Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Awatar użytkownika
szuler
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 77
Rejestracja: 16 mar 2023, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 2 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: szuler »

Premislav pisze: 12 maja 2023, o 11:30 (przynajmniej - jak pisałem - można skrytykować niegodziwości systemu, czego w ZSRR byśmy nie uświadczyli)
Można i bardzo dobrze, że można. Jednak z faktu, że opinii publicznej się coś nie podoba nie wynika, że państwo amerykańskie odstępuje od tego typu działań.
Czy nie widzisz różnicy między zbrojną agresją Putina a reakcją na ludobójstwo?
Cóż... Putin też nazywa swoją "operację pokojowo-stabilizacyjną" reakcją na ludobójstwo.
Poprzedzały ją długotrwałe działania dyplomatyczne.
Czy w przypadku Ukrainy nie było podobnie (Mińsk 1, 2)? Osobna sprawa, że porozumienia te były łamane.
(nalotów dywanowych na niemieckie miasta też bym nie zaordynował i m.in. dlatego nie jestem politykiem)
Ja na szczęście też nie jestem.
Wspomniałem już, że USA to Rzym. Ma istotne wady, ale niczego lepszego nie widać w ofercie
Ale czy jest to od razu powód, żeby zostać 51. stanem? Jak dla mnie - nie.
Takie tam drobnostki w rodzaju wolności słowa czy wolności sumienia (ich akurat w Rzymie nie było, no ale były akwedukty i prawo rzymskie).
W Rzymie nie było wolności sumienia? Zapytam w takim razie: gdzie takowa była i gdzie jest teraz? Gdzie jej nie ma?
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

W Rzymie nie było wolności sumienia
Kto tak pisze to nie wie co pisze...
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

arek1357 pisze: 12 maja 2023, o 12:27
W Rzymie nie było wolności sumienia
Kto tak pisze to nie wie co pisze...
Decjusz? Dioklecjan? Z drugiej strony delegalizacja kultów innych niż chrześcijaństwo za Teodozjusza Wielkiego w roku 392? Serio warto trochę poczytać, zanim zacznie się na ten temat wypowiadać (może jestem trochę niemiły, ale Ty zacząłeś tę tendencję, drogi Arku).
Można przyjąć, że wolność sumienia się stopniuje i ewoluuje historycznie, i Rzym w tym braku był i tak in plus, por. to, jak skończył Mani.
@Szuler: wymaganie ode mnie, żebym napisał, w których państwach istnieje wolność sumienia, jeśli nie jest ironią (której niestety nie wyczuwam z uwagi na autyzm) to chwyt, na który istnieje ładna nazwa: sealioning. Wolność sumienia nie jest zero-jedynkowa, np. w Polsce jest ograniczona, ale w ChRL bardziej.
Ostatnio zmieniony 12 maja 2023, o 12:54 przez Premislav, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
szuler
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 77
Rejestracja: 16 mar 2023, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 2 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: szuler »

Premislav pisze: 12 maja 2023, o 12:46 sealioning
Nie no, jasne, jestem trollem, bo interesuje mnie czyjeś zdanie na dany temat. Ja oczytany w historii (ani filozofii) nie jestem, po prostu mnie to ciekawi.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

delegalizacja kultów innych niż chrześcijaństwo za Teodozjusza Wielkiego
Chyba było to korzystne... A Mani to co to manicheizm komu to miało służyć to jak stonka lub szarańcza jaki z tego pożytek, kult pogański zaszczepiony na grunt talmudyczny, chyba dla żydów a co dobre dla żyda to niedobre człowieka i katolika.

