Rzut pionowy w dół
: 31 mar 2014, o 00:18
Ciało rzucono pionowo do dołu. Prędkość przy upadku okazała się 5 razy większa od prędkości początkowej. Z jakiej wysokości rzucono ciało jeśli czas spadania wynosił \(\displaystyle{ 3 s}\). Ile wynosiła prędkość początkowa?
-------
Na Internecie znalazłem inne metody rozwiązania tego zadania jednak ja muszę skorzystać z zasady zachowania energii. Zakładamy że \(\displaystyle{ g=10}\)
-------
\(\displaystyle{ mgh + \frac{mv _{p} ^{2} }{2} = \frac{mv ^{2} _{k} }{2}}\)
\(\displaystyle{ v _{k} = \sqrt{2gh+v _{p} ^{2}}}\)
Po podstawieniu:
\(\displaystyle{ 5v _{p} = \sqrt{2gh+v _{p} ^{2}}}\)
\(\displaystyle{ 25v _{p} ^{2} = 2gh+v _{p} ^{2}}\)
\(\displaystyle{ 25v _{p} ^{2} = 2gh+v _{p} ^{2}}\)
\(\displaystyle{ 24v _{p} ^{2} = 2gh}\)
Ze wzoru na wysokość w rzucie pionowym z prędkością początkową \(\displaystyle{ \neq}\) 0 obliczamy h mając czas:
\(\displaystyle{ h=v _{p}t+ \frac{gt ^{2} }{2}}\)
\(\displaystyle{ h=3v _{p}+ \frac{10 \cdot 3 ^{2} }{2}}\)
\(\displaystyle{ h=3v _{p}+ \frac{g3 ^{2} }{2}}\)
\(\displaystyle{ h=3v _{p}+45}\)
Podstawiamy do pierwszego przekształcenia:
\(\displaystyle{ 24v _{p} ^{2} = 2g(3v _{p}+45)}\)
\(\displaystyle{ 24v _{p} ^{2} = 20(3v _{p}+45)}\) (bo g=10)
\(\displaystyle{ 24v _{p} ^{2} = 60v _{p}+900}\)
\(\displaystyle{ 2v _{p} ^{2} = 5v _{p}+75}\)
Dalej niestety nie potrafię rozwiązać tego równania ale nie w tym problem.
W odpowiedziach prędkość początkowa wynosi 7,5 a tutaj na pewno będzie inny wynik. Jaki błąd tu popełniłem?
Edit: poprawiłem błędy. Teraz jest ok
-------
Na Internecie znalazłem inne metody rozwiązania tego zadania jednak ja muszę skorzystać z zasady zachowania energii. Zakładamy że \(\displaystyle{ g=10}\)
-------
\(\displaystyle{ mgh + \frac{mv _{p} ^{2} }{2} = \frac{mv ^{2} _{k} }{2}}\)
\(\displaystyle{ v _{k} = \sqrt{2gh+v _{p} ^{2}}}\)
Po podstawieniu:
\(\displaystyle{ 5v _{p} = \sqrt{2gh+v _{p} ^{2}}}\)
\(\displaystyle{ 25v _{p} ^{2} = 2gh+v _{p} ^{2}}\)
\(\displaystyle{ 25v _{p} ^{2} = 2gh+v _{p} ^{2}}\)
\(\displaystyle{ 24v _{p} ^{2} = 2gh}\)
Ze wzoru na wysokość w rzucie pionowym z prędkością początkową \(\displaystyle{ \neq}\) 0 obliczamy h mając czas:
\(\displaystyle{ h=v _{p}t+ \frac{gt ^{2} }{2}}\)
\(\displaystyle{ h=3v _{p}+ \frac{10 \cdot 3 ^{2} }{2}}\)
\(\displaystyle{ h=3v _{p}+ \frac{g3 ^{2} }{2}}\)
\(\displaystyle{ h=3v _{p}+45}\)
Podstawiamy do pierwszego przekształcenia:
\(\displaystyle{ 24v _{p} ^{2} = 2g(3v _{p}+45)}\)
\(\displaystyle{ 24v _{p} ^{2} = 20(3v _{p}+45)}\) (bo g=10)
\(\displaystyle{ 24v _{p} ^{2} = 60v _{p}+900}\)
\(\displaystyle{ 2v _{p} ^{2} = 5v _{p}+75}\)
Dalej niestety nie potrafię rozwiązać tego równania ale nie w tym problem.
W odpowiedziach prędkość początkowa wynosi 7,5 a tutaj na pewno będzie inny wynik. Jaki błąd tu popełniłem?
Edit: poprawiłem błędy. Teraz jest ok