Maciek kupił

Problemy matematyczne "ubrane" w życiowe problemy.
marcysska
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 17 cze 2010, o 10:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Krzywda

Maciek kupił

Post autor: marcysska » 19 cze 2010, o 18:03

Maciek kupił 15 dag. chałwy po 27,80 zł/kg i 0,25 kg orzechów w czekoladzie po 2,60 za 100g. Z banknotu dwudziestozłotowego otrzymał resztę. Czy za resztę może jeszcze kupic bambonierkę za 9,50?

silvaran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1300
Rejestracja: 6 sty 2009, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice/Warszawa
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 123 razy

Maciek kupił

Post autor: silvaran » 19 cze 2010, o 18:09

15 dag = 0,15 kg
Skoro 1 kg chałwy kosztuje 27,80 zł to żeby dowiedzieć się ile zapłacił za 15 dag chałwy, musimy pomnożyć cenę 1 kg (27,80 zł) przez ilość zakupionych kilogramów (0,15 kg). Podobnie z orzechami, ale tam już jest podana ilość kupionych orzechów w kg, a cena w przeliczeniu na 100g. Znów trzeba zamienić i pomnożyć i zobaczyć ile łącznie zapłacił i czy starczy mu na bombonierkę.

ODPOWIEDZ