Strona 1 z 1

Na co można się powołać?

: 5 lip 2007, o 01:13
autor: Piotr Rutkowski
W olimpiadzie matematycznej zawsze powołujemy się na twierdzenia, niektóre bardziej, a niektóre mniej znane. Jeżeli zadanie, które właśnie piszę na OM widziałem już kiedyś w jakiejś książce, to mogę powołać się na rozwiązanie w niej zawarte i nie napisać ani linijki. Stąd moje pytanie, jakie są ograniczenia? Czy np. można się powołać na informacje na matematyka.pl?
Weźmy prosty przykład, jeśli będę chciał skorzystać z twierdzenia, którego dowód jest zawarty na tym forum, to czy na OM mogę pominąć dowód i napisać moje źródło? Jeśli tak, to jak dokładnie mam określić to źródło? To tyczy się też książek, podać tylko tytuł i autora, tylko rozdział, czy może trzeba dokładną stronę lub numer zadania? Czy istnieją właściwie w regulaminie OM jakieś jasne i klarowne reguły, które to określają? ??:

Na co można się powołać?

: 5 lip 2007, o 14:04
autor: g
w praktyce wyglada to tak, ze jak podajesz zrodlo, to oni to musza poradzic sobie ze znalezieniem tego. jak napiszesz samo "na forum" to stawiam, ze ci to nic nie da, bo nikt nie bedzie sie przekopytal przez tysiace postow. poza tym jezeli jest to tu podane bez dowodu, to rzecz jasna nie masz co podawac adresu, bo sie raczej osmieszysz...

Na co można się powołać?

: 6 lip 2007, o 15:13
autor: Piotr Rutkowski
No dobrze, ale chodzi mi o samą wiarygodność forum jako źródła dla sprawdzających. Jeżeli wskazałbym dokładnie jaki dział, jaki post, przez kogo napisany i tam znalazłby się dowód danego twierdzenia, to czy uznają mi to, czy też nie?

Na co można się powołać?

: 6 lip 2007, o 16:03
autor: bolo
Szczerze mówiąc wątpię. W przeciwieństwie do forum, raczej to książka będzie wiarygodnym źródłem wiedzy, jako że jest sprawdzana, recenzowana itp. W kwestii forum, pomijam tutaj "sprawdzanie" w sensie moderowania, bo nie o to tu chodzi.

Na co można się powołać?

: 6 lip 2007, o 18:37
autor: g
no to mowie - jak jest bez dowodu to nawet nie masz co probowac. natomiast jak dowod jest i oni uznaja ze poprawny, to spoko.

Na co można się powołać?

: 6 lip 2007, o 19:30
autor: setch
Jesli po zakonczeniu pisania zglosze komisji ze powolalem sie na twierdzenie ktore nie jest ogolnie znane i powiem ze dostarcze dowod tego twierdzenie w odpowiednim czasie to sie zgodza?

Na co można się powołać?

: 7 lip 2007, o 17:17
autor: DEXiu
setch ==> Raczysz żartować? OK. To podsumujmy: na OMie albo podajesz twierdzenie już istniejące, przy czym jeśli to jakieś "bardziej znane twierdzenie" (tj. zwykle takie, które ma jakąś swoją nazwę), to wystarczy tą nazwę podać, natomiast do takich "mniej znanych" (lub co do których nie jesteśmy pewni) należy podać źródło, w którym zostało ono udowodnione. Jeśli natomiast wymyślasz własne twierdzenie (tzw. lemat) - podajesz pełny dowód na arkuszu.
W skrócie: w momencie oddania arkusza komisji muszą być w nim zawarte informacje umożliwiające stwierdzenie wiarygodności twierdzenia Nie ma tak, że "dowód podam później" albo "potem wam powiem gdzie znaleźć dowód"