Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: VillagerMTV »

Nie znasz tabliczki mnożenia, ale wiesz jak ją obejść. A Ci, o których mówię nie wiedzieli. Po prostu albo strzelali, albo na kalkulatorze, który jest dostępny na maturze.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: yorgin »

VillagerMTV pisze:Nie znasz tabliczki mnożenia, ale wiesz jak ją obejść.
I to należy cenić - być może nie znasz wszystkich iloczynów liczb z przedziału \(\displaystyle{ 1-10}\) czy też \(\displaystyle{ 1-100}\), ale znasz metodę, która potrafi obejść problem pamęciówki i policzyć używając metody, czy to na palcach, czy w wyobraźni, czy nawet obrazkowo.
VillagerMTV pisze: A Ci, o których mówię nie wiedzieli. Po prostu albo strzelali, albo na kalkulatorze, który jest dostępny na maturze.
W sklepie czy przy płaceniu rachunków też będą strzelać ile mają zapłacić? Czy powiedzą kasjerce, że muszą przeliczyć na kalkulatorze, czy dobrze wszystko policzyła? Przed erą kalkulatorów i kas każdy sprzedawca w ciągu kilku sekund dodawał słupki liczb co dziś wywołałoby zdumienie. W końcu mamy kalkulatory, więc one wszystko policzą. Tak myśli wiele osób i sprowadza matematykę na poziomie szkoły średniej do głupich i nikomu niepotrzebnych rachunków.

Moja kuzynka zapytała się mnie kiedyś, gdzie w życiu przydadzą się jej pochodne? Albo po co w ogóle są potrzebne pochodne? Dzięki rachunkowi różniczkowemu ( a także całkowemu) potrafimy zaskakująco wiele - opisywać w przybliżeniu wiele zjawisk przyrodniczych, szacować ruchy orbitalne planetoid, ustalić kształt dziobu samolotu by ten stawiał jak najmniejszy opór, obliczać objętości i masy różnych dziwnych przedmiotów zanim te w ogóle powstaną, optymalizować kształty różnych obiektów w procesie produkcji. Długo by tu wymieniać...

Jak to ktoś kiedyś powiedział - matematyka jest piękna, ale w szkole się o tym nie przekonasz.
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: bartek118 »

yorgin pisze: W sklepie czy przy płaceniu rachunków też będą strzelać ile mają zapłacić? Czy powiedzą kasjerce, że muszą przeliczyć na kalkulatorze, czy dobrze wszystko policzyła? Przed erą kalkulatorów i kas każdy sprzedawca w ciągu kilku sekund dodawał słupki liczb co dziś wywołałoby zdumienie. W końcu mamy kalkulatory, więc one wszystko policzą. Tak myśli wiele osób i sprowadza matematykę na poziomie szkoły średniej do głupich i nikomu niepotrzebnych rachunków.

Moja kuzynka zapytała się mnie kiedyś, gdzie w życiu przydadzą się jej pochodne? Albo po co w ogóle są potrzebne pochodne? Dzięki rachunkowi różniczkowemu ( a także całkowemu) potrafimy zaskakująco wiele - opisywać w przybliżeniu wiele zjawisk przyrodniczych, szacować ruchy orbitalne planetoid, ustalić kształt dziobu samolotu by ten stawiał jak najmniejszy opór, obliczać objętości i masy różnych dziwnych przedmiotów zanim te w ogóle powstaną, optymalizować kształty różnych obiektów w procesie produkcji. Długo by tu wymieniać...
Lub coś bardziej przyziemnego - przewidywać pogodę. Przecież prognozy opierają się właśnie na równaniach różniczkowych
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: VillagerMTV »

U mnie w sklepie jest pani, która miała wielki problem z odcięciem \(\displaystyle{ \frac{1}{3}}\) kiełbasy. W końcu nożem wskazała połowę i zapytała czy tyle;). No i często jest problem z policzeniem resztyile do zapłaty jak nie ma kalkulatora
a kasie się nie wyświetla.
Awatar użytkownika
edith1423
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 363
Rejestracja: 8 sty 2010, o 19:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 40 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: edith1423 »

yorgin pisze:
Moja kuzynka zapytała się mnie kiedyś, gdzie w życiu przydadzą się jej pochodne?
Trzeba było zacytować tekst z basha:
Matematyka nie przydaje sie w zyciu? Wyobraz sobie sytuacje, ze idziesz do sklepu a tam Pani sprzatajaca pyta Cie wlasnie o pochodne.. Nie zrobi Ci sie glupio?

