drgania i wahadło, zadania

Ruch drgający, wahadła i oscylatory. Ruch falowy i stowarzyszone z nim zjawiska. Zjawiska akustyczne.
aniena
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 21 maja 2007, o 18:25
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: częstochowa

drgania i wahadło, zadania

Post autor: aniena » 21 maja 2007, o 18:55

Mam tu 4 zadani i błagam o jakieś informacje, pomocne w rozwiązaniu tych zadań.

zadanie1
Masa m zawieszona na pionowej spręzynie powoduje wydłuzenia sprężyny o \(\displaystyle{ x_{0}}\) Obliczyć okres T drgań masy oraz amplitude A, przy której siła bezwładnosci równa sie sile grawitacji.
Odp. \(\displaystyle{ A=x_{0}\;\;T=\sqrt{\frac{x_{0}}{g}}}\)

Zadanie 2
Dwa wahadała matematyczne wykonują w tym samym czasie odpowiednio n1 i n2 drgań. Różnica długości wahadeł wynosi delta l. Obliczyć długość l1 i l2 wahadeł. Załozyć n2>n1 i l1>l2

Zadanie 3
Bryła sztywna zawieszona w odległości d od środka masy wykonuje drgania wokół osi prostopadłej do odcinka d łaczącego środek masy z pkt zawieszenia. moment bezwładnosci bryły wzgledem osi równoległej do osi obrotu i przechodzacej przez środek masy wynosi \(\displaystyle{ I_{0}}\)
a)Oblicz okres drgań T wahadła.
b)Znależc wartośc dnnprzy której okres drgań T ma wartośc minimalną
c) wykazac, ze danemu okresowi T odpowiadaja dwie wartości d1 i d2
d) obliczyć okres T1 wyrażony przez aumę d1-d2

zadanie 4
Radio odbiornik moze odbierać fale elektromagnetyczne w zakresie od fal krótkich \(\displaystyle{ \lambda_{1}=50m}\) do fal średnich \(\displaystyle{ \lambda_{2}=450m}\). zakładając, że przejscie z odbioru fal krótkich na fale średnie odbywa sie tylko przez zmane pojemnisći w obwodzie LC, obliczyć ile razy nalezy zwiekszyć lub zmniejszyć pojemnośc kondesatora w tym obwodzie.

Poprawiam zapis w LaTeXu. Gdyby nie to, że to twój pierwszy post, byłby on już w koszu właśnie z powodu zapisu. Dlatego polecam lekturę dostępnej w "ogłoszeniu" instrukcji LaTeXa. Calasilyar
Ostatnio zmieniony 21 maja 2007, o 23:53 przez aniena, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