Pole magnetyczne- odchylenie elektronu, cewka
: 12 sie 2014, o 14:40
Cześć
Mam problem z następującym zadaniem: 1) "Elektrony poruszające się w kineskopie monitora mają energię kinetyczną E = 12 keV. Monitor jest tak zorientowany, że elektrony poruszają się poziomo z północy na południe. Składowa pionowa ziemskiego pola magnetycznego jest skierowana w dół i ma wartość indukcji B = 5·10-5 T. Jakie jest odchylenie elektronów po przebyciu w kineskopie drogi 25 cm?"
Coś tam wyliczyłam, ale, że nie ma odpowiedzi - proszę o sprawdzenie/znalezienie błędu/pomoc.
Liczyłam tak: z energii kinetycznej \(\displaystyle{ E_{k}= \frac {m \cdot v^2} {2} = 12000}\) wyliczyłam przyspieszenie \(\displaystyle{ v \approx 110}\)
Następnie z porównania siły Lorentza \(\displaystyle{ F = q \cdot v \cdot B}\) i siły dośrodkowej \(\displaystyle{ F= \frac {m \cdot v^2} {r}}\) wyliczam \(\displaystyle{ r= \frac {m \cdot v} {q \cdot B}}\). Wstawiam dane i wyliczam promień. Potem porównuję obwód okręgu do przebytej drogi - następnie dziele 360 stopni przez wynik wcześniejszego porównania (obwod/przebyta droga) i wychodzi odchylenie. Czy dobrze?
Drugie zadanie, z którym mam problem: 2) "Solenoid o długości l = 50 cm i średnicy d = 10 cm ma 500 zwojów. Oblicz pole magnetyczne B wewnątrz solenoidu".
I tu w sumie do małej ilości rzeczy doszłam. Znam wzór \(\displaystyle{ B= \mu \cdot n \cdot I}\), gdzie n to liczba zwojów. Ale nie wiem, jak z danych wyliczyć I (natężenie)... a może to z czegoś innego należy skorzystać - proszę o pomoc.
Mam problem z następującym zadaniem: 1) "Elektrony poruszające się w kineskopie monitora mają energię kinetyczną E = 12 keV. Monitor jest tak zorientowany, że elektrony poruszają się poziomo z północy na południe. Składowa pionowa ziemskiego pola magnetycznego jest skierowana w dół i ma wartość indukcji B = 5·10-5 T. Jakie jest odchylenie elektronów po przebyciu w kineskopie drogi 25 cm?"
Coś tam wyliczyłam, ale, że nie ma odpowiedzi - proszę o sprawdzenie/znalezienie błędu/pomoc.
Liczyłam tak: z energii kinetycznej \(\displaystyle{ E_{k}= \frac {m \cdot v^2} {2} = 12000}\) wyliczyłam przyspieszenie \(\displaystyle{ v \approx 110}\)
Następnie z porównania siły Lorentza \(\displaystyle{ F = q \cdot v \cdot B}\) i siły dośrodkowej \(\displaystyle{ F= \frac {m \cdot v^2} {r}}\) wyliczam \(\displaystyle{ r= \frac {m \cdot v} {q \cdot B}}\). Wstawiam dane i wyliczam promień. Potem porównuję obwód okręgu do przebytej drogi - następnie dziele 360 stopni przez wynik wcześniejszego porównania (obwod/przebyta droga) i wychodzi odchylenie. Czy dobrze?
Drugie zadanie, z którym mam problem: 2) "Solenoid o długości l = 50 cm i średnicy d = 10 cm ma 500 zwojów. Oblicz pole magnetyczne B wewnątrz solenoidu".
I tu w sumie do małej ilości rzeczy doszłam. Znam wzór \(\displaystyle{ B= \mu \cdot n \cdot I}\), gdzie n to liczba zwojów. Ale nie wiem, jak z danych wyliczyć I (natężenie)... a może to z czegoś innego należy skorzystać - proszę o pomoc.