(Pomijam wątek Pani Sprzątającej w sklepie:D)-- 7 wrz 2013, o 17:57 --A dzisiaj byłam świadkiem, ze pewien Pan, już tata, bo był z dzieckiem, kupował sobie bilet cały ( \(\displaystyle{ 3}\)zł i ulgowy \(\displaystyle{ 1,5}\)zł. Dał banknot \(\displaystyle{ 10}\)zl ,,pani kierowcy" i spierał się z nią, że żle mu wydała, bo wg niego powinna mu wydać \(\displaystyle{ 6,5}\)zł...Tyle w temacie.
anton753159
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 30 gru 2011, o 12:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Topólka
Podziękował: 10 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: anton753159 »

kruszewski pisze:Szkoła średnia to jedno, ale uczelnie?
Tu moja korespondencja na pw ze studentem kończącym studia inżynierskie na wydziale zarządzania szkoły wyższej państwowej.
To już nie ręce opadają ale pończochy, jak mawia mój przyjaciel japonista.
I o jakich kryteriach tu mówić? Niskie płace? Budżet? Nauczyciel niespełniony nieudacznik?
W.Kr.

Tu zadanie.

Trudniejsze zadania z mechaniki technicznej są w pierwszym miesiącu nauki mechaniki w technikum. Ciekawe ilu takich "inżynierów" opuszcza każdego roku "uczelnie" w Polsce
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1596
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 248 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Gouranga »

edith1423 pisze: A dzisiaj byłam świadkiem, ze pewien Pan, już tata, bo był z dzieckiem, kupował sobie bilet cały ( \(\displaystyle{ 3}\)zł i ulgowy \(\displaystyle{ 1,5}\)zł. Dał banknot \(\displaystyle{ 10}\)zl ,,pani kierowcy" i spierał się z nią, że żle mu wydała, bo wg niego powinna mu wydać \(\displaystyle{ 6,5}\)zł...Tyle w temacie.

głupi ludzie nie powinni mieć dzieci, bo potem dzieci muszą się wstydzić
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: rtuszyns »

Gouranga pisze:
edith1423 pisze: A dzisiaj byłam świadkiem, ze pewien Pan, już tata, bo był z dzieckiem, kupował sobie bilet cały ( \(\displaystyle{ 3}\)zł i ulgowy \(\displaystyle{ 1,5}\)zł. Dał banknot \(\displaystyle{ 10}\)zl ,,pani kierowcy" i spierał się z nią, że żle mu wydała, bo wg niego powinna mu wydać \(\displaystyle{ 6,5}\)zł...Tyle w temacie.

głupi ludzie nie powinni mieć dzieci, bo potem dzieci muszą się wstydzić
Właśnie takie nieumiejętności to wynik lenistwa już w gimnazjum. Dla mnie podział na gimnazja i zmiany związane z podziałem materiału nauczania matematyki to wielki błąd reformowania polskiej edukacji. Spoglądając na matematykę mamy wielkie "skoki wiedzy" i chaos w programach nauczania na poziomie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Nie ma systematyki, brak myślenia logicznego a zamiast takiego myślenia, to dzieci uczone są myślenia schematycznego. Wystarczy spojrzeć do książek do matematyki na poziomie gimnazjum, gdzie bez problemu znajdziemy wyjaśnienie jak wg podanego schematu rozwiązać zadanie. Taki uczeń jak napotka problem inny niż przedstawiono mu w schemacie, to już nie potrafi takiego problemu rozwiązać. Stąd również bierze się zacofanie intelektualne i matematyczne u młodych ludzi.
Potrzebne są zmiany i myślę, że powrót do starego systemu, bez gimnazjów, byłby korzystniejszy dla samych młodych ludzi, jak również dla całego społeczeńtwa.
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: VillagerMTV »

