elastyczność popytu

Popyt, podaż, kapitalizacja, rynki finansowe. Mikroekonomia. makroekonomia, finanse itp...
dorota_01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 21 cze 2011, o 10:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

elastyczność popytu

Post autor: dorota_01 »

Załóżmy, że w danym okresie popyt konsumentów na przejazdy metrem jest uzależniony od ceny biletów za przejazdy metrem, dochodów konsumentów oraz ceny biletów za przejazdy autobusami miejskimi.
Przyjmijmy także, że nominalne dochody konsumentów wynoszą 1000 zł miesięcznie, cena jednego przejazdu metrem równa jest 2 zł (bez względu na długość trasy lub czas przejazdu), cena jednego przejazdu autobusem miejskim jest równa 1 zł, a popyt na przejazdy metrem wynosi 100 przejazdów.
Cenowa elastyczność popytu na przejazdy metrem wynosi – 0,5, dochodowa elastyczność popytu na te przejazdy wynosi 1, a elastyczność mieszana (względem cen przejazdów autobusami miejskimi) wynosi 0,6. O jaką wielkość zmieni się popyt na przejazdy metrem, jeśli:


a) Dochody nominalne konsumentów wzrosną o 100 zł, a cena jednego przejazdu metrem wzrośnie o 0,2 zł (przy założeniu ceteris paribus)?
b) Dochody nominalne konsumentów spadną o 200 zł, cena jednego przejazdu metrem spadnie o 0,4 zł, a cena jednego przejazdu autobusem miejskim wzrośnie o 0,2 zł (przy założeniu ceteris paribus)?
c) Cena przejazdu metrem spadnie o 0,5 zł, a cena przejazdu autobusem miejskim wzrośnie o 0,1 zł (przy założeniu ceteris paribus)?
d) Dochody konsumentów spadną o 50 zł, a cena przejazdu autobusem spadnie o 0,1 zł (przy założeniu ceteris paribus)?-- 27 cze 2011, o 12:47 --Proszę o pomoc przy zadaniu. Przynajmniej o jakiś wzór
black_bro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 27 cze 2011, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Leszno
Podziękował: 1 raz

elastyczność popytu

Post autor: black_bro »

Na to nie ma wzoru..trzeba sobie poradzić z definicji tych wszystkich elastyczności. Jeżeli elastyczność cenowa popytu na bilety metra wynosi -0,5 to z definicji wynika, że wzrost ceny o 1% zmniejsza wielkość popytu o 0,5% więc w przykładzie jeżeli cena wzrosła o 10%(0,2 z 2 to 10%) to popyt spadł o 10%*0,5% czyli 5%. Analogicznie dochodowa elastyczność popytu jeżeli jest równa 1 to z definicji jednostkowa zmiana dochodów powoduje jednostkową zmianę popytu, więc w tym przypadku wzrost dochodów o 10%(100/1000) powoduje wzrost popytu o 10%. Co do każdego z powyższych z osobna jestem pewny że to jest dobrze tylko nie jestem pewny czy można te wartości do siebie dodać, ale na chłopski rozum wynikałoby, że można czyli spadek popytu o 5% plus wzrost popytu o 10% czyli ogólna zmiana jest wzrost popytu o 5%. Tylko mówię że z tym dodawaniem tych wartości to już tylko moja teoria. Resztę podpunktów analogicznie:) mam nadzieję, że pomogłem.
ODPOWIEDZ