VIII Podkarpacki Konkurs Matematyczny im. Franciszka Lei

Wojewódzkie. Regionalne. Miejskie. Szkolne. Klasowe;)
Awatar użytkownika
enigm32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 596
Rejestracja: 25 lut 2008, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 99 razy

VIII Podkarpacki Konkurs Matematyczny im. Franciszka Lei

Post autor: enigm32 »

Ja również II poziom. Nie zaliczyłem 1. zadania do końca, a to takie typowe było, teraz wymyśliłem już 3 metody jak je rozwiązać, szkoda, ae mam nadzieje, że za metodę coś dostanę, bo była dobra na pewno. Pozostałe zrobione.
Ostatnio zmieniony 12 maja 2008, o 21:10 przez enigm32, łącznie zmieniany 1 raz.
mdz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 7 paź 2007, o 20:38
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 8 razy

VIII Podkarpacki Konkurs Matematyczny im. Franciszka Lei

Post autor: mdz »

Jak syntetycznie zrobić geometrię z 2 poziomu?
Awatar użytkownika
enigm32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 596
Rejestracja: 25 lut 2008, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 99 razy

VIII Podkarpacki Konkurs Matematyczny im. Franciszka Lei

Post autor: enigm32 »

Ja to zrobiłem na konkursie tak: oznaczyłem sobie przez a długość boku rombu, z tw. Pitagorasa policzyłem na jakie odcinki dzieli bok wysokość (dł. odcinków w funkcji a). Potem z tw. cosinusów na przykład policzyłem sobie ile wynosi cosinus kąta ostrego (=-cosinus kąta rozwartego) w funkcji d i a. W trójkącie prostokątnym o przyprostokątnej h i przeciwprostokątnej a wyznaczyłem cosinus własnie tego kąta ostrego rombu, przyrównałem do wartości wcześniej otrzymanej i z tego równania wyprowadziłem a w funkcji d i h. Pole = ah, podstawiłem a i gotowe. Tak zrobiłęm na konkrsie, a nie zastanawiałem się jeszcze nad jakimś krótszym sposobem. Pzdr.
Awatar użytkownika
lina2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 599
Rejestracja: 27 mar 2008, o 13:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 151 razy

VIII Podkarpacki Konkurs Matematyczny im. Franciszka Lei

Post autor: lina2002 »

Zadanie 3 Poziom II
Z wierzchołka kąta rozwartego rombu poprowadzono dwie wysokości.Długość wysokości jest równa h, a odległość między spodkami tych wysokości jest równa d. Oblicz pole tego rombu.

Oznaczam wierzchołki rombu przez A, B, C, D, a spodki wysokości przez E, F. Łatwo można udowodnić, że EB=BF=x. EBFD jest deltoidem, więc EB i EF przecinają się pod kątem prostym. Pole trójkąta EBD to \(\displaystyle{ \frac{1}{2}xh}\) , bądź też \(\displaystyle{ \frac{1}{2} \sqrt{ x^{2}+h^{2} } \frac{1}{2} d}\). Z tego \(\displaystyle{ x= \frac{hd}{ \sqrt{4h ^{2} -d ^{2} } }}\) . Twierdzenie Pitagorasa dla trójkąta AED: \(\displaystyle{ (a-x) ^{2} +h ^{2} =a ^{2}}\). Z tego \(\displaystyle{ a= \frac{h ^{2}+x^{2} }{2x}}\). Podstawiam x i liczę pole ze wzoru ah. Ostatecznie wychodzi \(\displaystyle{ \frac{2h ^{4} }{d \sqrt{4h ^{2}-d ^{2}}}.}\) Pozdrawiam.
actraz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 10 maja 2008, o 17:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszow
Pomógł: 4 razy

VIII Podkarpacki Konkurs Matematyczny im. Franciszka Lei

Post autor: actraz »

wyniki moje nie sa oficjalne ale poprostu czekal po konkursie az sprawdza i sie dowiedzialem... a co do zadania 1 to bylo banalne, wystarczylo przedluzyc ramiona aby sie przeciely i powstal nam trojkat prostokatny stworzony z przedluzen ramion i podstawy "a".

Dlaczego trojkąt prostokątny? bo przy podstawie "a" suma katow jest rowna 90, wiec 180 - 90 jest 90 - kat prosty... a potem to juz lekko ;D

Pozdro
Bastuś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 12 paź 2007, o 20:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bratko****
Podziękował: 5 razy

VIII Podkarpacki Konkurs Matematyczny im. Franciszka Lei

Post autor: Bastuś »

Na konkursie coś mówili o tym, że wyniki będą dostepne w internecie, orientujecie się może pod jakim adresem?
Tyde91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 11 maja 2008, o 16:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Z daleka

VIII Podkarpacki Konkurs Matematyczny im. Franciszka Lei

Post autor: Tyde91 »

Myślicie że 16 pkt wystarczy?
Zwłaszcza że w moim rejonie było 2*18pkt 3*17pkt i 2*16pkt?
Awatar użytkownika
kolanko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1905
Rejestracja: 9 gru 2006, o 14:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łańcut
Podziękował: 32 razy
Pomógł: 172 razy

VIII Podkarpacki Konkurs Matematyczny im. Franciszka Lei

Post autor: kolanko »

Bastuś pisze:Na konkursie coś mówili o tym, że wyniki będą dostepne w internecie, orientujecie się może pod jakim adresem?

