Wolna wola

fuzzgun

Wolna wola

Post autor: fuzzgun »

Zarówno determinizm jak i przypadkowość nie dają szans na istnienie wolnej woli. Czy wolna wola jest złudzeniem?
miodzio1988

Wolna wola

Post autor: miodzio1988 »

Ateizm wyklucza istnienie Boga. Czy to znaczy, że Bóg jest złudzeniem?
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

Wolna wola

Post autor: lukasz1804 »

Uważam, że wolna wola to nie złudzenie. Nawet jeśli nie jesteś osobą wierzącą, zważ choćby na postawę jaką jest asertywność - aby zamanifestować swój sprzeciw wobec czyichś propozycji, trzeba posiadać i wykorzystać wolną wolę.
fuzzgun

Wolna wola

Post autor: fuzzgun »

miodzio1988 pisze:Ateizm wyklucza istnienie Boga. Czy to znaczy, że Bóg jest złudzeniem?
Czy oprócz determinizmu i przypadkowości jest jeszcze jakaś opcja bo oprócz ateizmu jest.
miodzio1988

Wolna wola

Post autor: miodzio1988 »

Nie wiesz jakie jest przeciwieństwo determinizmu?
fuzzgun

Wolna wola

Post autor: fuzzgun »

miodzio1988 pisze:Nie wiesz jakie jest przeciwieństwo determinizmu?

Myślałem że przypadkowość. Jeżeli nie to co? I czym się różni od przypadkowości?
miodzio1988

Wolna wola

Post autor: miodzio1988 »

Jak ja uwielbiam takie tematy, znajdzie się ktoś kto nie ma co robić w życiu i zaczyna takie bzdurne gadanie.

No dobra. WIęc to, że założyłeś ten temat to nie jest Twoja wolna wola?
fuzzgun

Wolna wola

Post autor: fuzzgun »

Prawdopodobieństwo założenia tematu było większe. Wpływ na to mają moje zainteresowania. Istnieje pogląd że to neurony decydują co robimy. Ja nie chcę powiedzieć że nie ma wolnej woli. Zastanawia tylko fakt dlaczego np. nie każdy narkoman który chce wyjść z nałogu z niej korzysta.
miodzio1988

Wolna wola

Post autor: miodzio1988 »

Prawdopodobieństwo założenia tematu było większe.
Błagam nie mów nic o prawdopodobieństwie na forum matematycznym.
Wpływ na to mają moje zainteresowania
No wlasnie. Czyli sam chciałeś stworzyć temat. Masz swoją wolną wolę.
Zastanawia tylko fakt dlaczego np. nie każdy narkoman który " chce" wyjść z nałogu z niej korzysta.
"" <- dodałem. jakby chcieli to by zerwali z nałogiem. Niektórzy korzystają z wolnej woli, niektórzy nie. Tak samo jak niektórzy nie korzystają ze swojego mózgu. Czy to znaczy, że go nie mają?
fuzzgun

Wolna wola

Post autor: fuzzgun »

Czy z każdego mózgu da się skorzystać?
miodzio1988

Wolna wola

Post autor: miodzio1988 »

Jak chcesz odpowiedzi na pytania to najpierw sam odpowiadaj na zadane Tobie pytania
fuzzgun

Wolna wola

Post autor: fuzzgun »

Napisałeś że jedni korzystają z wolnej woli a inni nie. Tylko nie mów że to znów zależy od wolnej woli bo będzie sprzeczność.
miodzio1988

Wolna wola

Post autor: miodzio1988 »

Tak samo jak niektórzy nie korzystają ze swojego mózgu. Czy to znaczy, że go nie mają?
Tutaj masz pytanie. Mają mózg czy nie? Jeśli tak to koniec rozmowy, bo argument stosujemy do wolnej woli. Jeśli nie to koniec rozmowy z wiadomych przyczyn. Zatem? ;] tak czy nie?
fuzzgun

Wolna wola

Post autor: fuzzgun »

Odpowiedź brzmi: nie. Nie każdego można winić za to że nie korzysta z mózgu chyba że wynika to z głupoty ale nawet wtedy ciężko pojąć że ktoś się dobrowolnie godzi na głupotę.Myślę że nie można powiedzięć że to jego wina. Każdy myśli tak jak na to pozwala jego mózg.
miodzio1988

Wolna wola

Post autor: miodzio1988 »

Odpowiedź brzmi: nie.
Aha. No to fajnie, że niektórzy nie mają mózgu. Miło się gadało, ale jak do takich wniosków dochodzimy to chyba widzisz, że to nie ma sensu, co? ;] Oddaję pałeczkę
ODPOWIEDZ