Czytałem kiedyś o reformie gimnazjalnej i sama w sobie nie była zła. Tylko razem z nią miało się zmienić mnóstwo innych rzeczy i wtedy byłoby dobrze. A jak zmieniono tylko to, że powstały gimnazja, a teraz obcinają program to nic dobrego nie wyjdzie
Awatar użytkownika
Cosinus01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 227
Rejestracja: 18 lut 2014, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 34 razy
Pomógł: 17 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Cosinus01 »

Według mnie to każdy powinien znać matematykę co najmniej w takim stopniu, żeby normalnie żyć w społeczeństwie. Co do obowiązkowej matury, to na niektóre osoby działa zniechęcająco. Może to dziwnie zabrzmi, ale mimo że jestem na profilu biologiczno-chemiczno-fizycznym, to bardziej ciągnie mnie do matematyki. No i właśnie mam koleżankę w klasie, która bardzo nie lubi matematyki. To jest bardzo złe. W moim odczuciu na profilu, gdzie jest rozszerzona chemia i fizyka, do matematyki trzeba podchodzić poważnie, nie tak jak do wf-u albo religii. Osobiście nie wyobrażam sobie rozwiązywania niektórych zadań bez solidnego przygotowania matematycznego. I chodzi tutaj głównie o odczyn pH, okres półtrwania izotopu czy też akustyka.
Obowiązkowa matura z matematyki niczego nie zmienia, bo jeśli głąb nie rozumie matematyki, to nadal będzie głąbem po maturze. Kto chce zdawać, to niech zdaje. Tak byłoby najlepiej.
Awatar użytkownika
Kacperdev
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 23 mar 2010, o 19:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 686 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Kacperdev »

Cosinus01 pisze: Obowiązkowa matura z matematyki niczego nie zmienia, bo jeśli głąb nie rozumie matematyki, to nadal będzie głąbem po maturze. Kto chce zdawać, to niech zdaje. Tak byłoby najlepiej.
Chodzi właśnie o to aby taki głąb matury nie dostał. Bo jeżeli ktoś nie zdaje matury podstawowej z czegokolwiek po prostu na nią nie zasługuje. Moim zdaniem istnieje coś takiego jak kultura matematyczna. Matematyka jest językiem, w którym niejako poruszamy się po obszarach nauki i technologii. Dlatego każdy tytułujący się wykształceniem średnim, powinien potrafić posługiwać się nim chociaż na poziomie bardzo podstawowym, tak jak językiem polskim, czy obcym. (Jakoś nigdy nie ma potrzeby dyskusji o potrzebie języka polskiego na maturze)
Awatar użytkownika
mickey1701
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 1 kwie 2014, o 21:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: mickey1701 »

Kacperdev pisze:Jakoś nigdy nie ma potrzeby dyskusji o potrzebie języka polskiego na maturze
Wiesz, wynikać to może z tego, że język polski to nasz "ojczysty" przedmiot i każdy Polak powinien zdawać z niego maturę, zresztą wiele polskich utworów jest istotną częścią historii naszego kraju. Pomijam tu oczywiście utwory twórców starożytnych, właśnie to jest jak dla mnie zupełnie zbędne. Nie żebym lubił polski, ale właśnie to, że nikt nie mówi o potrzebie j. polskiego na maturze, wynikać może właśnie z takiego argumentu o "ojczystym" przedmiocie.
Co do matury z matmy, to nie powinno być żadnych wątpliwości, że musi być obowiązkowa. Uczy przede wszystkim logicznego myślenia i umiejętnego rozwiązywania różnych zagadnień. I rzucanie tekstem , co u niektórych, typu: Po co mi matma, jestem humanistą/mam kalkulator jest co najmniej żałosne Zresztą zarzucę pewnym demotem, który pokazuje do czego doprowadza taki tok myślenia ... zda-matury
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Spektralny »

