interferencja - wzór na odległość prążków

Ruch drgający, wahadła i oscylatory. Ruch falowy i stowarzyszone z nim zjawiska. Zjawiska akustyczne.
Awatar użytkownika
Nefertiti
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 31 paź 2004, o 23:35
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Podziękował: 1 raz

interferencja - wzór na odległość prążków

Post autor: Nefertiti »

Mam problem z wyprowadzeniem wzoru na odległość dwóch sąsiednich prążków jasnych na ekranie. Zadanie podlega pod temat interferencji fal. W ogóle nie wiem jak się za to zabrać, bo nie bardzo rozumiem ten temat (przepisywałam wzory z tablicy w pośpiechu, bo była już przerwa, a pan fizyk musiał to koniecznie dokończyć). Było tam coś w stylu:
delta x=(2k-1)*(lambda/2)
d sin teta=k*lambda
d sin teta=(2k-1)*(lambda/2)
sin alfa+sin beta=2s
Przy okazji - czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć, co to za wzory?
Gość

interferencja - wzór na odległość prążków

Post autor: Gość »

Znalazłam coś podobnego w zbiorze zadań, ale niestety podana jest tylko odpowiedź. Może jednak to trochę uściśli cel mojego zadania.

Dwa źródła S1 i S2 promieniowania elektromagnetycznego znajdują się w odległości l od siebie i promieniują fale elektromagnetyczne o tej samej długości lambda. W odległości d ustawiono ekran, na którym obserwuje się obraz interferencyjny. Warunki doświadczenia są tak dobrane, że d jest dużo większe niż l i lambda. Zakładamy, że oba źródła są spójne (koherentne), tzn. wysyłają promieniowanie o stałej różnicy faz. Obliczyć odległość x między prążkiem centralnym obrazu interferencyjnego i prążkiem następnym.

Odp.: x=(d*lambda)/l

Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć, jak to rozwiązać? Potrzebuję tego, a nie wiem jaka jest zależność między odległością prążków a odległością źródeł, odległością ekranu i długością fal.
Awatar użytkownika
Nefertiti
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 31 paź 2004, o 23:35
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Podziękował: 1 raz

interferencja - wzór na odległość prążków

Post autor: Nefertiti »

Sorki, to byłam ja, tylko zapomniałam się zalogować
ODPOWIEDZ