1. Jacek stoi 4m przed zwierciadłem płaskim. W jakiej odległości od jacka znajduje się jego odbicie?
2. Marek nosi okulary o zdolności skupiającej 5 dioptrii. Oblicz ogniskową i napisz jaki to rodzaj soczewek.
3. Praca wyjścia elektronu z metalu wynosi 2J. Jaką energię kinetyczną będą miały wybite elektrony jeżeli oświetlimy ją światłem o energii fotonu 3J?
4. Długopis ma 15 cm długości natomiast obraz obserwowany przez soczewkę ma zaledwie 30 mm. Oblicz powiększenie otrzymanego obrazu.
Proszę o zrobienie 1 i 4 i o sprawdzenie 2 i 3.
2. Z=5 dioptrii (D)=0,2 m
f=?
Z=1/f
f=1/Z
f=1/5
f=20 cm
Ogniskowa wynosi 20 cm ale jaka to jest soczewka?
3. W=2J
Energia fotonu=3J
Ek=?
Ek=Ef-W
Ek=3-2=-1 ?!
lustro, soczewki
lustro, soczewki
1) dla zwierciadla płaskiego f=0 wiec y=x
2)dobrze , soczewka dwustronnie wypukła
3) od kiedy 3-2=(-1) ?
4)wzor na powiekszenie P=Ho/Hp p=0,2
2)dobrze , soczewka dwustronnie wypukła
3) od kiedy 3-2=(-1) ?
4)wzor na powiekszenie P=Ho/Hp p=0,2
lustro, soczewki
DM, wg mnie stwierdzenie
Na stronie ... _05-06.doc znalazłam następujące wyjaśnienie:
jest błędem.dla zwierciadla płaskiego f=0 wiec y=x
Na stronie ... _05-06.doc znalazłam następujące wyjaśnienie:
Ponieważ ogniskowa \(\displaystyle{ f= \frac{R}{2}}\), dla płaskiego zwierciadła \(\displaystyle{ R= \infty}\) mamy \(\displaystyle{ f= \infty}\) i \(\displaystyle{ \frac{1}{f}=0}\), zatem równanie zwierciadła płaskiego przyjmie postać:
\(\displaystyle{ \frac{1}{x}+ \frac{1}{y}=0}\), czyli \(\displaystyle{ y=-x}\), obraz znajduje się w tej samej odległości od zwierciadła co przedmiot, ale za zwierciadłem. Ujemne odległości obrazu od zwierciadła oznaczają zatem obraz pozorny, znajdujący się po przeciwnej stronie zwierciadła niż rzeczywisty przedmiot.