mickey1701 pisze:Co do matury z matmy, to nie powinno być żadnych wątpliwości, że musi być obowiązkowa.
A ja mam takie wątpliwości, przykro mi. Nie wiem dlaczego myślimy w niewolniczych kategoriach obowiązkowe/nieobowiązkowe zamiast rozważać poziom nauczania i bezsensowność sztywnego programu nauczania w ogóle. To jest tak samo źle postawiony problem jak zadanie z demotywatora do którego linkujesz.

Minister bardziej kocha dzieci niż ich rodzice bo lepiej wie czego powinny być uczone a czego nie... Co zdawać na maturze, a czego nie. Czy nikt poza mną nie widzi tego absurdu? To jest tak samo głupie jak problem religii w szkołach. A niech w jednych szkołach będzie, a w drugich nie. Koniec. Nie ma problemu. Ale nie, żyjemy w czasach gdzie wszystko musi być takie samo i każdemu po równo (po równo biedy i przeciętnej edukacji). Tutaj naprodukowano już 14 stron dyskusji a jak widać consensusu brak. O czym to świadczy?
Awatar użytkownika
Cosinus01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 227
Rejestracja: 18 lut 2014, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 34 razy
Pomógł: 17 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Cosinus01 »

W ogóle to powinno być tak, jak to było dawno temu, jeszcze przed wojną - była matura, wcale nie taka łatwa, i przynajmniej coś znaczyła. Teraz to język angielski albo matematykę podstawową to można z palcem w nosie napisać na 100%. Tłumoki zapełniają miejsca na uczelniach na idiotycznych kierunkach jak np. kulturoznawstwo, socjologia, a najbardziej idiotyczne to jest bezpieczeństwo narodowe. Proszę bardzo, mamy powód wzrastającego bezrobocia, bo tłumoków, którzy chcieli dostać się na byle-jakie studia, ale żeby się dostać, nikt nie chce. No, chyba że do wykładania chemii w Biedronce. Nikomu nie są potrzebne takie kierunki. Ale oczywiście teraz praktycznie wszyscy idą na studia, żeby nie czuć się gorszym od innych. Głupota.

Poziom matury powinien się zwiększyć, nie powinno nawet być podziału na podstawę i rozszerzenie. Jedna matura dla wszystkich - piszesz to pisz, nie chcesz, to nie pisz. Proste jak budowa cepa. A tak to matura jest na takim żałosnym poziomie, że nie ma problemu by dostać się na jakiekolwiek studia. Wystarczy, żeby przewegetować na bezsensownych kierunkach, ale żeby mieć tytuł magistra.

Polska robi się coraz głupsza, jak tak dalej pójdzie, to się całkowicie kraj zrujnuje. Przykre, ale prawdziwe. Bo trzeba przeprowadzać comiesięczne reformy edukacji i inne, tylko po to, by robić na złość ludziom.
Ostatnio zmieniony 2 kwie 2014, o 16:26 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Język polski jest wystarczająco bogaty, by nie używać wulgaryzmów.
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: rtuszyns »

Cosinus01 pisze: Polska robi się coraz głupsza, jak tak dalej pójdzie, to się całkowicie kraj zrujnuje. Przykre, ale prawdziwe. Bo trzeba przeprowadzać comiesięczne reformy edukacji i inne, tylko po to, by robić na złość ludziom.
Z tym akurat się zgodzę. Dzisiejsza młodzież nie jest nastawiona na logikę, logiczne myślenie, praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy ale na to, aby tylko zaliczyć, zdać i przejść do następnej klasy, a później iść na studia chyba tylko po to aby się pobawić, bo większość ma podejście do nauki bardzo niepoważne...
ODPOWIEDZ