Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Niepokonana »

Z tego powodu, że nie lubisz ludzi i gadasz głupoty jak mój doktor. A czy w Polsce trzeba skończyć więcej niż 5 klas by mieć doktorat?
Awatar użytkownika
Psiaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1502
Rejestracja: 22 lis 2010, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Warmia, Olsztyn :)
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 475 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Psiaczek »

Ogólnie goście od geometrii różniczkowej są skrzywieni , mój dawno temu kazał mi się nauczyć Kobayashi Nomizu (fachowcy wiedzą o co chodzi) na pamięć bo cytując go "wszystko inne to chłam" :wink:
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 778
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 155 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

Chyba wybranych fragmentów? Natomiast coś w tej jego ocenie podręczników z g. r. jest na rzeczy. Nie chcę przez to powiedzieć, że ma całkowitą rację, bo tak nie jest.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Ja mam informacje, że w średniowieczu dola chłopa nie była zła oczywiście jeżeli pan miał korzenie żydowskie to i chłop miał przechlapane bo pan gwałcił jego córkę i jego zabierajac mu dobra
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: a4karo »

arek1357 pisze: 15 gru 2022, o 10:29 Ja mam informacje, że w średniowieczu dola chłopa nie była zła oczywiście jeżeli pan miał korzenie żydowskie to i chłop miał przechlapane bo pan gwałcił jego córkę i jego zabierajac mu dobra
I to jest jedyny głos w tej dyskusji, który jest warty uwagi. Rzeczowy, poparty dowodami, uczciwy i katolicki. Brawo Arku.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Powiem jeszcze , że w średniowieczu Kościół zajmował się opieką zdrowotną, szkolnictwem i dożywianiem ubogich, warunki były jakie były nie znali pralek automatycznych, kuchenek indukcyjnych, tv plazmowych... I dlatego pewnie mam lepsze warunki niż cesarz Otton co jest prawdą...
Ale tak nie można porównywać to poniżej godności człowieka... Tak jak wymysłem były różne straszne rzekomo prawdziwe narzędzia tortur, które tak naprawdę w takim stopniu i nasileniu jak nam przekazują nie istniały w średniowieczu, trzeba to dokładnie zweryfikować, jak również pasy cnoty wymyślone przez filozofów francuskich z 18 wieku to bzdury do potęgi a my to powtarzamy w podręcznikach. Np. 17 i 18 wiek to Francja bardzo silna, mocna świetnie prosperująca i to niby pod butem złych królów a czasy rewolucji to pewnie okres prosperity. Chciałem zauważyć, że Polska była największą potęgą za czasów Jagiellonów a więc dynastii... AAA zapomniałem chłopom nie robili implantów i nie mieli telewizorów plazmowych.
Oczywiście przez stulecia następował postęp, technika szła do przodu, lepsze wypierało dobre, itd...

A mnie w szkole uczyli o wiośnie ludów i międzynarodówce komunistycznej a ja powiem, że ten badziew polegał na zamachach terrorystycznych i konstruowaniu bomb w celach destabilizacyjnych...

Ale niech nikt mi nie wmawia że marksizm był generatorem postępu wręcz odwrotnie. Najlepiej widać jak marksizm kreował postęp na przykładzie np. Kambodży... Marksizm i myśl talmudyczna była kreatorem wojen, kradzieży i rewolucji oraz zamachów np. w Sarajewie...

Jaskrawe i niegodne postacie duchownych też Ci mogę trzepać z rękawa np.: Stanisław Staszic Hugo Kołłątaj, itd...
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 778
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 155 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

Uświęcanie pijaństwa postępowało tym prościej, że szeregowy kler zwykle nie stał mu na drodze, a nawet korzystał na uzależnianiu chłopów od wódki.

Zdarzało się, że dodatkową karczmę stawiał we wsi proboszcz. W Kazuniu na Mazowszu duchowny najął nawet Żyda, który „piwo, gorzałki, miody, śledzie, chleby, mięsiwa i inne towary” sprzedawał bezpośrednio na plebanii.

Do picia ksiądz mógł zachęcać w kazaniach, ale mógł też stosować własne środki przymusu – nie mniej skuteczne od tych, które mieli w swym asortymencie szlachcice. Historyk Bartłomiej Sienkiewicz pisze o parafiach, w których na drzwiach świątyń wieszano narzędzia tortur, jako straszak na ludzi migających się od picia u plebana.

Wiadomo też o proboszczu ze wsi Sieniucha w majątkach kapituły krakowskiej, który „nikomu ślubu dać nie chciał, jeśli ten w jego karczmie nie pił”.

Sprawę wyciągnięto na wierzch, bo – zgodnie ze skargą z roku 1756 – „pleban wielką przeszkodę czynił propinacji dworskiej”. Nie przejmowano się więc rozpijaniem chłopów, ale tylko konkurencją, jaką władza duchowna robiła tej świeckiej.

