Nauka programowania

gnicz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 507
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 18:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: ???

Nauka programowania

Post autor: gnicz »

My4tic pisze:Wiadomo, że prównywanie Asemblera do Pascala czy innych wysokich języków jest bez sensu
Wlasnie. A dyskusja byla na temat poczatkujacych. Dla nowicjusza roznica miedzy Pascalem i C nie bedzie tak wielka jak miedzy C i Assemblerem.

Pozdrawiam, GNicz
osama

Nauka programowania

Post autor: osama »

gnicz pisze:
My4tic pisze:Wyjaśnij mi czym się różni Pascal, C i Assembler nie mówiąć o składni, specyfikacji, zaletach itp.?
Porownaj takie fragmenty kodu.

Kod: Zaznacz cały

a:=b+c;
lub

Kod: Zaznacz cały

a=b+c;
z tym:

Kod: Zaznacz cały

mov eax, b
add eax, c
mov a, eax
Pozdrawiam, GNicz
No i w tym momencie nasuwa sie pytanie: czy zalezy nam na czasie czy na wydajnosci, no i czy mamy zamiar przechodzic w sfere codingu:

C -> asm (LCC, nawet nie chce wiedziec jakby ten kod wygladal po skompilowaniu go VC czy jakims borlandem ):

Kod: Zaznacz cały

00401373  |. C745 FC 210000    MOV DWORD PTR SS:[EBP-4],21
0040137A  |. 89F0                     MOV EAX,ESI
0040137C  |. 0345 FC                ADD EAX,DWORD PTR SS:[EBP-4]
0040137F  |. A3 10A44000         MOV DWORD PTR DS:[40A410],EAX
co do poroownywania tych obu fragmentow w asm niekoniecznie uzywa sie zmiennych w celu dodania dwoch liczb z reguly nie ma takiej potrzeby
Gerwazy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 2 wrz 2004, o 23:05

Nauka programowania

Post autor: Gerwazy »

osama, czemu się nie zarejestrujesz? Tak to nie wiadomo, czy piszesz ty, czy ktoś inny się podszywa
osama

Nauka programowania

Post autor: osama »

nie ma potrzeby sie rejestrowac.. nie bede was dlugo meczyl
gnicz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 507
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 18:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: ???

Nauka programowania

Post autor: gnicz »

osama pisze:co do poroownywania tych obu fragmentow w asm niekoniecznie uzywa sie zmiennych w celu dodania dwoch liczb z reguly nie ma takiej potrzeby
Wiadomo ze im mniej pamieci zajmuje program tym lepiej jednak chcialem mozliwie najprosciej zilustrowac dzialanie dodawania dwoch zmienny. Co do kwestii wydajnosci oczywicie programy napisane (poprawnie) w Assemlberze beda chodzily szybko w porownaniu z kodem generowanym przez kompilatory.

Pozdrawim, GNicz
Skrzypu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1146
Rejestracja: 18 maja 2004, o 22:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 18 razy

Nauka programowania

Post autor: Skrzypu »

osama pisze:nie ma potrzeby sie rejestrowac.. nie bede was dlugo meczyl
Skąd wiesz jak długo będziesz na tym forum się udzielał, mimo wszystko lepiej będzie jak się zarejestrujesz
Mateusz Lipiarz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 22 wrz 2004, o 16:20

Nauka programowania

Post autor: Mateusz Lipiarz »

możesz podać kilka przykładowych linków z darmowym pascalem lub w który czasopiśmi mogę go dostać
osama pomaga :)

Nauka programowania

Post autor: osama pomaga :) »

Mateusz Lipiarz pisze:możesz podać kilka przykładowych linków z darmowym pascalem lub w który czasopiśmi mogę go dostać
... Google&lr=
TheKiler
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 29 wrz 2004, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Nauka programowania

Post autor: TheKiler »

Jedno, co niemile mnie w tej dyskusji rozczarowało, to to, iż kolega Gerwazy doczepił się do tekstów ze zbyt małą ilością przecinków. W związku z tym, chciałbym przedstawić, gdzie kolega Gerwazy popełnił błędy ortograficzne w jednej ze swoich wypowiedzi. Buźka to miejsce bez przecinka.
Gerwazy pisze:Jeśli ktoś w ogóle jeszcze nie programował, to po co zaczynać od Pascala? Nie ma to sensu, bo i tak wcześniej czy później (im szybciej tym lepiej) będzie musiał przejść na coś porządniejszego (C/C++, Java, C#, Python, Perl czy chodziażby PHP do głupich stronek).
Po co spaczać sobie mózg niepotrzebnym językiem, skoro można od razu nauczyć się dobrych nawyków programistycznych. (Btw. Dev-C++ jest pisany w Delphi, czyli w Object Pascalu .)
Przecież nie trzeba od początku poznawać języka w 100% i wykorzystywać wszystkich jego możliwości. Tak więc na początek to ja bym polecał C lub C++ (lepiej) i, jak już powiedział modrzew, "Symfonię C++" jako podręcznik - na początek wystarczy 1 tom. No a potem oczywiście "Pasję C++". Bądź też zacząć od Javy, jak pisał Gambit, a jako podręcznik polecam "Thinking in Java" wydanie 3.
Moim zdaniem, z punktu widzenia początkującego są to równie trudne (a może równie łatwe?) języki. Wybór zależy od tego, co chce się osiągnąć i jakie ma się możliwości (kompilatory, interpretery) na miescu pracy - dom, szkoła.

