Strona 1 z 1

Okrąg i kwadrat

: 21 lut 2011, o 23:08
autor: mecalls
Czy można całkowicie nakryć kwadratowy stół o boku 90cm dwoma okrągłymi obrusami o średnicy 1m?

Okrąg i kwadrat

: 22 lut 2011, o 00:49
autor: matmi
Nie.

Jednym obrusem możemy zakryć prostokąt o bokach 0,9 oraz \(\displaystyle{ \sqrt{0,19}}\)m (obliczymy to z tw. Pitagorasa znając dł. przekątnej = 1m). Zatem dwoma obrusami możemy zakryć prostokąt o bokach 0,9 oraz \(\displaystyle{ 2\sqrt{0,19}}\)<0,9. Czyli się nie da

Okrąg i kwadrat

: 22 lut 2011, o 13:01
autor: Panda
Zadanie 10 z tegorocznej Matematyki Bez Granic.

Nie wiem, czy rozwiązanie matmi jest "wystarczające", w końcu jednym obrusem możemy zakryć prostokąt + coś tam, drugim też i ich suma mnogościowa teoretycznie nie musi nie zakrywać stołu. Ale ja bym to zrobił tak (na MBG kombinowałem inaczej, ale wpadłem na coś lepszego):

Uprzedzam, że pisząc "kwadrat" mam na myśli ten konkretny kwadrat o sprecyzowanych wymiarach, podobnie "koło".

Lemat 1 - żadne koło nie zakryje dwóch przeciwległych wierzchołków kwadratu - dowód oczywisty.
Oczywisty wniosek - każdy obrus zakrywa 2 wierzchołki - przyjmijmy, że A,B jeden i C,D drugi. Niech ponadto E będzie środkiem AD i F środkiem BC.

Lemat 2 - Obrusy nigdy nie zajmą punktów E i F.

Dowód: Narysujmy koło o środku A i promieniu 1. Widzimy, że koło to jest zbiorem tych punktów, które może zawierać koło o średnicy, jeśli zawiera ono również wierzchołek A. Zatem narysujmy podobne koło w punkcie B - suma zbiorów punktów tych kół będzie zawierała wszystkie punkty, jakie może pokryć koło, które zawiera zarówno punkt A jak i B. Ponieważ odległość A od F i B od E jest większa od promieni łuków, to koło spełniające warunki podane we wniosku do lematu 1 nie zajmuje punktów E i F. Podobnie będzie z drugim kołem.

Z lematu 2 bezpośrednio wynika teza.

Czółko.