Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
miodzio1988

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: miodzio1988 »

1. Każdy tak gada.

2.
Często spisywałem zadania z internetu.
Sam się braków nabawiłeś i teraz się dziwisz, że masz problemy? ;]
Awatar użytkownika
Slaby
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 6 mar 2012, o 17:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lubin
Podziękował: 15 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Slaby »

miodzio1988 pisze:1. Każdy tak gada.


2.
Często spisywałem zadania z internetu.
Sam się braków nabawiłeś i teraz się dziwisz, że masz problemy? ;]
1. A twój nauczyciel zaczynał równania od wzorów skróconego mnożenia ?

2. A co miałem zrobić, jak nie było kiedy zrobić, nie miałem nikogo blisko kto mógłby mi pomóc? Do tego za każdy brak zadania jedynka. Średnio zadanie mi zajmowało godzinę i po prostu brakowało czasu. Przez godzinę się mogę nauczyć na 3 przedmioty. Teraz posiedziałem 5 dni i rozumiem dział w 50 %.
miodzio1988

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: miodzio1988 »

1. A co w tym dziwnego ? W gimnazjum są wzory skróconego mnożenia, więc...?

2. Lepiej przepisać na pałę rozwiązanie, a później narzekać, że matura jest be. Pewnie.
Awatar użytkownika
smigol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3454
Rejestracja: 20 paź 2007, o 23:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 353 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: smigol »

1. Co ma piernik do wiatraka?

2. Skoro przepisywałeś rozwiązania to się teraz nie dziw, że masz zaległości. Przedmiot, który z bliżej mi znanych powodów nazywa się w szkole matematyką, to nie jest język polski, czy historia. Bez zrozumienia jednego działu, nie zrozumiesz kolejnego. To tak jakbyś chciał się nauczyć biegać nie potrafiąc chodzić.

W pięć dni zrozumiałeś jakiś tam procent materiału. No to jaki masz problem? Przez wakacje nadrób zaległości. Po kolei z każdego działu, a po wakacjach systematyczna praca i nie będziesz narzekał.
Awatar użytkownika
Slaby
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 6 mar 2012, o 17:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lubin
Podziękował: 15 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Slaby »

1. Dużo, jak ktoś nie rozumie tematu.
2. Przez wakacje nie zdążę.
miodzio1988

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: miodzio1988 »

1. Braki masz. Nadrabiasz te braki i już.

2. Narzekając w necie i tracąc czas to tak.
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: bartek118 »

1. Nauczyciel w gimnazjum od czego ma zacząć jak nie od wzorów skróconego mnożenia? Wszystko co było potrzebne przed było w podstawówce.
dancewithme
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 25 sie 2012, o 12:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wawa

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: dancewithme »

Dobrze że matematyka jest obowiązkowa na maturze. Przecież gdyby nie była to ludzie by sobie ją olewali. Każdy powinien wiedzieć jak się potęguje czy pierwiastkuje, powinien potrafić obliczyć pole figury płaskiej czy przestrzennej. Przecież matematyka jest niezbędna do takich dziedzin nauki jak fizyka, chemia czy medycyna.
Awatar użytkownika
smigol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3454
Rejestracja: 20 paź 2007, o 23:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 353 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: smigol »

dancewithme pisze:Przecież gdyby nie była to ludzie by sobie ją olewali.
Najgłupszy argument broniący matematyki na maturze. Biologia, chemia, plastyka, muzyka, fizyka itd. też powinny być na maturze w takim razie? Przecież na poziomie licealnym ilość matematyki potrzebna do fizyki ogranicza się do umiejętności rozwiązywania układów równań i podstawowe własności sinusa. O chemii nie wspomnę.
Frmen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 445
Rejestracja: 4 sty 2013, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 64 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Frmen »

Aby sobie odpowiedzieć na pytanie "czy powinna być obowiązkowa matematyka na maturze", dobrze byłoby najpierw jak ktoś słusznie zauważył, odpowiedzieć sobie czy w ogóle powinna być matura, a jeśli uznamy to za odrębną kwestie, czy powinny być na przedmioty obowiązkowe, a jeśli tak, to jakimi kryteriami się kierować.

Następnym zagadnieniem jest: Po co komu właściwie potrzebna jest matura.

Po przeżyciu ponad połowy mojego dorosłego życia ( nie spodziewam się do setki dociągnąć) dochodzę do wniosku że moje oceny ze świadectwa maturalnego do niczego nigdy mi się nie przydały, będę się najwyżej mógł przed wnukami pochwalić, że dziadek tak zdał..

Ostatnimi laty ministerstwo "stworzyło potrzebę" świadectwa maturalnego dla chcących studiować.
Ale odkąd nie trzeba przed wojskiem uciekać można by zapytać "a po co komu studia" ?

