Strona 1 z 1

ZADANKA Współczynnik tarcia

: 9 gru 2004, o 19:41
autor: teela
Hejka! Mam prośbę do tęgich głów-pomóżcie rozwiązać mi te 2 zadanka.

1. Z wysokości h=45m spada kamień o masie 2kg i uderza w grunt z
szybkościa v=20m/s . Jak wielką pracę wykonały siły oporu atmosfery?

2.Na powierzchni lodu uderzono w krążek hokejowy nadając mu prędkość v=6m/s
Do momentu zatrzymania przebył drogę s=30m. Ile wynosi współczynnik
tarcia między krążkiem a lodem?

ZADANKA Współczynnik tarcia

: 10 gru 2004, o 10:58
autor: Mirva
jesli się gdzieś nie pomyliłem to wyszło mi 500J w pierwszym (zrobiłem to z bilansu energetycznego) i 0,06 w drugim - normalne podstawienie do wzorów... Jeśli nie tak wyjść powinnop to sorry cie bardzo, ale czasem miewam chwile wzmożonej inercji intelektualnej...

ZADANKA Współczynnik tarcia

: 11 gru 2004, o 11:45
autor: Olo
Zad 1.:
W=mgh-(mv^2)/2~500J

Zad 2.:
ruch jednostajnie spowolniony z prędkością końcową zero, nałjatwiej z wykresu:
t=s/V
Siła tarcia: F=mgf
F=ma
a=gf
Równanie ruchu:
s=V*t-(at^2)/2
Podstawiam t,a:
s=s-gf(s^2)/(2*V^2)
gf(s^2)/(2*V^2)=1
f=(2*V^2)/(g*s^2)~0,008
Nie wiem czy to drugie dobrze.

ZADANKA Współczynnik tarcia

: 11 gru 2004, o 12:10
autor: Mirva
co do drugiego to według mnie powinno być nieco inaczej. Bład twój wynika z pierwszego zrobionego przez Cię założenia. Do ruchu jednostajnie opóźnionego nie możemy wstawiać wzorów na ruch jednostajny: t=s/v. Raczej trza wstawić t=V/a. I dalej dokonując analogicznych podstawień dochodzimy do wzoru:
f=V^2/2*s*g
z czego wychodzi f=0,06...

ZADANKA Współczynnik tarcia

: 12 gru 2004, o 18:36
autor: teela
Serdeczne dzięki za pomoc. Co do zadania 2- Mirva miałeś rację. Pozdrowienia

ZADANKA Współczynnik tarcia

: 27 gru 2004, o 16:10
autor: Andrzej17a
hej:)mam zadanko i problem bo nie umie go zrobić:) Ciało poruszające sie po poziomej powierzchniz prędkoscią początkową V=54km/h zatrzymuje sie po przebyciu drogi s=36m.Oblicz współczynnik tarcia.Bardzo was prosze,jak mozecie napiszcie rozwiązanie:)

ZADANKA Współczynnik tarcia

: 30 gru 2004, o 04:43
autor: birdy1986
Analogicznie do zadania 2:

f=V^2/2*s*g

gdzie,
V=54000 m/s
s=36m
g=10m/s^2 (moze byc 9,81, ja zaokraglilem)

po obliczeniu wychodzi ze:
f=4050000

Pozdrawiam