A miejscem zbiórki - łąka Lanrick

Matematyczne łamigłowki i zagadki...
Awatar użytkownika
Lady Tilly
Gość Specjalny
Gość Specjalny
Posty: 3807
Rejestracja: 4 cze 2005, o 10:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: nie wiadomo
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 712 razy

A miejscem zbiórki - łąka Lanrick

Post autor: Lady Tilly » 22 sie 2007, o 11:11

Gra jest datowana na 16.01.1879 rok
Grę rozgrywa się na szachownicy, na której każdy uczestnik ma 5 pionków. Ponadto potrzebna jest kostka, kubek do rzucania nią i coś (np. moneta) do zaznaczania pola. Przyjmuje się. Że wnętrze szachownicy, bez pól leżących przy jej brzegu, składa się z 6 „wierszy” i 6 „kolumn”. Należy uzgodnić który wiersz i która kolumna będą uważane za pierwsze.
1.Gracze ustawiają na zmianę swoje pionki na dowolnych polach szachownicy.
2. Kostkę rzuca się dwukrotnie, po czym zaznacza się odpowiednie pole. Zaznaczone pole, wraz z 8 otaczającymi je polami, stanowi pierwsze „miejsce zbiórki”, do którego należy wprowadzić pionki.
3.Pionki poruszają się jak królowa w szachach. W drodze do pierwszego miejsca zbiórki każdy z graczy może się przesunąć o 6 pól – jednym pionkiem lub dzieląc ruch na kilka pionków.
4.Jeden z graczy umieści wszystkie swoje pionki w miejscu zbiórki, drugi zaś musi usunąć z szachownicy jeden z pionków, które nie zdążyły tam dojść. Następnie rzuca się znów kostką, by wyznaczyć miejsce kolejnego spotkania. Teraz każdy z graczy może się przesunąć o tyle pól, ile pionków miał poprzedni w miejscu zbiórki, plus jedno dodatkowe pole.
5.gdyby okazało się, że w nowym miejscu zbiórki stoją już wszystkie pionki jednego z graczy, należy dalej rzucać kostką, dopóki nie wypadnie miejsce, w którym tak nie jest.
6.Gra kończy się, gdy jeden z graczy straci wszystkie pionki.
z książki "Wszechświat w chusteczce" Gardner
Rekrutacja Instytut Matematyczny, Uniwersytet Wrocławski (gif)

ODPOWIEDZ