Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: yorgin »

VillagerMTV pisze:Maturę można zdać strzelając. Bo na 25 pytań trzeba odpowiedzieć na 15 i jest zdane. Nie mówiąc już o tym, że 5 pkt. zawsze się zdobędzie na policzeniu delty.
Święte słowa... Chociaż ja nie zdawałem matury w formie z testem, a wyłącznie z zadaniami otwartymi, uważałem wtedy (przeszło 7 lat temu) jej poziom za dobry, ale mógłby być trochę wyższy. A teraz...

Teraz jest niepotrzebny test, a cała matura może być z powodzeniem zdana przez gimnazjalistę.
VillagerMTV pisze: Matura powinna być obowiązkowa, ale nie na poziomie takim jak jest. Ogólnie matury powinny być trudniejsze, bo teraz zdanie matury nic nie znaczy, a to jednak jakiś dyplom jest i powinno się cieszyć, że się go ma, powinien wynagradzać pracę.
Matura zdewaluowała się wiele lat wstecz, kiedy nastał bum na studia. Teraz bardzo dużo osób uważa, że co im tam matura potrzebna, skoro pójdą na studia i tam dopiero zdobędą coś, co się tak na prawdę będzie liczyło. Nic bardziej mylnego.

A jeszcze sama matura, czy też nauczanie w liceum, jak napisał:
henryk pawlowski pisze:Kolego , mylisz role egzaminu! Egzamin nie ma uczyć ,lecz ma sprawdzać: myślenie, wiedzę,umiejętność wyciągania wniosków etc... ,nie zaś uczyć tego. Tego powinna uczyć szkoła i WŁASNA,SAMODZIELNA PRACA!
Matura w obecnym układzie sprawdza w zasadzie co? Schematy? Uczeń dostanie zadanie odbiegające od wielokrotnie przerabianego i mimo iż posiada pełną wiedzę potrzebną do jego rozwiązania, nie potrafi go zrobić. Albo ma znaleźć pierwiastki wielomianu podanego w postaci iloczynowej i co robi? Wymnaża nawiasy i korzysta z twierdzeń o pierwiastkach całkowitych/wymiernych! Takie parodie dzieją się nawet na studiach (niematematycznych). Popadanie w schematy najlepiej widać jeśli aktywnie przegląda się to forum - ileż razy widziałem komentarze typu:
Nie mam pojęcia jak to zrobić.

Nie wiem, z czego skorzystać.

Pomocy, nie potrafię tego zrobić.

Robiłem podobne ale to mi nie wychodzi.
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: VillagerMTV »

Rozszerzona jest bez zadań testowych, ale zadania pojawiają się zawsze podobne.

Kiedyś z ciekawości zrobiłem sobie zadania zamknięte z matury podstawowej metodą strzelania. Miałem chyba coś koło 10 pkt. czyli już 20% zaliczone, policzyć deltę i matura zdana:).

W moim gimnazjum pewna osoba miała egzamin w sierpniu. Nauczyciel dał zadania przykładowe, żeby ta osoba się nauczyła. Na egzaminie zmieniły się tylko dane i zadanie przerosło umiejętności.

A na lekcjach też często jak się robi 5 przykładów podobnie to część klasy i tak nie zrobi 6 samemu.
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Spektralny »

Nie rozumiem dlaczego cokolwiek powinno być obowiązkowe... Nie wierzę w przymus szkolny, sztywne programy w szkołach ani tymbardziej w scentralizowaną maturę, więc konsekwentnie nie uważam by matematyka (jak i żaden inny przedmiot) powinien być obowiązkowy.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: yorgin »

,
VillagerMTV pisze: W moim gimnazjum pewna osoba miała egzamin w sierpniu. Nauczyciel dał zadania przykładowe, żeby ta osoba się nauczyła. Na egzaminie zmieniły się tylko dane i zadanie przerosło umiejętności.

A na lekcjach też często jak się robi 5 przykładów podobnie to część klasy i tak nie zrobi 6 samemu.
O tym właśnie pisałem... Jedni popadają w schematy, inni nawet tych nie chcą się nauczyć.
Spektralny pisze:Nie rozumiem dlaczego cokolwiek powinno być obowiązkowe... Nie wierzę w przymus szkolny, sztywne programy w szkołach ani tymbardziej w scentralizowaną maturę, więc konsekwentnie nie uważam by matematyka (jak i żaden inny przedmiot) powinien być obowiązkowy.
Taki jest obecne nasz system szkolnictwa. Różne kraje mają inne podejścia do programu oraz obowiązków przedmiotowych.

