LXVII (67) OM - I etap

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
Pinionrzek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 22 wrz 2013, o 21:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bonn
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 63 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: Pinionrzek »

Myślałem, że różnice w progach okręgów wynoszą 3-4 pkt. Ale jeśli w jednym okręgu jest 43, a w drugim 32, to znak, że należy koniecznie zmienić regulamin i dodać zapis, że próg dla całego kraju jest wspólny. To nierówne traktowanie uczestników. Niby profesjonalna Olimpiada z ponad 60-letnią historią, a wychodzi taki brak profesjonalizmu......
Polecam dokładnie przejrzeć listę osób, które przeszły z okręgu warszawskiego i porównać ją z listami z innych okręgów.
Awatar użytkownika
harlire
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 31 lip 2014, o 18:02
Płeć: Kobieta

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: harlire »

W warszawskim zawyża poziom właściwie jedna szkoła, z której w tym roku jest 90/136 zakwalifikowanych do II etapu
Tylko, że z mazowieckim w okręgu ma (nie)szczęście być podlaskie
I też ma próg staszicowski
Jak ktoś się dowie, jakie progi w innych okręgach, to piszcie
marcin7Cd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 139
Rejestracja: 31 gru 2013, o 13:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: łódź
Pomógł: 61 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: marcin7Cd »

Jeśli ktoś jest ciekawy w łódzkim próg wynosił 40.
Ceulen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 14 paź 2015, o 08:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: Ceulen »

Pinionrzek pisze:
Myślałem, że różnice w progach okręgów wynoszą 3-4 pkt. Ale jeśli w jednym okręgu jest 43, a w drugim 32, to znak, że należy koniecznie zmienić regulamin i dodać zapis, że próg dla całego kraju jest wspólny. To nierówne traktowanie uczestników. Niby profesjonalna Olimpiada z ponad 60-letnią historią, a wychodzi taki brak profesjonalizmu......
Polecam dokładnie przejrzeć listę osób, które przeszły z okręgu warszawskiego i porównać ją z listami z innych okręgów.
No jest na niej znacznie więcej osób. Ale jakie to ma znaczenie, kiedy próg z jednego okręgu jest o 34% większy od innego? Jedyne czego chcę, to równego progu dla całego kraju, aby każdy uczestnik był równo traktowany.

Zaraz padnie tu argument o możliwościach finansowych itd. To w takim razie niech organizatorzy do jasnej ciasnej tak ustalą terytorialnie okręgi, żeby kwalifikowało się mniej więcej tyle samo osób w każdym okręgu i wtedy spokojnie można ustalić wspólny próg dla kraju, bez narażania się na zbyt wielką liczbę uczestników w którymś z okręgów.

PS jestem z podlaskiego - czyli też okręg warszawski (i już muszę się przygotowywać psychicznie, że za 1-2 lata zabraknie mi 1 pkt żeby przejść do II etapu, a inni z innych województw którzy bd mieli 10 pkt mniej przejdą xd)
AndrzejK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 974
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 102 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: AndrzejK »

Fajnie jakby ktoś wrzucił jakieś rozgrzewkowe zadanka przed II etapem, tak jak w tamtym roku
Pinionrzek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 22 wrz 2013, o 21:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bonn
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 63 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: Pinionrzek »

No jest na niej znacznie więcej osób. Ale jakie to ma znaczenie, kiedy próg z jednego okręgu jest o 34% większy od innego? Jedyne czego chcę, to równego progu dla całego kraju, aby każdy uczestnik był równo traktowany.

Zaraz padnie tu argument o możliwościach finansowych itd. To w takim razie niech organizatorzy do jasnej ciasnej tak ustalą terytorialnie okręgi, żeby kwalifikowało się mniej więcej tyle samo osób w każdym okręgu i wtedy spokojnie można ustalić wspólny próg dla kraju, bez narażania się na zbyt wielką liczbę uczestników w którymś z okręgów.