Dodano po 1 minucie 23 sekundach:
Sam bym Maniego posiekał na drobne... za zło, które szerzył...
Awatar użytkownika
szuler
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 77
Rejestracja: 16 mar 2023, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 2 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: szuler »

@Premislav
OK, przyznaję, czasem przesadzam z tymi moimi pytaniami, ale to dlatego, że ostatnio wiele rzeczy mnie irytuje. Przepraszam, jeśli Cię to jakoś uraziło.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

A tu mądry ksiądz choć może złośliwy ale złośliwość wywodząca się z jego inteligencji:

Kod: Zaznacz cały

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/dlaczego-kobieta-zak%C5%82ada-wysoki-obcas-znany-ksi%C4%85dz-zn%C3%B3w-szokuje/ar-AA1b3AUT
Mówi prawdę...

Dodano po 1 minucie :
Dualizm to najgorsza herezja na świecie...
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

Sorki, mogłeś przegapić mój edit. Nie wszystko, co napisałeś, to sealioning, tylko konkretnie tak odbieram pytanie o to, w których krajach jest wolność sumienia. Krajów jest więcej niż 100, wolność sumienia bywa rozmyta (co nie zmienia faktu, że postrzegam ją jako jedną z kluczowych wartości), widzę tu żądanie nieproporcjonalnego wkładu czasu z mojej strony.

W Chinach, gdzie osoby niepełnoletnie nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach (przynajmniej na pewno chrześcijańskich, a tak przynajmniej było 3 lata temu) wolność sumienia jest w stanie opłakanym, we Francji, gdzie nie można nosić w szkołach symboli religijnych - jest w znacznie lepszym, ale nie idealnym (popieram antyklerykalizm i nawet prywatnie antyteizm, ale nie kosztem wolności jednostki).

W każdym razie w Rzymie bywały momenty (jak za Dioklecjana ie), że za odmowę złożenia ofiar bóstwom wskazanym przez państwo można było skończyć na arenie. Oczywiście, można powiedzieć, że każdy mógł sobie wyznawać, co chciał, i te ofiary miały charakter uznania autorytetu augusta i państwa, ale wciąż była to rażąca sprzeczność z wolnością sumienia. Przy czym na tle czasów i tak Imperium Romanum wykazywało się tolerancją religijną.
Awatar użytkownika
szuler
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 77
Rejestracja: 16 mar 2023, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 2 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: szuler »

Premislav pisze: 12 maja 2023, o 13:08 widzę tu żądanie nieproporcjonalnego wkładu czasu z mojej strony.
Rozumiem. Nie chciałem, żeby tak to wybrzmiało. Ja od nikogo nie oczekuję żadnych elaboratów, wystarczy mi jakaś wskazówka.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 794
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

Doszukiwanie się dziury w całym w rodzaju tezy: "USA nie są eksporterem wolności obywatelskich i demokratycznych, bo X", gdzie za X wstawia się dowolnie długą listę przewinień moralnych amerykańskiej polityki jest wyrazem nadmiernej potrzeby oryginalności i chęci zabłyśnięcia kontrowersyjną opinią.

Obecnie wybór Polski jest następujący: Pax Americana lub turanizm. Innego nie ma. W przyszłości, o ile totalitarne Chiny nadal będą wzrastały, pojawi się też alternatywa w postaci despotyzmu mandaryńskiego. Nie wydaje mi się słuszne (w kontekście tego wyboru) rozdzielanie włosa na czworo lub toczenie akademickich dyskusji na temat hipokryzji mocarstwa amerykańskiego. Realizm i zdrowy rozsądek nakazuje wybór bloku amerykańskiego ze wszystkimi tego niedogodnościami.
Awatar użytkownika
szuler
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 77
Rejestracja: 16 mar 2023, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 2 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: szuler »

Slup pisze: 13 maja 2023, o 16:44 Obecnie wybór Polski jest następujący: Pax Americana lub turanizm. Innego nie ma.
Ja też jestem za pokojem oczywiście, i wolę być w amerykańskiej strefie wpływów niż w chińskiej. Zastanawia mnie jednak, dlaczego powinienem tak bardzo obawiać się Chin i Rosji? Nie sądzę, żeby Chińczycy mieli jakiś tajny plan podboju całego świata i zniewolenia wszystkich innych narodów. Martwią mnie natomiast decyzje rządu warszawskiego, który skutecznie ogranicza moje swobody obywatelskie. Jesteśmy pierwsi do krytykowania innych krajów, a sami nie widzimy, jak ogranicza się naszą wolność. Mamy w Polsce np. cenzurę Internetu; ostatnio ogranicza się też możliwość posługiwania się gotówką.

