Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: leszczu450 »

yorgin, nie rozumiem Cię. Chodzi Ci o to, że mam ułożyć trójkę tylko tymi ruchami?
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: yorgin »

Chodzi o to, byś najpierw pomieszał kostkę wymienionymi przeze mnie ruchami, a potem ułożył ją tymi samymi.

Dla jasności - zapis \(\displaystyle{ U}\) oznacza, że masz pełen zakres ruchów na górnej ściance. Zapis \(\displaystyle{ R2}\) oznacza, że prawą ścianą możesz wykonywać jedynie obroty o \(\displaystyle{ 180^\circ}\).

Zaręcza, że to wcale takie proste nie będzie.
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: leszczu450 »

yorgin, a Ty umiesz to zrobić? normalne algi z LBLa odpadają w takim razie. Intuicyjnie to zrobić?
Awatar użytkownika
M Ciesielski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2524
Rejestracja: 21 gru 2005, o 15:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 302 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: M Ciesielski »

To ja się podepnę :) Część algorytmów do kostek 3x3x4, 3x3x5 to zwykłe permutacje używane do one-handa. Na dobrą sprawę ułożenie zewnętrznych warstw można załatwić permutacjami T i U. Sam używam do OH permutacji T (prawa ręka):

Kod: Zaznacz cały

(L2 U' L2 U L2) y (L2 U L2 u' L2 u)
a permutację U używającą tylko ruchów z \(\displaystyle{ \langle R2, U \rangle}\) można wymyślić w miarę szybko - mi udało się wykombinować teraz coś takiego:

Kod: Zaznacz cały

R2 U2 R2 U' R2 U' R2 U R2 U2 R2 U' R2 U R2 U' R2 U' R2
(19 htm, nie ma źle, uda Wam się znaleźć krótszy? :P)

Tak swoją drogą, to wykonywanie tego algorytmu kojarzy mi się bardziej ze sq1 niż z trójką :P
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: yorgin »

leszczu450, potrafię. Algi z LBL-a na nic się nie zdadzą.

Żeby było zabawniej, opiszę co kolejno układam.

Zakładając, że niebieski kolor mam na spodzie i zielony na górze, to w pierwszym kroku układam niebieskie lub zielone rogi we właściwej permutacji. Brak algów, czysta intuicja.

Krok drugi to permutacja rogów na przeciwnej warstwie (zielonej lub niebieskiej). Dwa algi, ściągnięte ze square-1 z lekkimi modyfikacjami.

Krok trzeci to uporządkowanie krawędzi. Niebieskie na dole, zielone na górze. Robione intuicyjnie.

Krok piąty to permutacja krawędzi na górnej i dolnej warstwie. Większość przypadków intuicyjnie, tylko jeden wymagał wysiłku, gdzie wymyśliłem prosty algorytm.

Krok szósty i ostatni - łatwa permutacja krawędzi na środkowej warstwie. 3-ruchowy algorytm wykonywany maksymalnie dwa razy.

M Ciesielski pisze:To ja się podepnę :) Część algorytmów do kostek 3x3x4, 3x3x5 to zwykłe permutacje używane do one-handa.
Hmm coś w tym jest. Aczkolwiek nie wszystko da się ułożyć w ten sposób. Permutacja O czy O' albo inne cuda są zbyt złożone, by chciało mi się ich uczyć lub wymyślać bezpośrednie algorytmy. Dlatego mam nieco dłuższe, ale skuteczne rozwiązanie.
M Ciesielski pisze: Tak swoją drogą, to wykonywanie tego algorytmu kojarzy mi się bardziej ze sq1 niż z trójką :P
Zrobiłem go na sq-1 i... nic się nie stało. Zacząłem od (1,0) a skończyłem na (4,0). Zaczynając na (0,0) kończę na (3,0). Dziwne^^
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: yorgin »

M Ciesielski pisze:

Kod: Zaznacz cały

R2 U2 R2 U' R2 U' R2 U R2 U2 R2 U' R2 U R2 U' R2 U' R2
(19 htm, nie ma źle, uda Wam się znaleźć krótszy? :P)
Optymalne są chyba takie:

Kod: Zaznacz cały

R2 U' R2 U' R2 U2 R2 U2 R2 U' R2 U' R2 U2 R2
 Rw2 U' R2 D' R2 U' R2 D' R2 U' Rw2 D'
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34503
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5222 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: Jan Kraszewski »

Lubię czytać ten wątek. Czuję się jakbym podsłuchiwał Chińczyków na randce: nic nie rozumiem, ale to zaangażowanie...

