iloczyny skalarne

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

iloczyny skalarne

Post autor: miki999 »

Hę, hę, hę!
1. Pamiętamy, że \(\displaystyle{ \alpha \langle f, g \rangle =\langle f, \alpha g \rangle}\)
2. Nie mylimy \(\displaystyle{ \langle\cdot, \cdot \rangle _W}\) z \(\displaystyle{ \langle\cdot, \cdot \rangle}\)

\(\displaystyle{ \overline {\left\langle v_{1} + iv_{2},u_{1} + iu_{2}\right\rangle _W}=\overline{\langle v_1, u_1\rangle + \langle v_2, u_2 \rangle +i(\langle v_2, u_1\rangle -\langle v_1, u_2 \rangle)}}\)
i spokojnie dalej rozpisuj. Z doświadczenia wiem, że nie warto przeskakiwać nawet najdrobniejszych kroków. Generalnie nie musisz wpakowywać tego \(\displaystyle{ i}\) pod iloczyny skalarne. Możesz skorzystać z faktu, że: \(\displaystyle{ \overline{i \cdot z}=-i \cdot \overline{z}}\)- myślę, że ta zależność pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych rachunków.


Pozdrawiam.
cleodoriah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 12 sie 2011, o 17:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

iloczyny skalarne

Post autor: cleodoriah »

miki999 pisze:Hę, hę, hę!
1. Pamiętamy, że \(\displaystyle{ \alpha \langle f, g \rangle =\langle f, \alpha g \rangle}\)
2. Nie mylimy \(\displaystyle{ \langle\cdot, \cdot \rangle _W}\) z \(\displaystyle{ \langle\cdot, \cdot \rangle}\)
Ad 1. Czy to przypadkiem nie przeczy antyliniowości wobec drugiej zmiennej ?

Ad2. Ja niestety nadal dokładnie nie rozumiem różnicy ;/
Piotr Pstragowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 102
Rejestracja: 8 sie 2011, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 14 razy

iloczyny skalarne

Post autor: Piotr Pstragowski »

cleodoriah pisze:
miki999 pisze:Hę, hę, hę!
1. Pamiętamy, że \(\displaystyle{ \alpha \langle f, g \rangle =\langle f, \alpha g \rangle}\)
2. Nie mylimy \(\displaystyle{ \langle\cdot, \cdot \rangle _W}\) z \(\displaystyle{ \langle\cdot, \cdot \rangle}\)
Ad 1. Czy to przypadkiem nie przeczy antyliniowości wobec drugiej zmiennej ?

Ad2. Ja niestety nadal dokładnie nie rozumiem różnicy ;/
Zacznę od 2), wtedy 1) stanie się jasne: zaczynasz od tego, że masz pewną R-przestrzeń liniową \(\displaystyle{ V}\) wyposażoną w iloczyn skalarny, który oznaczasz przez nawiasiki bez podindeksu \(\displaystyle{ W}\). Za jej pomocą definiujesz nowy iloczyn skalarny na innej przestrzeni \(\displaystyle{ V}\), która jest już przestrzenią zespoloną.

1) To oznaczenie dotyczy iloczynu skalarnego na \(\displaystyle{ V}\), która jest przestrzenią rzeczywistą, więc antyliniowość jest w rzeczywistości liniowością, bo alfa jest liczbą rzeczywistą.
cleodoriah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 12 sie 2011, o 17:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

iloczyny skalarne

Post autor: cleodoriah »

Tak, rzeczywiście, to działa. Dzięki.
ODPOWIEDZ