zbiór nieprzeliczalny

Algebra zbiorów. Relacje, funkcje, iloczyny kartezjańskie... Nieskończoność, liczby kardynalne... Aksjomatyka.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: zbiór nieprzeliczalny

Post autor: Premislav »

Dasio11, dzięki za sprawdzenie (nie mogę wstawić "pomógł", bo nie mój wątek).
Chewbacca97, owszem, to oznaczałoby, że te dwa zbiory są równoliczne, bo właśnie tak jest. W zbiorach o nieskończonej mocy nie działają takie intuicyjnie wnoszone z obcowania ze zbiorami skończonymi własności, jak to, że gdy zbiór \(\displaystyle{ A}\) jest zawarty w \(\displaystyle{ B}\) i nie jest równy \(\displaystyle{ B}\), to ma mniejszą moc.

Bijekcja mogłaby wyglądać np. tak:
\(\displaystyle{ f: \RR \cup\left\{ 5-2i\right\} \rightarrow \RR, \ f(x)= \begin{cases}\frac 1 2 x, \text{ gdy }\left( \exists n \in \NN^+\right) \left( x=\frac{1}{2^n}\right) \\ \frac 1 2, \text{ gdy } x=5-2i\\ x \text{ w przeciwnym przypadku }\end{cases}}\)
Awatar użytkownika
Chewbacca97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 464
Rejestracja: 9 lis 2013, o 22:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 120 razy

Re: zbiór nieprzeliczalny

Post autor: Chewbacca97 »

Czyli istnieje bijekcja, te dwa zbiory są równoliczne. I stąd wnioskujemy, że \(\displaystyle{ \RR \cup\left\{ 5-2i\right\}}\) jest zbiorem nieskończonym?
Premislav pisze: Bijekcja mogłaby wyglądać np. tak:
\(\displaystyle{ f: \RR \cup\left\{ 5-2i\right\} \rightarrow \RR, \ f(x)= \begin{cases}\frac 1 2 x, \text{ gdy }\left( \exists n \in \NN^+\right) \left( x=\frac{1}{2^n}\right) \\ \frac 1 2, \text{ gdy } x=5-2i\\ x \text{ w przeciwnym przypadku }\end{cases}}\)
Jestem jeszcze ciekaw, w jaki sposób doszedłeś do tej bijekcji? Jest to typowe podejście? Czy sam na to wpadłeś?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: zbiór nieprzeliczalny

Post autor: Premislav »

Czyli istnieje bijekcja, te dwa zbiory są równoliczne.
No tak.

Nie wpadłem na to sam, zmodyfikowałem bijekcję ze Wstępu do Matematyki B (czy tam teraz R) sprzed jakichś ładnych paru lat. Generalnie ja nie jestem pomysłowy w dziedzinie matematyki, więc większość "pomysłów", które przedstawiam to przeróbki z książek i skryptów, które czytałem, przeróbki z zajęć, przeróbki rozwiązań, które widziałem kiedyś w necie (głównie tu lub na math.stackexchange). No poza wieloma rozwiązaniami na pałę.

Można to podejście odrobinkę (ale tylko odrobinkę) uogólnić, żeby udowodnić bez powoływania się na arytmetykę liczb kardynalnych, że dla dowolnego zbioru nieskończonego \(\displaystyle{ A}\) i zbioru skończonego \(\displaystyle{ B}\) mamy \(\displaystyle{ |A \cup B|=|A|}\), co też nie jest jakimś sensacyjnym wynikiem.
Ogólnie zachodzi coś takiego, że dla dowolnych zbiorów \(\displaystyle{ A, B}\), z których co najmniej jeden jest nieskończony, mamy
\(\displaystyle{ |A\cup B|=\max\left( |A|, |B|\right)}\).
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34493
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5222 razy

Re: zbiór nieprzeliczalny

Post autor: Jan Kraszewski »

Chewbacca97 pisze:I stąd wnioskujemy, że \(\displaystyle{ \RR \cup\left\{ 5-2i\right\}}\) jest zbiorem nieskończonym?
Stąd wnioskujemy, że zbiór \(\displaystyle{ \RR \cup\left\{ 5-2i\right\}}\) jest zbiorem tej samej mocy, co \(\displaystyle{ \RR}\), czyli mocy continuum, czyli w szczególności nieprzeliczalnym.
Chewbacca97 pisze:Jestem jeszcze ciekaw, w jaki sposób doszedłeś do tej bijekcji? Jest to typowe podejście? Czy sam na to wpadłeś?
To typowe podejście nazywane "gubieniem punktu po ciągu". Tak można pokazać, że dodanie jednego punktu do dowolnego zbioru nieskończonego nie zmienia jego mocy.

Ja bym na przykład wziął taką bijekcję:

\(\displaystyle{ f: \RR \cup\left\{ 5-2i\right\} \rightarrow \RR, \ f(x)= \begin{cases}x+1 &\text{gdy }x\in\NN \\ 0 &\text{gdy } x=5-2i\\ x &\text{w przeciwnym przypadku }\end{cases}}\)

bo wolę gubić wykorzystując liczby naturalne, ale to naprawdę wszystko jedno.

JK
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22276
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3765 razy

Re: zbiór nieprzeliczalny

Post autor: a4karo »

A bardzo podobnie sie nie da:
\(\displaystyle{ f: \RR \cup\left\{ 5-2i\right\} \rightarrow \RR, \ f(x)= \begin{cases}x+1 &\text{gdy }x\in\ZZ \\ \text{???}&\text{gdy } x=5-2i\\ x &\text{w przeciwnym przypadku }\end{cases}}\)

Śmieszne, nie?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34493
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5222 razy

Re: zbiór nieprzeliczalny

Post autor: Jan Kraszewski »

a4karo pisze:Śmieszne, nie?
Czy ja wiem? To całkowicie naturalne...

JK
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22276
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3765 razy

Re: zbiór nieprzeliczalny

Post autor: a4karo »

Nie naturalne, tylko całkowite. Jak było naturalne, to poszło

To tylko ilustruje, że metoda:
weź zbiór przeliczalny, przesuń numerki o jeden i na to, co zostało włóż nadmiarowy element
nie zawsze działa
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34493
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5222 razy

Re: zbiór nieprzeliczalny

Post autor: Jan Kraszewski »

a4karo pisze:To tylko ilustruje, że metoda:
weź zbiór przeliczalny, przesuń numerki o jeden i na to, co zostało włóż nadmiarowy element
nie zawsze działa
Bo to nie jest taka metoda. Powinno być:
weź ciąg, przesuń numerki o jeden i na początek włóż nadmiarowy element.

JK
ODPOWIEDZ