Plus, dodać, minus, odjąć

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
Dudus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 25 gru 2019, o 22:30
Płeć: Mężczyzna
wiek: 60

Re: Plus, dodać, minus, odjąć

Post autor: Dudus »

a4karo pisze: 27 gru 2019, o 22:41
Dudus pisze: 27 gru 2019, o 22:35
Dobrym testem dla Waszych znajomych (bo chyba nie dla Was? :wink: ) jest pytanie- Ile jest na świecie różnych cyfr? Wierzcie mi, wśród nie-matematyków rzadko sie zdarza prawidłowa odpowiedź :twisted:
Zechcesz podać prawidłową odpowiedź?
żartujesz ? :lol: :twisted: :lol:
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Plus, dodać, minus, odjąć

Post autor: a4karo »

Twoje prawo sie nie zgadzać. Ale czasem warto coś poczytać.

Dodano po 39 sekundach:
Dudus pisze: 27 gru 2019, o 22:43
a4karo pisze: 27 gru 2019, o 22:41
Dudus pisze: 27 gru 2019, o 22:35
Dobrym testem dla Waszych znajomych (bo chyba nie dla Was? :wink: ) jest pytanie- Ile jest na świecie różnych cyfr? Wierzcie mi, wśród nie-matematyków rzadko sie zdarza prawidłowa odpowiedź :twisted:
Zechcesz podać prawidłową odpowiedź?
żartujesz ? :lol: :twisted: :lol:
Nie, nie żartuję. Chcę poznać prawidłową odpowiedź.
Dudus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 25 gru 2019, o 22:30
Płeć: Mężczyzna
wiek: 60

Re: Plus, dodać, minus, odjąć

Post autor: Dudus »

No skoro to zagadka, to daj swoją odpowiedź
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Plus, dodać, minus, odjąć

Post autor: a4karo »

Nie, bo nie chce mi się na ten temat dyskutować. Po prostu proszę o podanie odpowiedzi, jeżeli ją znasz
Dudus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 25 gru 2019, o 22:30
Płeć: Mężczyzna
wiek: 60

Re: Plus, dodać, minus, odjąć

Post autor: Dudus »

a4karo pisze: 27 gru 2019, o 22:55 Nie, bo nie chce mi się na ten temat dyskutować. Po prostu proszę o podanie odpowiedzi, jeżeli ją znasz
jeśli Ci się nie chce dyskutować, to chyba wiesz, więc podziel się tą wiedzą
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34297
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Plus, dodać, minus, odjąć

Post autor: Jan Kraszewski »

Dudus pisze: 27 gru 2019, o 22:59jeśli Ci się nie chce dyskutować, to chyba wiesz, więc podziel się tą wiedzą
Tak, a4karo zna odpowiedź, natomiast podejrzewa, że Ty uważasz, iż poprawną odpowiedzią jest "dziesięć" (i chciał to potwierdzić). A to nieprawda (choć może lepiej powiedzieć, że to tylko częściowo prawda).

JK
Dudus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 25 gru 2019, o 22:30
Płeć: Mężczyzna
wiek: 60

Re: Plus, dodać, minus, odjąć

Post autor: Dudus »

Już odpowiadam, tak, cyfr arabskich jest dziesięć, są to: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 8-)

I o te arabskie cyfry mi chodziło. Wiadomo, że np. cyfr rzymskich jest siedem.

Zadając takie zwykłe pytanie o ilość różnych cyfr miałem na myśli cyfry arabskie, którymi się posługujemy na co dzień i oczekuję, że każdy na takie szybkie pytanie odpowie myśląc o cyfrach arabskich, to dość oczywiste.

Ludzie czasem dają odpowiedź, że jest ich (cyfr) nieskończenie wiele (to można powiedzieć o liczbach). Ludzie nie wiedzieć czemu, czasem utożsamiają liczby z cyframi :lol:
Ciekawe, że tego błędu nie popełniają gdy chodzi o ilość liter w alfabecie oraz ilość wyrazów, i jakoś nie utożsamiają liter z wyrazami tak jak to robią z cyframi i liczbami.

Wiemy też, że wielu liczb nie da się zapisać za pomocą wspomnianych 10-ciu cyfr. Mam na myśli np. kwaterniony, liczby zespolone czy oktawy Cayleya, ale o tym w moim pytaniu nie chodziło, bo nie każdy się spotkał z tymi „nietypowymi” rodzajami liczb. Tak więc, moja odpowiedź (dziesięć cyfr) jest prawidłowa.