Szukalem i nic :/

google.pl => VIII podkarpacki konkurs matematyczny. jest tylko lista zakwalifikowanych do rejonowych ;] do wojewodzkich nie ma :/
Awatar użytkownika
enigm32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 596
Rejestracja: 25 lut 2008, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 99 razy

VIII Podkarpacki Konkurs Matematyczny im. Franciszka Lei

Post autor: enigm32 »

Tyde91 pisze:Myślicie że 16 pkt wystarczy? :|
Zwłaszcza że w moim rejonie było 2*18pkt 3*17pkt i 2*16pkt?
Jeśli chodzi o poziom I, to myślę, że wystarczy, chociaż w moim rejonie ponad 16 pkt ma coś 10 osób. W tamtym roku zadania nie były na pewno trudniejsze, a może i łatwiejsze, a próg był chyba 14 pkt.

[ Dodano: 11 Maj 2008, 17:07 ]
kolanko pisze:
Bastuś pisze:Na konkursie coś mówili o tym, że wyniki będą dostepne w internecie, orientujecie się może pod jakim adresem?

Szukalem i nic :/

google.pl => VIII podkarpacki konkurs matematyczny. jest tylko lista zakwalifikowanych do rejonowych ;] do wojewodzkich nie ma :/
Wyniki często bywają na stronach szkół, w których był organizowany dany etap. Ale myślę, że to dopiero w tym tyg. zostanie zamieszczone.
Awatar użytkownika
kolanko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1905
Rejestracja: 9 gru 2006, o 14:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łańcut
Podziękował: 32 razy
Pomógł: 172 razy

VIII Podkarpacki Konkurs Matematyczny im. Franciszka Lei

Post autor: kolanko »

ja na 2 poziomie zrobilem 4 zadania dobrze. i kobieta powiedziala ze nie wie czy przeszedlem dalej :/ jaki jest prog na 2 poziom ?
Awatar użytkownika
enigm32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 596
Rejestracja: 25 lut 2008, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 99 razy

VIII Podkarpacki Konkurs Matematyczny im. Franciszka Lei

Post autor: enigm32 »

kolanko pisze:ja na 2 poziomie zrobilem 4 zadania dobrze. i kobieta powiedziala ze nie wie czy przeszedlem dalej :/ jaki jest prog na 2 poziom ?
Nie wie, czy przeszedłeś dalej, ponieważ próg nie został jeszcze ustalony. Nastąpi to dopiero po zebraniu informacji o wynikach z wszystkich 4 regionów, czyli pewnie gdzieś w połowie tego tygodnia.
beta
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 14 mar 2008, o 21:16
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Tarnów

VIII Podkarpacki Konkurs Matematyczny im. Franciszka Lei

Post autor: beta »

A jak zrobiliście zadanie 2 i 5 z poziomu I. Pozostałe zrobiłam.
szymek12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 659
Rejestracja: 24 kwie 2008, o 20:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Strzyżów
Podziękował: 136 razy
Pomógł: 54 razy

VIII Podkarpacki Konkurs Matematyczny im. Franciszka Lei

Post autor: szymek12 »

NIE WIEM, CZY MNIE ZACIEMNIŁO, ale odnośnie pierwszego nie mogę wykombinować co dalej...
Awatar użytkownika
enigm32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 596
Rejestracja: 25 lut 2008, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 99 razy

VIII Podkarpacki Konkurs Matematyczny im. Franciszka Lei

Post autor: enigm32 »

Jeśli chodzi o zadanie 1. z poziomu I, to porpostu przedłuż ramiona trapezu, powstaną dwa przystające trójkąty prostokątne; opisz na nich okręgi i wszystko jasne, pzdr.
Bastuś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 12 paź 2007, o 20:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bratko****
Podziękował: 5 razy

VIII Podkarpacki Konkurs Matematyczny im. Franciszka Lei

Post autor: Bastuś »

kolanko pisze:
Bastuś pisze:Na konkursie coś mówili o tym, że wyniki będą dostepne w internecie, orientujecie się może pod jakim adresem?

Szukalem i nic :/

google.pl => VIII podkarpacki konkurs matematyczny. jest tylko lista zakwalifikowanych do rejonowych ;] do wojewodzkich nie ma :/
Wpisuje to w googlach, sprawdzam kilka pierwszych adresów i nic tam nie widzę mógłbyś zapodać link do tej listy. Podejrzewam, że lista finalistów będzie pod tym samym adresem więc nie będę musiał szukać.

W zadaniu drugim należy wykorzystać:
\(\displaystyle{ \sqrt{a^{2}}=|a|}\)
Zadania 5 nie zrobiłem, więc nie pomogę.
ODPOWIEDZ