No dobrze, można by zlikwidować w ogóle "państwową maturę" i zrobić ale na razie jest.

Czy powinny być na niej przedmioty obowiązkowe ?

Jeśli potraktować maturę jako "Państwowy Centralny Egzamin na Studia Wyższe", to oczywiście że nie.

Nie ma przedmiotu, który jest brany pod uwagę na WSZYSTKICH" uczelniach na każdym kierunku.

Każdy powinien móc przystąpić kiedy chce i ile razy chce do tego egzaminu z takich przedmiotów, jakie mu są potrzebne, bez względu na to ile i jak się dotąd uczył. Umie - wystarczy.

A co jeśli zgodzimy się, że potrzebny jest "Państwowy Certyfikat Wykształcenia Średniego" ?.

Wtedy ja bym zapytał: A czego oczekujemy po owym "Średnio Wykształconym Człowieku" ?
i dopiero po tej odpowiedzi mógłbym szczerze odpowiedzieć co na takiej maturze powinno być obowiązkowe.

Według mnie, na pewno nie powinno być obowiązkowej "matury z Polskiego".
Matura z Polskiego to zakłamana nazwa, "matury z literatury".
Przeczytałem w życiu ogromną ilość książek, głowa czyta mi sama to co jest napisane, czy tego chcę czy nie chcę, Ale nie sądzę by znajomość literatury była aż tak ważna.

Wg mnie matura taka, powinna sprawdzać dwie rzeczy.

1. Ogólne rozumienie otaczającego nas świata.
2. Przeprowadzenia rozumowania dowodzenia tez
3. Umiejętność przekazania swoich myśli w sposób poprawny i zrozumiały dla otoczenia.

Podstawowa matura, to powinien być jeden egzamin, w którym uczeń wybiera sobie jeden z kilku tematów i przedstawia jego opracowanie w sposób jasny, poprawny i poprawnie w języku w którym matura jest zdawana napisany.


A tak na prawdę można przejść przez życie bez żadnych matur, będąc szanowanym przez otoczenie za "mądrość życiową".
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1596
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 248 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Gouranga »

Moim zdaniem nie powinna być obowiązkowa, ponieważ odkąd stała się obowiązkowa stała się też o wiele prostsza i jednocześnie poziom w liceach spadł, bo trzeba iść wolniej z materiałem, żeby wszystkie średniej jakości umysły pojęły, że \(\displaystyle{ \frac{1}{2}+\frac{1}{3} \neq \frac{2}{5}}\) i cierpią na tym zdolniejsi uczniowie, którzy na lekcjach mogą grać w karty. A dlaczego na siłe uczy się matołów zamiast poświęcić uwagę zdolnym? Proste - wizerunek szkoły kształtuje to, jaki procent absolwentów zdał maturę. W przypadku nieobowiązkowej można na lekcjach uczyć trudniejszych rzeczy dla ambitnych a słabszym uczniom postawić 2 byle by się ich szybciej pozbyć ze szkoły, bez umiejętności matematycznych i tak wiele w życiu nie zrobią.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: norwimaj »

Gouranga pisze: i cierpią na tym zdolniejsi uczniowie, którzy na lekcjach mogą grać w karty.
Cierpienie polega na tym, że mogą grać w karty?
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: yorgin »

Gouranga pisze: A dlaczego na siłe uczy się matołów zamiast poświęcić uwagę zdolnym?
Jest coś takiego jak klasa profilowana, która taki problem powinna rozwiązać.
Gouranga pisze: a słabszym uczniom postawić 2 byle by się ich szybciej pozbyć ze szkoły, bez umiejętności matematycznych i tak wiele w życiu nie zrobią.
Zrobią. Nie dlatego, że nie nauczyli się podstaw matematyki (z reguły dlatego że im się nie chciało), a dlatego że mają mózgi których potrafią używać do myślenia.
Awatar użytkownika
pyzol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4346
Rejestracja: 26 kwie 2010, o 11:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowa Ruda
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 929 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: pyzol »

Moim zdaniem nie powinna być obowiązkowa, ponieważ odkąd stała się obowiązkowa stała się też o wiele prostsza i jednocześnie poziom w liceach spadł, bo trzeba iść wolniej z materiałem, żeby wszystkie średniej jakości umysły pojęły
Nie ma to nic wspólnego. Moja matka miała 7 klas podstawówki, 4 klasy liceum (czyli rok mniej niż jest teraz), maturę obowiązkową z matematyki, która miała wyższy poziom niż rozszerzona teraz.
Od czasów upadku komunizmu, kolejny rząd wprowadza reformę zmniejszając poziom matematyki.
pleple

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: pleple »

Może trzeba zrobić maturę z matematyki na jednym poziomie. Rozszerzony nazwać podstawowym i wprowadzić jako obowiązkowy.
ODPOWIEDZ