Nawet kościelni, kantorowie, usiłowali korzystać na propinacji. Jak wyjaśniał Józef Burszta, rybałt „częstokroć stwarzał namiastkę karczmy w szkółce parafialnej”. Mógł to robić na własny rachunek, albo w cichym porozumieniu z proboszczem. Sprzedawał uczniom piwo i wódkę. Po lekcjach natomiast, jako człowiek znający się w pierwszej kolejności na muzyce, często przygrywał chłopom w oficjalnym, szlacheckim wyszynku.

Szczególną okazję do picia dawały ludowi kościelne odpusty. Autor broszury Kwestia włościańska w Polsce stwierdził, już po upadku Rzeczpospolitej, że „udać się na odpust, a nie upić, to jest według ludu naszego prawie tak, jakby się odpustu nie dostąpiło, a przynajmniej – jakby czas na próżno stracono”.
Chłopi europejscy (a społeczeństwa europejskie w olbrzymim stopniu wywodzą się z warstwy chłopskiej) w czasach, w których Kościół miał olbrzymi wpływ na rzeczywistość społeczną i polityczną, żyli w straszliwej nędzy i skrajnym upodleniu. Zazwyczaj okrutnie wyzyskiwany przez Kościół i władzę legitymizowaną przez religię chrześcijańską. Nie da się ukryć, że sytuacja uległa poprawie wraz z rozpowszechnieniem się idei oświeceniowych.
Collegium Novum (taką bowiem nazwę nosiła nowa placówka oświatowa Konarskiego do 1741 r.) stanowiła pierwszą nowoczesną szkołę 5-klasową, gdzie nauka trwała przez 8 lat, zaś poziom ostatecznego wykształcenia równać się mógł z uniwersyteckim. Stanisław Konarski wprowadził w „program nauczania” wiele oświeceniowych rozwiązań, opartych w znacznej mierze o nauki empiryczne i przyrodnicze. Nauczano w niej – oprócz wyżej wspomnianych nauk przyrodniczych – historii, prawa, ekonomii czy matematyki. Ograniczono przestarzałą wówczas grekę i łacinę na rzecz języków nowożytnych (głównie niemieckiego i francuskiego) oraz oczywiście języka polskiego. Konarski jako retor dbał także o umiejętności wymowy i argumentowania swoich uczniów, co wciąż stanowiło fundament przyszłej kariery dyplomatycznej wychowanków. Wśród postulatów edukacyjnych polskiego reformatora wymienia się m.in.: odrzucenie staroświeckiej erudycji, wzmocnienie nacisku na nauczanie przedmiotów przyrodniczych, języka polskiego i wiedzy praktycznej, wprowadzenie zajęć fizyczno-manualnych czy kształtowanie postawy chrześcijańskiej i rozwoju duchowego uczniów – choć w mniej autorytarny sposób niż czynili to do tej pory jezuici. Bardzo ważnym do odnotowania jest również fakt, iż to właśnie Collegium Nobilium Konarskiego posłużyło jako wzór do przyszłej ogólnej reformy szkół pijarskich, do której to później nawiązywała Komisja Edukacji Narodowej.
Jednak oświecenie i idee równościowe nie wzięły się z próżni. Oświecenie jest wytworem zachodniego chrześcijaństwa w tej mierze, że swoje źródło czerpie z pewnych elementów chrześcijańskiego objawienia. W tym sensie również marksizm jest wytworem czysto zachodnim, chrześcijańskim. Od chrześcijaństwa nie sposób abstrahować, gdy jest się przedstawicielem naszej cywilizacji.

Nie zmienia to faktu, że Kościół instytucjonalny był i jest w dużej mierze organizacją obłudną, konserwującą przywileje kleru i konformistycznej władzy. Pedofilia i inne przestępstwa w takim stopniu, w jakim są one ujawniane dziś, były według mnie obecne w Kościele od wieków – Vaticanum II nie ma nic do rzeczy. Marcial Maciel Degollado został wyświęcony i zyskał swoje wpływy w okresie przedsoborowym. Księża, którzy gwałcili dzieci w latach 70-tych i 80-tych, byli wyświęcani w okresie przedsoborowym (jak na przykład Gulbinowicz, Jankowski i inni). Również zyskiwanie kościelnych godności poprzez romanse ze stojącymi wyżej w hierarchii duchownymi było według mnie zawsze w Kościele powszechne.

