Miara możliwości (talent,geiusz,uzdolnienie)

LoVi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 8 lis 2010, o 18:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Miara możliwości (talent,geiusz,uzdolnienie)

Post autor: LoVi » 11 lip 2011, o 13:19

Znalazłem w internecie "stopnie" umiejętności jakie człowiek może mieć:

- Zdolność
- Uzdolnienie
- Talent
- Geniusz

Jak myślicie - jakie umiejętności lub jaka osoba musiałaby być, abyście mogli ją przyporządkować do jednej z podanej wyżej kategorii.

Chodzi mi o nauki ścisłe: chemie, fizykę i matematykę.

xiikzodz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 4 paź 2008, o 02:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lost Hope
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 502 razy

Miara możliwości (talent,geiusz,uzdolnienie)

Post autor: xiikzodz » 11 lip 2011, o 13:56

Do ukończenia studiów ścisłych (w tym matematyki), czy nawet napisania całkiem dobrego doktoratu niepotrzebne są żadne uzdolnienia. Moim zdaniem przynajmniej co druga osoba jest w stanie to osiągnąć. (Choć przebywając zbyt długo na niniejszym forum można sobie zgoła odmienny pogląd na ten temat wykształcić.) Nieco istotniejszy wydaje mi się mindset (nie piszę polskiego odpowiednika, bo ludzie mają zwyczaj dewaluowania jego znaczenia).

Podobnie jest z Olimpiadą Matematyczną. Laureatem można zostać bez szczególnych uzdolnień za to po wystarczająco dobrze skonstruowanych przygotowaniach w odpowiednio produktywnej atmosferze. Tu jednak występuje pewien w miarę obiektywny element selekcji - jest to konkurs wieloetapowy, w którym wszyscy uczestnicy dostają te same problemy i mają na nie tyle samo czasu.

Elementy zewnętrzne odgrywają również kolosalną rolę przy rozwiązywaniu trudnych problemów. Przeciętni uczniowie wielkich mistrzów często miewali większe osiągnięcia od wybitnych uczniów przeciętnych mistrzów.

Trudno więc mówić o talencie, czy geniuszu u ludzi na podstawie ich umiejętności i potencjału. Dopiero przy ocenie dzieła dostajemy odpowiedzi. Na przykład Riemann był geniuszem, bo jego dzieło było kolosalne, choć pewnie istniały masy ludzi o porównywalnych zdolnościach i umiejętnościach.

Marcinek665
Korepetytor
Korepetytor
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

Miara możliwości (talent,geiusz,uzdolnienie)

Post autor: Marcinek665 » 15 lip 2011, o 01:58

xiikzodz, siedząc często w kółku matematycznym faktycznie można dojść do wniosku, że bycie finalistą/laureatem Olimpiady Matematycznej jest czymś pospolitym i do osiągnięcia dla szarych ludzi. Ale tak nie jest. Oczywiście nie wszyscy ci ludzie muszą być geniuszami, ale największą barierą do pokonania jest tutaj lenistwo. W końcu to pracowitość tych ludzi pozwala im na osiągnięcie najwyższego możliwego pułapu w szkolnej karierze matematycznej, czyli w OM. Ale nie byłoby chyba nadużyciem stwierdzenie, że każdy finalista ma talent do matmy.

ODPOWIEDZ