JK
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: leszczu450 »

No to widzę, że przede mną dłuuuuga droga ! Nie wiem jak poradze sobie z tą kostką 3x3x4 skoro tylko lblem układam. Mam jakieś swoje mini algi z innych ksotek zaczerpniete, ale na ile to będzie pomocne? Chciałbym choć jeden raz ułożyć jakąś kostke od zera . Sam. Bez filmików i pomocy innych. Jest to możliwe? Kostki układam od pół roku. Mam ich 8 bodajże. Umiem 2x2x2, 3x3x3, 4x4x4, 5x5x5, piraminxa, fishera, skewba, megaminxa.
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: Spektralny »

Jan Kraszewski pisze:Lubię czytać ten wątek. Czuję się jakbym podsłuchiwał Chińczyków na randce: nic nie rozumiem, ale to zaangażowanie...

JK
Właśnie idę do ChinaTown na obiad. Mogę nagrać komórką jakąś parę jakby co
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: leszczu450 »

你好吗? 我是二十岁。 我的朋友是波兰人。
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: yorgin »

leszczu450 pisze:No to widzę, że przede mną dłuuuuga droga ! Nie wiem jak poradze sobie z tą kostką 3x3x4 skoro tylko lblem układam.
Ja w swoim 3x3x4 wykorzystuję tylko perm H z całego Fridricha (M2 U' M2 U2' M2 U' M2)

leszczu450 pisze:Chciałbym choć jeden raz ułożyć jakąś kostke od zera . Sam. Bez filmików i pomocy innych. Jest to możliwe?
Jest. Ja samodzielnie opanowałem między innymi Skewb, Mirror, Mastermorhinxa czy 4x4x4 mod (8-corners), a także kilka innych. Gear-Shift najpierw opanowałem z poradnika (dwa ostatnie rogi), potem samodzielnie wymyśliłem coś i okazało się, że wymyśliłem taką samą metodę jak z poradnika (brzmi to dziwnie, ale tak właśnie wyszło).
leszczu450 pisze:你好吗? 我是二十岁。 我的朋友是波兰人。
我很好,谢谢。
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: leszczu450 »

yorgin, też się uczysz chińskiego? Trochę off top robimy ! Ale można to podciagnąć pod to, że Chinczycy są nieźli w te klocki! -- 6 kwi 2014, o 19:24 --yorgin, to chyba czas na to , żebym się podstawowych permutacji nauczył... Powiedz mi jakie Ty używasz i jakie uważasz za najcenniejsze i najbardziej potrzebne? Ile ich umiesz?
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: yorgin »

leszczu450 pisze:yorgin, też się uczysz chińskiego? :D Trochę off top robimy ! Ale można to podciagnąć pod to, że Chinczycy są nieźli w te klocki! :D
Nie uczę się chińskiego. Skorzystałem z google. Ponadto chińczyków akurat nie ma za wielu w czołówce. Może poza Lin Chenem, który dzierży rekord średniej w siódemce.

leszczu450 pisze: yorgin, to chyba czas na to , żebym się podstawowych permutacji nauczył... Powiedz mi jakie Ty używasz i jakie uważasz za najcenniejsze i najbardziej potrzebne? Ile ich umiesz?
Ja umiem wszystkie permutacje. Ale te najważniejsze to chyba są T, H, Y oraz A i U. Chociaż tak naprawdę do ułożenia ostatniej warstwy wystarczy T i U. Ale... Permutacje wykonuje się na zorientowanej ostatniej ściance. Pocieszę, że mimo iz jest 57 przypadków, tak naprawdę wystarczy nauczyć się jednego algorytmu do orientacji rogów (bo orientacja krawędzi jest w LBL) - sune albo anti-sune. R U2 R' U' R U' R'. Tylko trzeba go będzie wykonać kilka razy.
Ja problemów tu nie mam, wszak znam wszystkie 21 permutacji i 57 orientacji...
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: leszczu450 »

yorgin, ok. Nic nie rozumiem. Za kilka dni przyjdzie do mnie nowa trójka. Poprzednią zabrała mi siostra i na UMedzie szpanuje Możemy się umówić wtedy, że powiesz mi dokłądnie o jakie algi chodzi i powiesz mi co robią i o co chodzi? : )
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: yorgin »

Ok.
ODPOWIEDZ