Matematyka finansowa

Popyt, podaż, kapitalizacja, rynki finansowe. Mikroekonomia. makroekonomia, finanse itp...
Viola
Użytkownik
Użytkownik
Podziękował: 19 razy

Matematyka finansowa

Post autor: Viola » 5 lip 2011, o 14:01

Zadanie 1: Ile jest warta dziś obietnica otrzymania następującego strumienia przychodów: 5000zł na koniec pierwszych kolejnych trzech lat oraz po roku trzecim, po 1230zł na koniec każdego następnego roku? Załóż roczną stałą stopę procentową w wysokości 6%.

Zadanie 2: Bank udzielił rocznego kredytu w wysokości 51 000zł. Kredyt ma być spłacony jednorazowo na koniec roku. Odsetki od kredytu w wysokości 5500zł są również płatne na koniec roku. Prowizja od udzielonego kredytu płatna jest z góry i wynosi 1300zł. Proszę podać efektywną roczną stopę procentową dla tego kredytu oraz stopę realną jego efektywnego oprocentowania przy inflacji równej 3% rocznie.

Zadanie 3: Przez pierwsze dwa lata na koniec każdego kwartału planujesz deponować w banku kwotę 1000zł, przez kolejne dwa lata na koniec każdego roku po 4000zł. W okresie pierwszych dwóch lat stopa procentowa wyniesie 8%, a w kolejnych latach 10% rocznie. Oblicz, ile łącznie zgromadzisz środków po czterech latach oszczędzania.

Zadanie 4: Inwestor chciałby zaciągnąć kredyt na 5 lat spłacany w miesięcznych ratach metodą stałych płatności. Jakiej wysokości otrzyma kredyt, jeżeli na koniec każdego miesiąca, na płatność z tytuły kredytów może przeznaczyć nie więcej niż 1800zł, a roczna stopa procentowa wynosi 12%?

Zadanie 5: Inwestor zastanawia się nad zakupem obligacji kuponowej na 5 lat przed jej wykupem. Obligacja ma odsetki płatne na koniec każdego półrocza. Każdy kupon ma wartość 70zł. Obligacja będzie wykupiona po wartości nominalnej równej 2000zł. Przy jakiej cenie zakupu obligacji roczna stopa zwrotu z tej inwestycji wyniesie 6%?

Zadanie 6: Ile powinien odkładać inwestor przez 5 lat, na koniec każdego kolejnego roku, na swoje konto oszczędnościowe, oprocentowane stopą roczną równą 9%, aby po zakończeniu inwestycji otrzymać taką samą kwotę, jak w przypadku jednorazowej wpłaty 486,20zł na to samo konto (o tym samym oprocentowaniu) przy analogicznym pięcioletnim okresie alokacji kapitału?

Czy ktoś potrafi zrobić te zadania, miałam je na egzaminie, niestety nie zaliczyłam i szczerze powiedziawszy nie wiem jak się za nie zabrać. Nie proszę o rozwiązanie tylko na naprowadzenie na trop aby samemu rozwiązać. Wystarczą mi wzory i krótkie wskazówki

ODPOWIEDZ