LXIX OM

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

LXIX OM

Post autor: PoweredDragon »

Nie; wyprowadzenie tych wzorów to niepotrzebne zamieszanie, utrudnienie w odbiorze i poza tym jest, zasadniczo, dłuższe. Nie daje żadnego oglądu ani nie daje żadnych możliwości w kontekście tego zadania. To zbędna popisówa lub, w niektórych przypadkach, jak mniemam, brak umiejętności/chęci (akurat tu raczej to drugie) do rozwiązania zadania szkolną metodą (co też nie jest dobre, bo jak się licealiście namiesza matematyką nieszkolną, to później głupoty potrafi pisać...)
Awatar użytkownika
WolfusA
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 208
Rejestracja: 27 sty 2017, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 9 razy

LXIX OM

Post autor: WolfusA »

Mam wrażenie, że nawet robienie popisu przed sprawdzającym nie ma sensu, bo gorzej mu się sprawdza, czy ktoś nie zrobił błędu obliczeniowego, a w indukcji wszystko jest na czysto.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5750
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 132 razy
Pomógł: 526 razy

LXIX OM

Post autor: arek1357 »

Nie; wyprowadzenie tych wzorów to niepotrzebne zamieszanie, utrudnienie w odbiorze i poza tym jest, zasadniczo, dłuższe. Nie daje żadnego oglądu ani nie daje żadnych możliwości w kontekście tego zadania. To zbędna popisówa lub, w niektórych przypadkach, jak mniemam,
Wypisujesz koleś takie głupoty że mi cię nawet nie żal..., nie chce mi się tego nawet komentować,

jest dużo krótsze, ale co tam brnij w swoich dziwactwach...
Ostatnio na forum pojawia się niestety coraz więcej dziwaków...
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

LXIX OM

Post autor: Mruczek »

W mojej ocenie obie metody są równoprawne.
Gdyby nie były, autorzy w rozwiązaniu wzorcowym nie wspominaliby o tym, że rozwiązywanie takich rekurencji było w jakimś dodatku do którejś z broszurek. Z OMem to tak jest, że jak raz w historii OMa coś było gdzieś na którejś olimpiadzie / Zwardoniach / dodatkach do broszurek to można to stosować i potem tego wymagać od uczestników...
A że dłuższe rozwiązanie to nie ma znaczenia. Pałowanie geometrii analitycznie / na zespolonych też pewnie bywa długie i niczego nie wnosi, ale jak ktoś nie umie inaczej to musi tak.
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

LXIX OM

Post autor: PoweredDragon »

arek1357 pisze:
Nie; wyprowadzenie tych wzorów to niepotrzebne zamieszanie, utrudnienie w odbiorze i poza tym jest, zasadniczo, dłuższe. Nie daje żadnego oglądu ani nie daje żadnych możliwości w kontekście tego zadania. To zbędna popisówa lub, w niektórych przypadkach, jak mniemam,
Wypisujesz koleś takie głupoty że mi cię nawet nie żal..., nie chce mi się tego nawet komentować,

jest dużo krótsze, ale co tam brnij w swoich dziwactwach...
Ostatnio na forum pojawia się niestety coraz więcej dziwaków...
Dużo krótsze? Chciałbym zobaczyć to "krótkie rozwiązanie". Prawda jest taka, że najpierw trzeba wyprowadzić postać rekurencyjną i w oparciu o nią (bądź o wyprowadzony z niej wzór jawny) udowodnić tezę. To pierwsze z pogrubionego fragmentu zajmuje 4 linijki, to drugie w takim razie ile?
Hayven
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 lis 2016, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lubelskie
Pomógł: 1 raz

LXIX OM

Post autor: Hayven »

O, a ja właśnie przez bijekcję pokazywałem, chociaż nie wiem, czy było to dość schludne.
lgnictis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 2 paź 2017, o 14:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Mielec

LXIX OM

Post autor: lgnictis »

Już praktycznie koniec drugiej serii, analogiczne pytanie: jak oceniacie trudność tym razem?
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5750
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 132 razy
Pomógł: 526 razy

LXIX OM

Post autor: arek1357 »

W zadaniu siódmym wystarczy zauważyć, że liczba chromatyczna w kolorowaniu krawędziowym takiego grafu to dwa...W zadaniu 8 trzeba narysować okręgi o promieniu minimum 0,5 o środkach w tychże punktach, zadanie 5-te to banalne czwartego mi się nie chciało robić...

ale co do czwartego to raczej chyba trzeba korzystać z takiego warunku:

"Kulę da się wpisać w ostrosłup, gdy w podstawę da się wpisać okrąg, oraz prosta przechodząca przez wierzchołek ostrosłupa i środek okręgu jest prostopadła do podstawy..."
PiotrAH
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 27 paź 2015, o 15:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 3 razy

LXIX OM

Post autor: PiotrAH »

Uzupełniając - w szóstym wystarczy narysować prostą przechodzącą przez środek kuli wpisanej oraz nienależący do postawy wierzchołek ostrosłupa, a następnie rozważyć objętości pewnych par ostrosłupów. Piąte zadanie jest nieodróżnialne od zwykłych zadań licealnych.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5750
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 132 razy
Pomógł: 526 razy

LXIX OM

Post autor: arek1357 »

Piąte zadanie jest nieodróżnialne od zwykłych zadań licealnych.
a nawet z gimbazy...
Awatar użytkownika
timon92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1665
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 476 razy

LXIX OM

Post autor: timon92 »

arek1357 pisze:"Kulę da się wpisać w ostrosłup, gdy w podstawę da się wpisać okrąg, oraz prosta przechodząca przez wierzchołek ostrosłupa i środek okręgu jest prostopadła do podstawy..."
to niezwykle ciekawy warunek, skąd go wytrzasnąłeś?
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

LXIX OM

Post autor: PoweredDragon »

Co to za bzdura. Przecież ten ostrosłup może nawet nie mieć wierzchołka nad podstawą, tylko poza nią i spełniać warunki zadania O_o Ba! W podstawę nie musi być wpisywalne koło.
Ogólnie, 3 z 4 zadań zrobionych (oczywiście 5, 6, 8). Nie były mega trudne, szczególnie to 5.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5750
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 132 razy
Pomógł: 526 razy

LXIX OM

Post autor: arek1357 »

to niezwykle ciekawy warunek, skąd go wytrzasnąłeś?
Sory przesadziłem w tym przypadku biję się w pierś.
Bourder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 19 mar 2016, o 12:38
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 10 razy

LXIX OM

Post autor: Bourder »

Ukryta treść:    
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

LXIX OM

Post autor: Sylwek »

Z tego, co ja widziałem wśród moich uczniów:
5. - Sposób 1.:    
5. - Sposób 2.:    
6. - Sposób 1.:    
6. - Sposób 2.:    
7. - Pytanie pomocnicze:    
7. - Raczej jedyny słuszny sposób:    
8. - Pomysł:    
8. - Blef:    
8. - Sposób 1. - pewnie firmowy, bo poza tym sposobem powiązanie 2017 z 35 nie jest optymalne:    
8. - Sposób 2.:    
8. - Sposób 3. - dla ciekawych:    
ODPOWIEDZ