Są objawienia maryjne z XIX wieku, w którym uznaje ona Kościół za kloakę. Tego się należy trzymać.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Oczywiście spora część duchowieństwa było poniżej zera co już widać było w czasach Chrystusa, którego zdradził: Piotr i Judasz, Piotr nie był raczej wzorem świętości i cnót a został pierwszym przedstawicielem Kościoła potem Paweł, który też nie zaczynał jako baranek tylko jako siepacz...
Apostołów było 12 tych co mieli za uszami wyliczyłem trzech co nam daje:

\(\displaystyle{ \frac{3}{12}= \frac{1}{4} }\)

Matematyka nie kłamie ten pierwszy a jakże ważny rachunek jest zapowiedzią jaka część kościoła będzie za burtą moralności i przykazań...

Jedno jest ważne Kościół miał zawsze naukę dogmatyczną, prawdziwą i godną uwagi nawet dla innowierców i , nigdy Kościół nie uprawomocniał rzeczy złych, to co wyprodukowali było dobre , w przeciwieństwie do marksizmu, który wszelaki rodzaj przestępczości i odchyleń wprowadził do komnaty cnót...

Radzę Ci poczytać i pomedytować nad Katechizmem K.K ale tego przed soborowego jest to nauka ścisła konkretna mająca wielkie walory poznawczo moralne i dydaktyczne nawet obcinając pierwiastek transcendentalny, polecam...
3a174ad9764fefcb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 287
Rejestracja: 18 lip 2022, o 17:46
Płeć: Mężczyzna
wiek: 40
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 41 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: 3a174ad9764fefcb »

arek1357 pisze: 15 gru 2022, o 21:01 potem Paweł, który też nie zaczynał jako baranek tylko jako siepacz...
Apostołów było 12 tych co mieli za uszami wyliczyłem trzech
I Paweł zaliczał się do tych dwunastu?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34125
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Jan Kraszewski »

3a174ad9764fefcb pisze: 15 gru 2022, o 21:53I Paweł zaliczał się do tych dwunastu?
Nie czepiaj się szczegółów, tylko doceń wielkość lotnej Arkowej myśli...

JK
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

I Paweł zaliczał się do tych dwunastu?
Judasz zginął śmiercią paskudną roztrzaskując się o skały po urwaniu się sznurka na którym wisiał...
Jezus żeby było dwunastu a nie jedenastu trzeba było mówiąc kolokwialnie musiał zwerbować jeszcze jedną personę do ścisłego kanonu dwunastu...
Więc liczba dwanaście jest szczególna umieściłem ją w mianowniku a do licznika wstawiłem liczbę odszczepień...
Raczej jest to sensowne i logiczne nie wiem czemu składasz uwagi do tak precyzyjnej wypowiedzi, więc może wymyśl coś lepszego...
Nie wiem jeszcze na jakim poziomie jest Twoja wiedza z Biblii... Swoją drogą dobrze jest uzupełnić wiedzę biblijną wizjami mistyków daje to dodatkowe zrozumienie, szczerze polecam...

Dodano po 4 minutach 37 sekundach:
Nie czepiaj się szczegółów, tylko doceń wielkość lotnej Arkowej myśli...
Głos rozsądku...
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 778
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 155 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

arek1357 pisze: 15 gru 2022, o 21:01 nigdy Kościół nie uprawomocniał rzeczy złych


Oczywiście przedstawiciele francuskiego oświecenia niesłusznie deprecjonowali średniowiecze jako epokę intelektualnej ciemnoty. Na średniowiecznych uniwersytetach pracowali wybitni uczeni. Ruch scholastyczny był naukowo i intelektualnie wartościowy. Również na inkwizycję należy patrzeć przychylniej.

Wymieniłem jednak wyżej cały szereg zjawisk: skrajne upodlenie, ekonomiczny wyzysk, powszechne gwałty na kobietach z warstw niższych itd., na które Kościół w czasach swego największego wpływu na życie społeczne przyzwalał, które legitymizował i z których korzystał. Podałem wystarczające dowody na to, że obciążenie ekonomiczne średniowiecznego chłopa było bez porównania większe niż przeciętne obciążenie podatkowe współczesnego obywatela Europy (nawet po wprowadzeniu opłat od emisji dwutlenku węgla, ceł od zakrzywionych bananów i czego chcesz jeszcze). Średniowiecze było epoką skrajnego wyzysku legitymizowanego i podtrzymywanego przez Kościół. Twoja teza zacytowana wyżej jest całkowicie nie do podtrzymania.

Dodano po 5 godzinach 7 minutach 22 sekundach:
Pan Ardanowski to człowiek wielkiej zacności.