Kod: Zaznacz cały

https://www.rp.pl/konsumenci/art38297201-jest-nowy-projekt-poslow-pis-chodzi-o-limity-placenia-gotowka
Z tego powodu nie lubię tego typu hipokryzji, nie dlatego, żeby się jakoś "popisać kontrowersyjną opinią".
Realizm i zdrowy rozsądek nakazuje wybór bloku amerykańskiego ze wszystkimi tego niedogodnościami.
Zanim się zgodzę, zapytam: czemu nie ma innej drogi? Czemu Europa nie może pójść swoją drogą, nie oglądając się bez przerwy na Amerykanów?

Dodano po 4 minutach 41 sekundach:
szuler pisze: 13 maja 2023, o 19:16 ostatnio ogranicza się też możliwość posługiwania się gotówką.
Doprecyzuję: są takie pomysły i próby. To, że PiS trochę to opoźnia nie znaczy, że tego nie zrobi.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 794
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

szuler pisze: 13 maja 2023, o 19:21 Zastanawia mnie jednak, dlaczego powinienem tak bardzo obawiać się Chin i Rosji?
Nie przypominam sobie kraju, który znalazł się w turańskiej strefie wpływów i odbyło się to z pożytkiem dla jego obywateli oraz rozwoju cywilizacyjnego. Model turański jest oparty na militaryzmie, a więc w tym modelu władza jest legitymizowana poprzez ekspansję i przemoc.

Model centrum przenosi się też na kraje satelickie. Jest to bowiem typowe, że państwa satelickie przejmują model ustrojowy, kulturowy i cywilizacyjny swej metropolii. Na peryferiach model centrum jest jedynie modulowany przez lokalne uwarunkowania i tradycje. Pytanie brzmi więc, czy chcemy mieć w Polsce cywilizację turańską albo technokratyczny despotyzm mandaryński – oczywiście w polskiej wersji? Czy jednak wolimy pozostać przy Pax Americana – również w naszej wersji polskiej?

Jest inny argument, który już formułował Premislav. Jednostka kwestionująca formę polityczną i kulturową społeczności, w której żyje, prawie zawsze zostanie uznana przez większość swej społeczności za głupca, osobą naiwną lub skłonną do wydawania opinii tylko dla samego wzbudzania kontrowersji. Ponadto mogą ją spotkać inne szykany – może stracić pracę, może utracić prawa wyborcze, zostać wyjęta spod prawa, utracić zdrowie, zostać pozbawiona majątku lub nawet życia. Jednak cechą charakterystyczną modelu zachodniego, którego współczesną wersją jest Pax Americana, jest to, że możesz go kwestionować i z dużym prawdopodobieństwem poza pewnym minimum niechęci, na które zawsze się narażasz kwestionując powszechnie przyjęty model, nie spotka Cię nic więcej.

Użalanie się "niezależnych umysłów" szukających dziury w całym na to, że są wyzywani w Polsce od "ruskich onuc", jest według mnie śmieszne.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Dla odmiany coś lżejszego, otóż nigdy nie byłem fanem eurowizji, ale to co zobaczyłem wbiło mnie w ziemię i podniosło na duchu:

Kod: Zaznacz cały

https://www.youtube.com/watch?v=pgs4KeaEsBk
Jestem pod wrażeniem szacun wielki...
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 794
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

Żartujesz? Za co niby ten szacunek?
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Świetny głos, utwór wbija w fotel, super pokaz, ale rozumiem nie każdemu może się podobać , mojej mamie też się to nie bardzo widzi, możliwe, że każdy ma inny gust...
ODPOWIEDZ