Strona 1 z 1

kolumny i ten teges

: 19 maja 2010, o 17:05
autor: pietrzak38
Kolumna ma kształt graniastosłupa prawidłowego sześciokątnego o wysokości 4m i krawędzi podstawy długości 50cm. Osiem takich kolumn mamy pomalowac farbą której 1 litr wystarcza na pomalowanie
10 m kwadratowych powierzchni. Ile farby zyzyjemy.

proszę o pomoc wynik powinien wyjść 9.6l

kolumny i ten teges

: 19 maja 2010, o 17:20
autor: Dakurels
\(\displaystyle{ L_p=6*0.5=3m}\)
\(\displaystyle{ S_b=3*4=12m}\)
\(\displaystyle{ \frac{8*12}{10}=9.6l}\)

kolumny i ten teges

: 19 maja 2010, o 18:50
autor: pietrzak38
ma ktos inne propozycje rozwiązanie bo nie zawiele z tego rozumie-- 19 maja 2010, o 17:52 --ma ktos inne propozycje rozwiązanie bo nie zawiele z tego rozumie

kolumny i ten teges

: 19 maja 2010, o 18:54
autor: Dakurels
Dobrze wyjaśnię ci. Najpierw obliczamy obwód podstawy pojedynczej kolumny (\(\displaystyle{ :_p}\)). Po pomnożeniu tego przez wysokość otrzymamy ile musimy pomalować miejsca na pojedynczej kolumnie (\(\displaystyle{ S_b}\)). Ponieważ, musimy pomalować osiem takich kolumn mnożymy to razy 8. Dziesięć metrów kwadratowych wymaga zużycia 1l farby, więc dzielimy całe pole przez 10 aby dowiedzieć się ile litrów potrzebujemy.