przyśpieszenie ziemskie
: 3 sty 2015, o 15:10
W jakiej odległości h od powierzchni Ziemi przyspieszenie ziemski wynosi \(\displaystyle{ g=1 \frac{m}{s^{2} }}\)? Promień ziemi \(\displaystyle{ R_{z}=6370km}\), a przyspieszenie ziemskie na jej powierzchni \(\displaystyle{ g_{z} =9,8 \frac{m}{s^{2} }}\)
\(\displaystyle{ g=GMR^{2}}\)
\(\displaystyle{ \frac{g_{1}}{g_{2}} = \frac{ R_{1}^{2}}{R_{2}^{2}}}\)
\(\displaystyle{ R_{2}= \sqrt{ \frac{g_{1} \cdot R_{1}^{2}}{g_{2}} }}\)
\(\displaystyle{ R_{2}= \sqrt{ \frac{9,8 \cdot 6370^{2} }{1} }= \frac{3,13 \cdot 6370}{1}=19941,3 km}\)
jednostki się łatwo skracają. Czy dobrze rozwiązane?
Pozdrawiam
\(\displaystyle{ g=GMR^{2}}\)
\(\displaystyle{ \frac{g_{1}}{g_{2}} = \frac{ R_{1}^{2}}{R_{2}^{2}}}\)
\(\displaystyle{ R_{2}= \sqrt{ \frac{g_{1} \cdot R_{1}^{2}}{g_{2}} }}\)
\(\displaystyle{ R_{2}= \sqrt{ \frac{9,8 \cdot 6370^{2} }{1} }= \frac{3,13 \cdot 6370}{1}=19941,3 km}\)
jednostki się łatwo skracają. Czy dobrze rozwiązane?
Pozdrawiam