.
A także: pisze się w miejscu pracy.
Oraz: przed imiesłowami "-ąc", "-ąca", "-ący", "-ące", "-ąco" także stawia się przecinek.

Co do dyskusji, to sądzę, iż początkującym W POLSCE nie robi różnicy czy zaczynają od C czy Pascala, gdyż Pascal był, owszem, tworzony jako język do edukacji, ale w szkołach AMERYKAŃSKICH, stąd w Polsce, gdzie na klasę informatyczną przypada 10% osób, które po angielsku się dogadają, "pomoc", wynikająca z "opisowego" nazewnictwa funkcji w Pascalu, nie przydaje się zbyt bardzo. Jednakże tak w C, jak i w Pascalu, trudno czyta się czyjś kod i nie ma tu większej różnicy. Jedyna większa różnica, którą ja osobiście zauważam, to ta, że w C pisze się o wiele szybciej, co daje pewną przewagę na np. sparingach programistycznych (ja, niestety, wolę nadal pisać w Pascalu - "informatyk uczy się tylko jednego języka, resztę poznaje").
Zielony
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 93
Rejestracja: 11 wrz 2004, o 14:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Nauka programowania

Post autor: Zielony »

z ostatnim zdaniem zgadzam się w zupełności.... ja również bardzo lubię cały czas Pascala....

Mogę Was prosić o jakiś
link do najlepszego
i najlepiej napisanego
kursu C jaki spotkaliście
serfując po sieci?

A może sami coś stworzyliście?
THX
Jonasz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 7 paź 2004, o 18:47
Lokalizacja: J-Bie

Nauka programowania

Post autor: Jonasz »

Ja polecam na początek język C ponieważ ma ładną składnie, prosto się w nim pisze, jest elastyczny i łatwo go pojąć ponieważ nie jest obszerny lub trudny (w przeciwieństwie do np. ADA95, FORTRAN-a lub Assemblera) a tworzy bardzo przejrzysty kod dla komputera. W sumie programiści sami mówią, że w C pisze się programy najbardziej przypominające Asm-a (szybkością etc) oczywiście daleko im do tego brakuje ale takiemu Delphi jeszcze więcej .
Kurs online? nie znam dobrego ale znam świetną książkę:
"Język C. Szkoła Programowania"
Megus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 413
Rejestracja: 7 lip 2004, o 18:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Paris

Nauka programowania

Post autor: Megus »

Zaczalem sie znow uczyc C++ - na razie nie bede sie chwalil co potrafie, bo nie ma czym ale mam nadzieje na szybkie postepy
Awatar użytkownika
kgr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 12 paź 2004, o 13:31
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rzeszów

Nauka programowania

Post autor: kgr »

Ja się cos tam w pascalu bawiłam, a teraz c lub c++ chociaż ostatnio mam kryzys...
mihalless
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 105
Rejestracja: 30 paź 2004, o 16:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brzesko

Nauka programowania

Post autor: mihalless »

Reksio pisze:przydaloby sie jeszcze nad pisownia troche popracowac...
Święta racja...
mihalless
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 105
Rejestracja: 30 paź 2004, o 16:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brzesko

Nauka programowania

Post autor: mihalless »

16 pisze:No tak przeczytałem początek 2 czy 3 książek i dochodzie do żeczy których nie znam czyli jakis zakichany ciąg Fibociego (czy coś takiego) itp i ja rozkładam rence dlatego zaczołem się rozglądać za miejscami gdzie można się nauczyć Metematyki.


Jeśli ktoś zna jakieś miejsca w necie albo jakieś książki do nauki matmy gdzie można się wielu żeczy nauczyć od podstaw (narazie pasuje mi nateriał z matmy obejmujący całe liceum) to bardzo prosze o jakieś linki czy też tytuły (mile widziane ebooki albo linki do nich)
1. Mam 11 lat, uczę się Pascala (mam nadzieję, że nie padnę), doskonale wiem, co to jest ciąg Fibonacciego i uważam że nie jest zakichany.
2.A co to są rence?
3.Na twoim miejscu czytałbym dużo książek - i to nie tylko o programowaniu - może wtedy nauczysz się pisać.
ODPOWIEDZ