Zmienne losowe skokowe

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
sofciczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 1 lut 2015, o 18:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Zmienne losowe skokowe

Post autor: sofciczek »

Witam serdecznie,
Czy mógłby ktoś wytłumaczyć mi jak małemu dziecku krok po kroku jak rozwiązac zadanie poniżej? Po raz pierwszy mam styczność ze statystyką :/

Grupa 8 pracowników, która otrzymała do podziału 6 nagród w wysokości: 500zł, 500 zł, 1000 zł, 1500 zł, 3000 zł, zdecydowała podzielić je między sobą w sposób losowy. Losowanie zorganizowano tak, aby jeden pracownik mógł otrzymać co najwyżej jedną nagrodę. Niech zmienna losoa X oznacza kwotę jaką w tym losowaniu otrzymał wybrany pracownik.
a) Wyznaczyć rozkład prawdopodobieństwa zmiennej losowej X
b) Obliczyć średnią wartość nagrody, wariancję i odchylenie standardowe zmiennej X.

Bardzo proszę o pomoc
miodzio1988

Zmienne losowe skokowe

Post autor: miodzio1988 »

Jakie wartosci moze przyjmowac nasza zmienna losowa?
sofciczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 1 lut 2015, o 18:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Zmienne losowe skokowe

Post autor: sofciczek »

Szczerze pisząc nie mam bladego pojęcia. Wyobraź sobie, że nie miałeś nigdy matematyki i nagle trafiasz na zajęcia ze statystyki i dostajesz takie zadanie do rozwiązania. Powiedzmy, że to podstawy statystyki także chyba bez żadnych udziwacznień tylko najprostsze metody na rozwiązanie zadania heh. Nie wiem czy to coś Ci podpowie.
miodzio1988

Zmienne losowe skokowe

Post autor: miodzio1988 »

No wyobrażam to sobie. Wtedy idę do biblioteki albo w necie szukam jak działa zmienna loswa. Poczyniłeś ten krok?
sofciczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 1 lut 2015, o 18:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Zmienne losowe skokowe

Post autor: sofciczek »

wiem, że rozpisuje się to w postaci tabelki (xi, pi, xipi) i jest np. Xi - 0 , 0,5 , 1 , 1,5 , 3 i suma. ale skąd wzięły się te cyfry. Pod spodem pi - 0,25 , 0,25 , 0,125 , 0,25 , 0,125 i suma 1. Jak dojść do wszystkich możliwych wariantów czyli xi. i jak do każdego wariantu przypisać prawdopodobieństwo? Wiem ,że ciężki ze mnie przypadek jest :/
miodzio1988

Zmienne losowe skokowe

Post autor: miodzio1988 »

No z tresci pomysl, jakie mozemy miec wartosci zmiennej losowej, Pomysl
sofciczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 1 lut 2015, o 18:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Zmienne losowe skokowe

Post autor: sofciczek »

czyli chodzi o to że ktoś nie dostanie nic czyli będzie 0, ktoś dostanie 500 zł czyli będzie 0,5, ktoś 1000 więc to jest 1 itd? dobrze myślę?
ODPOWIEDZ