Nasz system oświatowy próbuje nieustannie zmieniać zasady oraz obowiązkowe przedmioty. Eksperymenty idą kosztem obecnej młodzieży, która i tak jest mało chętna do nauki, mimo iż uczy się znacząco mniej niż ja, Spektralny, czy rodzince obecnych licealistów.
Awatar użytkownika
Funktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 21 gru 2009, o 15:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 63 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Funktor »

dokładnie. Zgadzam się ze Spektralnym. Wtedy od razu było by wiadomo co myślec o kimś w kwestii do przyjęcia go do jakiejś pracy w której trzeba czasami użyć kopuły jełsi nie bedzie mieć matury na jakimkolwiek poziomie
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: VillagerMTV »

Jak to moja matematyczka mówiła: matura nie jest obowiązkowa. A człowiek, który ma jakieś wykształcenie, szczególnie wyższe powinien znać podstawy matematyki, języka polskiego, języka obcego czy innych przedmiotów.

Trochę to śmieszne i dziwne by było jakby mgr nie umiał policzyć ile kosztuje butelka wody, gdy kupił 5 i zapłacił 10 zł, albo mgr matematyki powinien wiedzieć kim był Mickiewicz.

Dziwi mnie to, bo teraz ministerstwo dba o zakres materiału i obcina wszystko, bo jak kiedyś było dużo więcej to ludzie też sobie robili. A nie wydaje mi się, że inteligencja tak spada. Po prostu wtedy jak ktoś nie nadawał się do liceum czy technikum to szedł do zawodówki i też było dobrze.
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Spektralny »

Tzw. system oświaty najlepsze co może zrobić to się rozwiązać. Kto ministrowi dał prawo do narzucania tego czego ma się uczyć dziecko? Dziecko jest rodzica czy należy do ministra?

Na problemy w Polsce i na świecie należy spojrzeć z dalszej perspektywy. Często (najcześciej) istnienie pewnych problemów wynika z błędnych założeń, których nikt nie chce poprawiać.

Wracając do tematu matury, jeżeli ktoś ma życzenie niech nie zdaje jej wcale bądź niech zdaje wyłącznie wiedzę o czesaniu koni*. To będzie tylko i wyłącznie jego problem, gdy okaże się, że jest mało konkurencyjny na rynku pracy bądź ma nikłe szanse jako kandydat na wyższe studia. Niech ludzie zaczą odpowiadać za siebie, a nie zrzucają wszystkiego na niańkę-państwo.



______________________________________
* byłoby to dużo korzystniejsze dla osób pragnących pracować w stadninach. Wynik takiego egzaminu na pewno bardziej zainteresuje właściela stadniny, niż wynik testu z matematyki.
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: VillagerMTV »

Czyli sprywatyzować edukację? Czy edukację oddać w ręce rodziców?
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Spektralny »

Jedno i drugie.
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: VillagerMTV »

Ogólnie to jest dobry pomysł. Bo jak to jest biznes to każdy się stara uczyć najlepiej, przyciągać nowych uczniów. Tylko ma jedną wadę. Prywatna edukacja, bądź oddana w ręce rodziców będzie płatna i jak ktoś będzie chciał się wybić to będzie mu strasznie ciężko. Nie każdego będzie stać na naukę.
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Spektralny »

Jeżeli obecnie stać nas na utrzymanie szkół + systemu oświaty, to będzie stać nas też na utrzymanie samych tylko szkół. Przecież płacisz (czy tam Twoi rodzice) cieżką kasę w podatkach na szkolnictwo. Gdyby Ci to zwrócono i mógłbyś tym dysponować, mógłbyś wybrać o wiele lepiej. Przy okazji rozwiązałby się problem lekcji religii w szkołach (całkowicie absurdalny) i inne.

Argument z mniej zamożnymi jest chybiony. Załóżmy, że jest szkoła która chce przyciągać najlepszych bo napędza sobie klientów renomą. Niestety, wiele osób nie stać by posłać tam dzieci (bo np. jest trzy razy droższa niż szkoły przeciętne). Przychdzą więc tam same bogate średniaki, które potem średnio sobie radzą. Oznacza to, że szkoła jest średnia a piekielnie droga. Takiej szkole opłaca się ufundować stypendia zdolnym, ale mało zamożnym ponieważ to oni osiągną wyniki, pójdą w świat i będą żywą reklamą dla szkoły. Tak robi Oxford, tak robi Cambridge, tak robi Harvard. Te instytucje mają swoich skautów, które szukają (!) takich osób po świecie.
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: VillagerMTV »

No tak. Ale te stypendia się dla wybitnych, więc jak ktoś jest powyżej przeciętnej, ale nie łapie się na stypendium, a jego rodzice nie mają pieniędzy, bądź nie obchodzi ich wykształcenie dzieci?

