Obliczenie odcinka na podstawie długości pręta i okregu

Misiak-007
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: Misiak-007 » 10 lut 2011, o 15:47

Cześć wszystkim odwiedzającym, Nie mogę rozwiązać zadania. Potrzebuję obliczyć długość odcinka |AB| mając dany \(\sphericalangle \alpha\) i długość pręta =L http://img98.imageshack.us/i/statykarys.jpg/ Z góry dziękuję za pomoc Pozdrawiam Łukasz

kruszewski
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: kruszewski » 10 lut 2011, o 16:12

Napisz pełna treść zadania. Czy nie jest to zadanie ze statyki-fizyki z tarciem pręta o podłoże opatego jednym końcem o pdłoże , mając zadane współczynniki tarcia i może masy pręta i walca? W.Kr.

Misiak-007
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: Misiak-007 » 10 lut 2011, o 16:33

Tak jest to zadanie ze statyki. Podany jest ciężar koła a styk pręta z kołem jest idealnie gładki więc nie ma tam tarcia. Pręt jest przytwierdzony do podstawy przegubowo (dwie reakcje) Odcinka |AB| potrzebuję do obliczenia momentu. Ale twierdzenie sinusów i podobieństw trójkątów nic nie daje bo jest więcej nie wiadomych niż równań. Pozdrawiam Łukasz

kruszewski
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: kruszewski » 10 lut 2011, o 18:15

O jaki moment idzie? Bezwładności walca ?, Której siły względem której osi czy punktu? A może by rozwiązać zadnie wystarczy zastosować tw.o trzech siłach? W.Kr.

Misiak-007
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: Misiak-007 » 10 lut 2011, o 18:41

Miałeś w ogóle do czynienia kiedyś ze statyką??? Chce obliczyć ten odcinek... da się??? Moment liczę względem punktu A Pozdrawiam Łukasz

kruszewski
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: kruszewski » 10 lut 2011, o 18:55

Skłamałbym zaprzeczejąc. Ale moment czego ? W.Kr.

Misiak-007
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: Misiak-007 » 10 lut 2011, o 19:58

To jest statyka, na pewno nie skrecajacy, rozciagajacy, sciskajacy. Sa to momenty gnace, które są potrzebyne do wyznaczeniu układu. Tutaj jest pełny rysunek Uploaded with ImageShack.us

kruszewski
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: kruszewski » 13 lut 2011, o 01:37

W tym zadaniu promień walca jest podany, zatem jak na rysunku: http://tinypic.com/view.php?pic=2ms4k05&s=7 W.Kr.

Misiak-007
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: Misiak-007 » 13 lut 2011, o 01:54

Tak zgadza się. Widzisz nie trzeba było doszukiwać się żadnych pochodnych, ani innych momentów. Mówiłem, że interesuje mnie tylko wyznaczenie tego odcinka prostą metodą. http://img201.imageshack.us/i/statykarys.jpg/ Dzisiaj też wpadłem na ten sam pomysł co Ty. Dochodząc do wniosku, że odcinek |AB|=|AC|= (tg alfa/2) r Podrawiam Łukasz
Ostatnio zmieniony 13 lut 2011, o 15:02 przez Misiak-007, łącznie zmieniany 1 raz.

kruszewski
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: kruszewski » 13 lut 2011, o 02:17

W pierwszym poście piszesz: "Nie mogę rozwiązać zadania. Potrzebuję obliczyć długość odcinka |AB| _mając dany kąt i długość pręta =L " Zatem tak sformułowanego zadania nie można rozwiązać. Dopiero dołączone informacje na to pozwoliły. A całe zadanie rozwiązane geometrycznie jest tu: http://tinypic.com/view.php?pic=70ysz8&s=7 W.Kr.

Awatar użytkownika
smigol
Korepetytor
Korepetytor

Post autor: smigol » 13 lut 2011, o 12:53

Misiak-007, trójkąt AOB rzeczywiście jest przystający do trójkąta AOC, ale to wynika właśnie z tego, że , \(\sphericalangle CAO= \sphericalangle OAB\) a nie odwrotnie. A to, że \(\sphericalangle CAO= \sphericalangle OAB\) wynika z tego, że \(O(O,r)\) jest wpisany w kąt \(CAB\), czyli mamy \(d(O, AC^{\rightarrow})=d(O,AB^{\rightarrow} )=r\), czyli \(AO^{\rightarrow}\) jest dwusieczną kąta \(CAB\) i dopiero teraz wniosek, że tamte trójkąty są przystające, który już jest Ci niepotrzebny z tego względu, że pokazałeś co chciałeś z kątami .

Misiak-007
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: Misiak-007 » 13 lut 2011, o 15:16

W pierwszym poście piszesz: "Nie mogę rozwiązać zadania. Potrzebuję obliczyć długość odcinka |AB| _mając dany kąt i długość pręta =L " Zatem tak sformułowanego zadania nie można rozwiązać. Dopiero dołączone informacje na to pozwoliły. A całe zadanie rozwiązane geometrycznie jest tu: http://tinypic.com/view.php?pic=70ysz8&s=7 W.Kr.
Jak sie okazało można, bo tylko na podstawie kąta, długości belki i promieniu koła można obliczyć brakujący odcinek. Twój sposób liczenia jest dobry, ale tylko wtedy jeśli w zadaniu zostanie podana długość modułu dla 100N Wtedy bez problemu liczysz metodą geometryczna. Smigol: Dzieki za objaśnienie, jednak nauka z podstawówki się przydaje ;P A ja kombinowałem z jakimiś twierdzeniami sinusów i innymi tego typu schematami xD Ale reasumując, jak należy udowodnić w podobnym zadaniu, że te trójkąty są przystające??? Znaleźć jeden bok który będzie taki sam dla obu trójkątów i dwa boki o tej samej długości co pozwoli na określenie kąta po między nimi tak ;D

Awatar użytkownika
smigol
Korepetytor
Korepetytor

Post autor: smigol » 13 lut 2011, o 16:30

Ale reasumując, jak należy udowodnić w podobnym zadaniu, że te trójkąty są przystające???
Korzystając z odpowiednich cech przystawania trójkątów.

ODPOWIEDZ