Strona 1 z 1

Składanie ruchów, ruch pojazdu a prędkość prądu / wiatru

: 4 paź 2010, o 17:08
autor: kamyczk
Prosze o rozwiązanie dwóch zadań o ruchach, będe plusy:

Statek przeprawia się przez rzekę, kierując się prostopadle do prądu rzeki z prędkością \(\displaystyle{ v_1 = 4 \frac{m}{s}}\). Na jaką odległość l liczoną wzdłuż brzegu prąd zniesie statek, jeżeli szerokość rzeki wynosi \(\displaystyle{ d = 500 m}\), a prędkość prądu rzeki wynosi \(\displaystyle{ v_2 = 2 \frac{m}{s}}\)?



Samolot leci w z punktu A do B wzdłuż równoleżnika na zachód. Długość odcinka AB wynosi \(\displaystyle{ l = 500 km}\). Prędkość samolotu względem powietrza wynosi \(\displaystyle{ v_1 = 250 \frac{km}{h}}\).
Oblicz czasy przelotu: t – przy bezwietrznej pogodzie oraz t´ – gdy wieje wiatr z północy na południe z prędkością \(\displaystyle{ v_{2}=20 \frac{m}{s}}\).

Prosze o wszystkie dane i obliczenia. Z góry dzięki

Składanie ruchów, ruch pojazdu a prędkość prądu / wiatru

: 4 paź 2010, o 18:09
autor: sailormoon88
Statek ma dwie prędkości pionową i poziomą. Czas ruchu jest taki sam w pionie i poziomie. Znamy szerokość rzeki oraz prędkość statku względem rzeki (prędkość pionową). Z tych danych obliczamy czas ruchu t. Teraz łatwo obliczysz jak daleko zostanie zniesiony statek.

Stwórz trójkąt prostokątny z prędkościami. Naprzeciw prostokątna to prędkość samolotu względem powietrza. Prędkość wiatru niech będzie krótszą przyprostokątną. Druga przyprostokątna to rzeczywista prędkość samolotu. Znasz prędkość oraz odległość, więc obliczysz czas przelotu.