co jest bardziej prawdopodobne

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
isiasdz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 4 wrz 2011, o 19:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

co jest bardziej prawdopodobne

Post autor: isiasdz » 4 wrz 2011, o 20:02

Może ktoś byłby w stanie mi pomóc na jutrzejszy egzamin, byłabym wdzięczna.

W magazynie znajdują się ostatnie sztuki towaru z bieżącej kolekcji: 10 dobrych i 15 wadliwych. Spośród nich wybieramy 5 sztuk na wystawę. Co jest bardziej prawdopodobne: wybranie wśród nich 5 dobrych czy 5 wadliwych?

oraz

Dział analiz towarzystwa ubezpieczeniowego ocenia, że każdego roku 3% ubezpieczonych wypłacane jest odszkodowanie z tytułu szkody w wypadku.
1.1. Jakie jest prawdopodobieństwo, że w danym roku towarzystwo będzie musiało wypłacić odszkodowanie 2 razy.
1.2. Jakie jest prawdopodobieństwa, że w danym roku towarzystwo będzie musiało wypłacić odszkodowanie więcej niż 2 razy, jeśli ubezpieczonych jest 100 osób.
1.3. Jakie jest najbardziej prawdopodobna liczba osób, której towarzystwo wypłaci odszkodowanie z tytułu szkody w wypadku, oblicz odpowiadające jej prawdopodobieństwa.
Z góry dziękuję:)

Lider Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 692
Rejestracja: 19 cze 2011, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 107 razy

co jest bardziej prawdopodobne

Post autor: Lider Artur » 5 wrz 2011, o 08:38

Z tym zadaniem pierwszym, które podałaś to raczej nie powinno być problemu (troszkę dziwi mnie jego treść - na egzamin?)
Tutaj bez liczenia możesz dać odpowiedź, że bardziej prawdopodobne jest wylosowanie 5 sztuk towaru wadliwego. A to dlatego, że produktów wadliwych jest więcej w magazynie.

ODPOWIEDZ