Kod: Zaznacz cały

twitter.com/annabrylka/status/1603307522454179840
Bardzo przykre, że Kaczyński wykazuje się taką pogardą.
3a174ad9764fefcb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 287
Rejestracja: 18 lip 2022, o 17:46
Płeć: Mężczyzna
wiek: 40
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 41 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: 3a174ad9764fefcb »

arek1357 pisze: 15 gru 2022, o 22:36 Jezus żeby było dwunastu a nie jedenastu trzeba było mówiąc kolokwialnie musiał zwerbować jeszcze jedną personę do ścisłego kanonu dwunastu...
Tak było, z tym że ten nowo zwerbowany człowiek nazywał się Maciej i nie był to ten sam człowiek co Paweł.
arek1357 pisze: 15 gru 2022, o 22:36 Więc liczba dwanaście jest szczególna umieściłem ją w mianowniku a do licznika wstawiłem liczbę odszczepień...
Teraz już doceniam kunszt Twojej argumentacji. Mogłeś spokojnie uzyskać ułamek większy niż jeden po uwzględnieniu „odszczepień”, które miały miejsce w kolejnych wiekach. Nie zrobiłeś tego – jak rozumiem – tylko przez skromność.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Pierwszy ułamek jest tylko zapowiedzią i proroctwem tego co miało nastąpić...
Zresztą w każdej rodzinie są odszczepienia i patologie podejrzewam, że w Twojej też, człowiek jest z natury grzeszny a Kościół jako instytucja dana z góry święta, więc świętość jest przeniesiona w różne nieczystości. Niestety ludzie nie są idealni, stąd są problemy, fenomenem jest to że K.K. przetrwał przez 2000 lat kształtując kulturę , naukę szkolnictwo, lecz nie było to jego celem , celem kościoła jest udzielanie sakramentów i do tego głównie służy. Slup pisał dyrdymały, że marksizm jest nośnikiem postępu ja udowodniłem, że marksizm jest nośnikiem wojen, rewolucji, konfliktów, i złodziejstwa bo takie ma założenia...
A co do postępu to w Biblii pisze: "Czyńcie sobie ziemię poddaną" znaczy to, że mamy korzystać z dóbr i prowadzić mądry i zrównoważony rozwój, i postęp cywilizacyjny, który nie jest wrogiem K.K...
Dlatego więc Otton nie oglądał tv plazmowego jak ja mogę dzisiaj choć nie mogę bo u nas nie dowożą prądu na wieś...

A podejrzewam że Ty i Twoja rodzina korzysta i je pełną łychą z michy którą dała wam kultura łacińska, która kształtuje się 2000 lat...
A generatorem kultury łacińskiej jest właśnie Kościół Katolicki zgodnie ze stwierdzeniem: "Jako w Niebie tak i na Ziemi" więc zapamiętaj wszelakie dobra, prawa i konstruktywne konstrukcje oparte na prawdzie płyną z góry... Choćby i ten ksiądz co ci to przekazuje był do bani i może nawet cię molestował to niema nic do rzeczy... Musisz odstawić na bok swoje uczucia i odczucia i starać się rozpoznawać prawdę, która Cię wyzwoli z okowów ciemnoty i zacofania...
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Pierwszy ułamek jest tylko zapowiedzią i proroctwem tego co miało nastąpić...
Zresztą w każdej rodzinie są odszczepienia i patologie podejrzewam, że w Twojej też, człowiek jest z natury grzeszny a Kościół jako instytucja dana z góry święta, więc świętość jest przeniesiona w różne nieczystości. Niestety ludzie nie są idealni, stąd są problemy, fenomenem jest to że K.K. przetrwał przez 2000 lat kształtując kulturę , naukę szkolnictwo, lecz nie było to jego celem , celem kościoła jest udzielanie sakramentów i do tego głównie służy. Slup pisał dyrdymały, że marksizm jest nośnikiem postępu ja udowodniłem, że marksizm jest nośnikiem wojen, rewolucji, konfliktów, i złodziejstwa bo takie ma założenia...
A co do postępu to w Biblii pisze: "Czyńcie sobie ziemię poddaną" znaczy to, że mamy korzystać z dóbr i prowadzić mądry i zrównoważony rozwój, i postęp cywilizacyjny, który nie jest wrogiem K.K...
Dlatego więc Otton nie oglądał tv plazmowego jak ja mogę dzisiaj choć nie mogę bo u nas nie dowożą prądu na wieś...

A podejrzewam że Ty i Twoja rodzina korzysta i je pełną łychą z michy którą dała wam kultura łacińska, która kształtuje się 2000 lat...
A generatorem kultury łacińskiej jest właśnie Kościół Katolicki zgodnie ze stwierdzeniem: "Jako w Niebie tak i na Ziemi" więc zapamiętaj wszelakie dobra, prawa i konstruktywne konstrukcje oparte na prawdzie płyną z góry... Choćby i ten ksiądz co ci to przekazuje był do bani i może nawet cię molestował to niema nic do rzeczy... Musisz odstawić na bok swoje uczucia i odczucia i starać się rozpoznawać prawdę, która Cię wyzwoli z okowów ciemnoty i zacofania...
ODPOWIEDZ