[Teoria liczb] Dobra para

Zadania z kółek matematycznych lub obozów przygotowujących do OM. Problemy z minionych olimpiad i konkursów matematycznych.
Regulamin forum
Wszystkie tematy znajdujące się w tym dziale powinny być tagowane tj. posiadać przedrostek postaci [Nierówności], [Planimetria], itp.. Temat może posiadać wiele różnych tagów. Nazwa tematu nie może składać się z samych tagów.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11417
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3155 razy
Pomógł: 748 razy

[Teoria liczb] Dobra para

Post autor: mol_ksiazkowy »

Dana jest ustalona para \(\displaystyle{ (s,t)}\) liczb całkowitych, \(\displaystyle{ s \neq 0 \neq t}\) . Majac inna pare liczb całkowitych \(\displaystyle{ (x,y)}\) zastepujemy ją wg schematu \(\displaystyle{ (x,y) \mapsto (x+t,y-s)}\). Powiemy ze para \(\displaystyle{ (x,y)}\) jest szczególna , gdy po skonczonej liczbie kroków (byc moze równej zeru) uzyskamy pewna pare \(\displaystyle{ (x^\prime, y^\prime)}\) liczb które nie sa wzglednie pierwsze.
1) Zbadaj czy \(\displaystyle{ (s,t)}\) jest szczególna?
2) Wykaz ze dla dowolnej \(\displaystyle{ (s,t)}\) istnieje para \(\displaystyle{ (x,y)}\) która nie jest szczególna
marcin7Cd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 139
Rejestracja: 31 gru 2013, o 13:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: łódź
Pomógł: 61 razy

[Teoria liczb] Dobra para

Post autor: marcin7Cd »

Z 101 Nierozwiązanych zadanie 16.
Ukryta treść:    
Treść trochę mnie zmyliła na początku, bo myślałem, że para szczególna jest wtedy gdy po iluś krokach staje się ona względnie pierwsza i udowodniłem, że para jest szczególna dla tej definicji, gdy \(\displaystyle{ NWD(x,y,t,s)=1}\)(Czego dowód jest dużo dłuższy).
ODPOWIEDZ