PS. Szkoda, że Pani/Pan a4karo nie odpowiada sam, tylko robi to za niego ktoś inny, rozumiem: w uzgodnieniu z nim ;-)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34297
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Plus, dodać, minus, odjąć

Post autor: Jan Kraszewski »

Dudus pisze: 28 gru 2019, o 19:29Już odpowiadam, tak, cyfr arabskich jest dziesięć, są to: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 8-)

I o te arabskie cyfry mi chodziło. Wiadomo, że np. cyfr rzymskich jest siedem.

Zadając takie zwykłe pytanie o ilość różnych cyfr miałem na myśli cyfry arabskie, którymi się posługujemy na co dzień i oczekuję, że każdy na takie szybkie pytanie odpowie myśląc o cyfrach arabskich, to dość oczywiste.
Chwilę wcześniej domagałeś się precyzji, a po chwili sam zadajesz nieprecyzyjne pytanie. Równie dobrze można pomyśleć o cyfrach np. w systemie szesnastkowym, których jest szesnaście.

No i żeby mi zaraz Premislav nie raportował, to przypomnę, że pytamy o liczbę cyfr, a nie o ich ilość.
Dudus pisze: 28 gru 2019, o 19:29Wiemy też, że wielu liczb nie da się zapisać za pomocą wspomnianych 10-ciu cyfr. Mam na myśli np. kwaterniony, liczby zespolone czy oktawy Cayleya,
Nazywanie kwaternionów "liczbami" jest dość... odważne.
Dudus pisze: 28 gru 2019, o 19:29Tak więc, moja odpowiedź (dziesięć cyfr) jest prawidłowa.
Jak i wiele innych odpowiedzi.

JK
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Plus, dodać, minus, odjąć

Post autor: AiDi »

Dudus pisze: 28 gru 2019, o 19:29 i oczekuję, że każdy na takie szybkie pytanie odpowie myśląc o cyfrach arabskich, to dość oczywiste.
No chyba sobie kpisz. W szczególności użycie zwrotu "na świecie" sugeruje że pytający niekoniecznie musi mieć na myśli wyłącznie cyfry arabskie w systemie dziesiętnym.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Plus, dodać, minus, odjąć

Post autor: a4karo »

Nie odpowiadałem, bo nie było na co odpowiadać. Zgodnie z tym, co napisał JK spodziewałem się takiej (niepoprawnej - lub jak JK dobrotliwie ocenił - nie całkiem poprawnej odpowiedzi).
Dziwię się, że mimo sugestii JK, że ta odpowiedź nie jest poprawna, nie tylko powtórzyłeś ją, ale sam podałeś przykład świadczący o tym, że jest niepoprawna.

W wielu przypadkach mylisz się (np. tu
Wiemy też, że wielu liczb nie da się zapisać za pomocą wspomnianych 10-ciu cyfr. Mam na myśli np. kwaterniony, liczby zespolone czy oktawy Cayleya,
- każdy z tych obiektów da się zapisać przy pomocy odpowiednio czterech, dwóch i ośmiu liczb rzeczywistych (@JK - nie warto polemizować z Conwayem i jego "Księgą liczb":))

albo tu:
Ludzie nie wiedzieć czemu, czasem utożsamiają liczby z cyframi
są systemy liczbowe, które do zapisu liczby rzeczywistej (a nawet naturalnej) wymagają nieskończenie wielu cyfr.

Jeżeli zadasz zatem to pytanie i w towarzystwie spotkasz kogoś, kto wie więcej o matematyce niż Ty, to po prostu narazisz się na śmieszność.
Dudus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 25 gru 2019, o 22:30
Płeć: Mężczyzna
wiek: 60

Re: Plus, dodać, minus, odjąć

Post autor: Dudus »

AiDi pisze: 28 gru 2019, o 20:29
Dudus pisze: 28 gru 2019, o 19:29 i oczekuję, że każdy na takie szybkie pytanie odpowie myśląc o cyfrach arabskich, to dość oczywiste.
No chyba sobie kpisz. W szczególności użycie zwrotu "na świecie" sugeruje że pytający niekoniecznie musi mieć na myśli wyłącznie cyfry arabskie w systemie dziesiętnym.
pisałem dość wyraźnie, że
Zadając takie zwykłe pytanie o ilość różnych cyfr miałem na myśli cyfry arabskie, którymi się posługujemy na co dzień i oczekuję, że każdy na takie szybkie pytanie odpowie myśląc o cyfrach arabskich, to dość oczywiste.
Dość trudno trafić na geniusza jakim być może jesteś, który od razu pomyśli o wszystkich rodzajach cyfr, tylko nie o arabskich, zwykły człowiek właśnie o arabskich pomyśli, choć wyjątki jak najbardziej są możliwe, ale nie o nie mi chodziło, co wyraźnie wskazałem
PS
Wypraszam sobie zwroty typu
chyba sobie kpisz
- pisałem to w dobrej wierze, takie domysły zostaw sobie, bo się mylisz i niepotrzebnie mnie "tak" traktujesz

