uzasadnieniem baze ciala \(\displaystyle{ Q(\sqrt{22}, \sqrt{66})}\) jako przestrzeni wektorowej nad \(\displaystyle{ Q}\). prosze o pomoc..tenks
Awatar użytkownika
Arek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1729
Rejestracja: 9 sie 2004, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 12 razy

jak sie liczy coś takiego

Post autor: Arek »

O dzielnikach zera i elementach odwracalnych rozpisałem się w: https://matematyka.pl/viewtopic.php?t=40693.

Jeżeli chodzi o bazy... Sprawa jest nader prosta.

LEMAT: Załóżmy, że K jest podciałem ciała L. Wówczas L można traktować jako przestrzeń liniową nad ciałem K.

To jest jasne, prawda? Aksjomaty przestrzeni liniowych są natychmiast spełnione.

Stąd też, zgodnie z lematem Kuratowskiego - Zorna (podstawowe zastosowanie tego lematu w algebrze...), istnieje baza owej przestrzeni liniowej. I to jest właśnie baza rozszerzenia ciał.

Teraz pytanie brzmi, jak sprawdzać liniową niezależność w takiej przestrzeni, czy jest na to jakieś szybkie kryterium? Otóż istotnie może się tak zdarzyć... W tym przydają się dwa stwierdzenia, których nie będę dowodzić, ale dowody są nietrudne, do znalezienia w podręcznikach do algebry, np. Białynickiego - Biruli...

LEMAT 1

Jeżeli \(\displaystyle{ K L M}\) jest ciągiem rozszerzeń skończonych, gdzie \(\displaystyle{ v_i}\) jest bazą przestrzeni L nad K, a \(\displaystyle{ w_j}\) bazą przestrzeni M nad L, to zbiór wszystkich iloczynów \(\displaystyle{ v_iw_j}\) jest bazą przestrzeni M nad K.

LEMAT 2

Niech \(\displaystyle{ K K(a)}\) będzie algebraicznym rozszerzeniem ciał. Wówczas zbiór \(\displaystyle{ \{1, a, \ldots a^{n-1} \}}\), gdzie n jest najmniejszą taką liczbą naturalną, że pewien wielomian f stopnia n nad ciałem K, spełnia f(a)=0, jest bazą tego rozszerzenia.

Stąd już powinno być łatwo rozwiązać problem, wskazany w poście.
pasjonat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 21 mar 2007, o 00:28
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 2 razy

jak sie liczy coś takiego

Post autor: pasjonat »

serdeczne dzieki..dalej moze jakos pojdzie

[ Dodano: 1 Września 2007, 18:57 ]
dzieki
agusia_a
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 28 sie 2007, o 16:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Tarnów

jak sie liczy coś takiego

Post autor: agusia_a »

hihi może jakoś Ci to bardziej przybliżę po prostu rozwiązując to zadanie.

Mamy \(\displaystyle{ [Q(\sqrt{22},\sqrt{66}):Q]}\).
Szukamy wielomianu f, który należy do \(\displaystyle{ Q(\sqrt{22})}\) oraz musi być nierozkładalny w tym zbiorze i unitarny oraz \(\displaystyle{ f(\sqrt{66})=0}\).
Oczywiście takim wielomianem jest \(\displaystyle{ f=x^{2}-66}\) - który spełnia w/w wymagania.
Baza składa się z : \(\displaystyle{ 1, \sqrt{66}}\), ponieważ stopień naszego wielomianu wynosi 2 (dlatego mamy dwa składniki bazy; od jedynki zaczynamy i później mnożymy ją przez nasz \(\displaystyle{ x=\sqrt{66}}\)).
Czyli wzór naszej bazy wygląda tak:
\(\displaystyle{ Q(\sqrt{22},\sqrt{66})=\{a+b\sqrt{66}, a,b Q(\sqrt{22})\}=\{c+d\sqrt{22}+(e+f\sqrt{22})\sqrt{66}, c,d,e,f Q\}}\)
ODPOWIEDZ