PS jestem z podlaskiego - czyli też okręg warszawski (i już muszę się przygotowywać psychicznie, że za 1-2 lata zabraknie mi 1 pkt żeby przejść do II etapu, a inni z innych województw którzy bd mieli 10 pkt mniej przejdą xd)
No tylko że jest tam 90 osób z jednej szkoły. Żadna inna placówka nie ma nawet w połowie tak licznej reprezentacji. Taka sytuacja ma bardzo duży wpływ na próg. Wydaje mi się, że komitet zdaje sobie też sprawę, jak wygląda rozwiązywanie zadań w takiej szkole. Jej uczniowie mają zdecydowanie łatwiejszą sytuację, bo nawet na przykładzie mojego liceum widzę, że często dochodzi do współpracy i wymiany myśli na temat zadań. Tym sposobem większość osób wysyła te 6-7 zadań, niekoniecznie samodzielnie zrobionych, więc to trzeba to jakoś uwzględnić. Poza tym celem Olimpiady Matematycznej jest wyszukanie jak największej liczby uczniów utalentowanych matematycznie z całego kraju. W innych komitetach jest możliwość, by wpuścić daną liczbę osób i dać im szansę na rozwój, więc też progi są niższe. Taka jest idea olimpiady.
MistGun
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 27 paź 2015, o 19:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: MistGun »

Czy w drugim etapie również progi są określane dla konkretnych okręgów czy już są wspólne dla nas wszystkich?

Edit. Prób dla okręgu Katowickiego to 28 punktów
Ostatnio zmieniony 24 sty 2016, o 20:19 przez MistGun, łącznie zmieniany 1 raz.
marcin7Cd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 139
Rejestracja: 31 gru 2013, o 13:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: łódź
Pomógł: 61 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: marcin7Cd »

OM nie jest aż tak niesprawiedliwe, aby progi do finału były różne dla okręgów. Próg do finału jest wspólny na całą Polskę.
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: bakala12 »

Odnośnie całej dyskusji o progach. Jeżeli liczysz na finał, albo cokolwiek, to niezależnie z jakiego jesteś okręgu zrobisz tyle zadań ile potrzeba. Takie jest moje zdanie. Próg na finał jest wspólny. Tak było odkąd pamiętam i patrząc na okrąg warszawski i XIV LO nic bym nie zmieniał.
Flint
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 19 maja 2014, o 19:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Cewice

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: Flint »

Kiedy mogę się spodziewać wyników z Okręgu Gdańskiego?
Nie odpowiadają na maile (jak często z UG), wie ktoś jak było w zeszłym roku?
Awatar użytkownika
harlire
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 31 lip 2014, o 18:02
Płeć: Kobieta

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: harlire »

W zeszłym roku wyniki były nieco wcześniej i nie było takich różnic terminów między okręgami. Mnie bardzo dziwi że jeszcze z dwóch okręgów nie ma.
Ale też listy- w tamtym roku dostałam jeszcze przed oficjalną listą na stronie. A teraz? Wyniki warszawskiego już były dawno i ma.
Awatar użytkownika
Andrzej Andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 27 lut 2015, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Małopolska

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: Andrzej Andrzej »

Są już wyniki z gdańskiego na stronie OMu
Ceulen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 14 paź 2015, o 08:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: Ceulen »

Razem zakwalifikowało się 616 osób. Patrząc na poprzednie edycje to chyba rekord, próg na finał będzie pewnie wysoki.
Awatar użytkownika
harlire
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 31 lip 2014, o 18:02
Płeć: Kobieta

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: harlire »

Niekoniecznie, bo więcej osób nie znaczy wyższy poziom.
Próg będzie, jak zawsze, zależał od trudności zadań.
Jak dadzą harde, to próg może opaść.
Zmieni się tylko odsetek finalistów wśród uczestników II etapu
Chyba że wedle polityki 'prouczniowskiej' zwiększą też ilość finalistów, w co jednak wątpię
vvz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 19 sty 2014, o 14:21
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: vvz »

Czy w czasie pisania II etapu można wychodzić do toalety? Nie znalazłam żadnego zapisku o tym. Tzn. logiczne by było gdyby można było bo to całkiem sporo godzin ale wolałabym to usłyszeć od kogoś kto był już uczestnikiem
ODPOWIEDZ