Dodano po 3 minutach 47 sekundach:
a4karo pisze: 28 gru 2019, o 21:07 Nie odpowiadałem, bo nie było na co odpowiadać. ......
To naprawdę podziwu godne lekceważenie nieznanej ci osoby, moje gratulacje!
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Plus, dodać, minus, odjąć

Post autor: a4karo »

Chyba żartujesz zakładając, że ludzie słysząc pytanie będą wiedzieli o czym myślałeś zadając je.
Że zacytuję Ciebie:
takie domysły zostaw sobie, bo się mylisz
A zadając nieprzemyślane pytanie sam obrażasz ludzi, z którymi rozmawiasz.
Ostatnio zmieniony 28 gru 2019, o 21:21 przez a4karo, łącznie zmieniany 1 raz.
Dudus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 25 gru 2019, o 22:30
Płeć: Mężczyzna
wiek: 60

Re: Plus, dodać, minus, odjąć

Post autor: Dudus »

a4karo pisze: 28 gru 2019, o 21:07 .....

Jeżeli zadasz zatem to pytanie i w towarzystwie spotkasz kogoś, kto wie więcej o matematyce niż Ty, to po prostu narazisz się na śmieszność.
Racja, ale tyko wtedy, gdy spotkam tak sarkastyczną osobę jak Ty. Normalny człowiek nie cieszy się z błędu innych ludzi
W rozmowie z taką wszechwiedzącą osobą szybko można wyjaśnić, co pytający miał na myśli. Jeśli będzie człekiem normalnym, nie będzie reagował tak, jak Tobie się wydaje, że zareaguje, weź to pod uwagę

Dodano po 5 minutach 37 sekundach:
a4karo pisze: 28 gru 2019, o 21:07 ......
W wielu przypadkach mylisz się (np. tu


albo tu:
Ludzie nie wiedzieć czemu, czasem utożsamiają liczby z cyframi
są systemy liczbowe, które do zapisu liczby rzeczywistej (a nawet naturalnej) wymagają nieskończenie wielu cyfr.
W ogóle nie rozumiesz, o czym mówię, wytykając mi błąd, tam, gdzie go nie ma:
Ludzie nie wiedzieć czemu, czasem utożsamiają liczby z cyframi
Pozwól, że nie wyjaśnię, bo to naprawdę proste. Chyba, że rację ma ktoś, kto skończył góra liceum i mówi: Liczb jest tylko dziesięć: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0 (lub 10 sic!)
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Plus, dodać, minus, odjąć

Post autor: a4karo »

To naprawdę podziwu godne lekceważenie nieznanej ci osoby, moje gratulacje!
Nie lekceważyłem Cię. Odpisałem dwa razy, że nie podam odpowiedzi, ale Tobie to nie wystarczyło. Poczułeś się zignorowany? Słusznie.
Racja, ale tyko wtedy, gdy spotkam tak sarkastyczną osobę jak Ty. Normalny człowiek nie cieszy się z błędu innych ludzi
W rozmowie z taką wszechwiedzącą osobą szybko można wyjaśnić, co pytający miał na myśli. Jeśli będzie człekiem normalnym, nie będzie reagował tak, jak Tobie się wydaje, że zareaguje, weź to pod uwagę


"Errare humanum est, in errore perservare stultum. (Seneka)" - Błądzić jest rzeczą ludzką, trwać w błędzie - głupotą. - to odnośnie cieszenia się z Twoich błędów.

Do inwektyw nie będę się odnosił.


@Admin: proszę coś z tym OT zrobić
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34297
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Plus, dodać, minus, odjąć

Post autor: Jan Kraszewski »

Panowie, albo wracamy do meritum dyskusji, albo zamykam temat.

Przypominam też, że ten wątek NIE DOTYCZY dyskusji o cyfrach. Dlatego proponuję zainteresowanym założenie osobnego wątku dotyczącego tego tematu. W tym wątku dyskutujemy na temat "Plus, dodać, minus, odjąć".

JK
ODPOWIEDZ