wzór na przekształcenie punktu.

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
pawhox
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: pawhox » 9 maja 2009, o 20:48

Witam. Nie wiem czy to dobry dział, ale potrzebuję wzoru na przekształcenie pozycji punktu z jednego układu współrzędnych do drugiego (nie wiem, jak to nazwać). Jestem dopiero w klasie II gim., w tym temacie jestem zupełnie zielony. Mam takie dwa układy: Z tym, że pierwszy układ niejako "rozciąga się" od 0,0 do 161,161, a drugi - od -400,-400 do 400,400. Dajcie proszę wzory na "\(x_{nowe}\)" i "\(y_{nowe}\)" . Dzięki za pomoc .

Brzytwa
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: Brzytwa » 9 maja 2009, o 20:53

W ogóle to nie wyjaśniłeś jak takie przekształcenie ma wyglądać. Ale na pewno nie może być to izometria, więc nie spodziewałbym się jakichkolwiek przydatnych wzorów.

pawhox
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: pawhox » 9 maja 2009, o 21:08

Może uda mi się to opisać innym obrazkiem. (kliknij, żeby powiększyć). Czyli jeśli w pierwszym układzie jakiś punkt p ma pozycję 10,10, to jaką pozycję x,y ma w drugim?

Brzytwa
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: Brzytwa » 10 maja 2009, o 10:11

Opisać to musisz przekształcenie w sposób jednoznaczny. Z tego obrazka nic nie wynika. Musisz podać co chcesz zrobić z tym punktem, aby wylądował on na tym "drugim wykresie".

ODPOWIEDZ