Kiedyś wykształcenie zdobywała na przykład tylko jedna osoba z rodziny, myślisz, że po prywatyzacji by tak nie było? Co jeśli akurat trafiło by na Twojego bratasiostrę, a nie na Ciebie?
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Spektralny »

VillagerMTV pisze:No tak. Ale te stypendia się dla wybitnych, więc jak ktoś jest powyżej przeciętnej, ale nie łapie się na stypendium, a jego rodzice nie mają pieniędzy, bądź nie obchodzi ich wykształcenie dzieci?
Państwo nie ma prawa się wtrącać w decyzje rodziców. Jeżeli nie chcą by dziecko się kształciło, tak być musi. Opisałem co się dzieje na samym szczycie, ale podobne mechanizmy mają miejsce na każdym (prócz najgorszego) "poziomie jakości".
VillagerMTV pisze:Kiedyś wykształcenie zdobywała na przykład tylko jedna osoba z rodziny, myślisz, że po prywatyzacji by tak nie było? Co jeśli akurat trafiło by na Twojego bratasiostrę, a nie na Ciebie?
Ale dlaczego ma ludzi nie być stać skoro w podatkach płacisz obecnie tyle, że głowa mała. To wszystko ma być pod założeniem, że pieniądze rabowane na szkolnictwo zostaną zwrócone ludziom. Ergo, nie wiem dlaczego przedsiębiorca z Ustrzyk Dolnych, który nie ma dzieci, ma płacić za edukację Jasia z Torunia, podczas gdy Jasiowi i tak nie chce się uczyć i zakłada nauczycielowi kubeł na głowę.

Poza tym kiedyś jedna osoba (także robotnik) potrafiła utrzymac całą rodzinę, a dziś i cztery wykształcone osoby mają problem z pracą (nie mówię tu o PRL a Ameryce lat 50tych).
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: VillagerMTV »

Niby nie ma prawa. Ale jak w rodzinie jest patologia to czemu ma dziecko cierpieć tylko i wyłącznie dlatego, że jego rodzice to...

Myślałem, że to dotyczy tylko garstki najlepszych. Jeśli jest tak jak mówisz to to jest dobre.

Też uważam, że jak ktoś nie chce się uczyć i woli wkładać nauczycielom kubeł na głowę to niech się nie uczy. Obawiam się tylko, że prywatna edukacja sprawi, że osoby z patologicznych rodzin i z prowincji będą miały problem ze zdobyciem wykształcenia. Chyba, że byłaby jakaś fundacja zajmująca się takimi osobami.

A może nie być stać, bo to jest zrzutka. Jak ktoś ma więcej to daje więcej, jak ktoś ma mniej to daje mniej. Tym co mają więcej może zostać dużo pieniędzy, a tym co mają mało może zabraknąć.

A co do szkolnictwa to powinno się jeszcze zrobić tak, żeby zachęcić dobrych nauczycieli, którzy mają pasję o chcą uczyć. Bo 1500zł na początek jest mało zachęcające.
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Spektralny »

VillagerMTV pisze:Niby nie ma prawa. Ale jak w rodzinie jest patologia to czemu ma dziecko cierpieć tylko i wyłącznie dlatego, że jego rodzice to...
Załóżmy, że patologia to 5%. Czy 95% ma przez to cierpieć? Patologii i tak nigdy nie przezwyciężymy, dajmy więc żyć innym.
VillagerMTV pisze:Też uważam, że jak ktoś nie chce się uczyć i woli wkładać nauczycielom kubeł na głowę to niech się nie uczy. Obawiam się tylko, że prywatna edukacja sprawi, że osoby z patologicznych rodzin i z prowincji będą miały problem ze zdobyciem wykształcenia. Chyba, że byłaby jakaś fundacja zajmująca się takimi osobami.
Ale mamy przymus szkolny obecnie. Taka osoba musi udawać, że się uczy, a ktoś musi za to płacić.
VillagerMTV pisze:A może nie być stać, bo to jest zrzutka. Jak ktoś ma więcej to daje więcej, jak ktoś ma mniej to daje mniej. Tym co mają więcej może zostać dużo pieniędzy, a tym co mają mało może zabraknąć.
Niech sobie będzie zrzutka, ale czy ja mam prawo się z niej wypisać, bo nie chcę w niej uczestniczyć? Jeżeli nie, to kto o tym decyduje?
VillagerMTV pisze:A co do szkolnictwa to powinno się jeszcze zrobić tak, żeby zachęcić dobrych nauczycieli, którzy mają pasję o chcą uczyć. Bo 1500zł na początek jest mało zachęcające.
Na wolnym rynku pensje dobrych nauczycieli będą mogły rosnąć do nieskończoności (jak w Japonii), a najgorszych będzie się zwalniać. Dzisiaj ani nie można zwolnić złego, ani nagrodzić dobrego. Obecny system to afirmacja przeciętniactwa i równania w dół.
ODPOWIEDZ