LXIX OM

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
Bourder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 19 mar 2016, o 12:38
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 10 razy

LXIX OM

Post autor: Bourder »

W zasadzie to pierwsza seria już się skończyła. Trudność zadań subjektywnie: \(\displaystyle{ 4>3>2>1}\).
Ogólne szkice:
Ukryta treść:    
SloppyTurtle
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 2 paź 2017, o 17:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 1 raz

LXIX OM

Post autor: SloppyTurtle »

Jeżeli chodzi o trudność zadań, to zgadzam się z opinią Bourder`a.
Co do zadania 4, to opisałem sobie liczności tych ciągów dwoma wzorkami, a później całkiem dobrze szło z indukcji.
matmatmm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2284
Rejestracja: 14 cze 2011, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 351 razy

LXIX OM

Post autor: matmatmm »

4:    
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

LXIX OM

Post autor: Premislav »

1.:    
3.:    
earl grey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 17 mar 2016, o 21:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock
Pomógł: 1 raz

LXIX OM

Post autor: earl grey »

Premislav, 3 robiłem podobnie, przy czym na początku wykazałem nierówność \(\displaystyle{ xy+yz+zx \leq 12}\), później przypadek \(\displaystyle{ xyz=8}\) można było załatwić z nierówności między średnią arytmetyczną a geometryczną dla liczb \(\displaystyle{ xy, yz, zx}\) przy uprzednim wykazaniu dodatniości wszystkich zmiennych \(\displaystyle{ x,y,z}\), ale to nie było trudne.
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

LXIX OM

Post autor: PoweredDragon »

Szkice:    
Awatar użytkownika
Wuja Exul
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 25 kwie 2009, o 22:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 1 raz

LXIX OM

Post autor: Wuja Exul »

Dodam jeszcze jedno rozwiązanie zadania 3, choć jest dość podobne do poprzednich.
Ukryta treść:    
Koncert życzeń:
Ukryta treść:    
mazur89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 26 lut 2008, o 14:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 2 razy

LXIX OM

Post autor: mazur89 »

Wuja Exul pisze:Koncert życzeń:
Ukryta treść:    
Niech się spełni Twoje życzenie Udowodnimy, że spośród ciągów długości \(\displaystyle{ n}\) o wyrazach ze zbioru \(\displaystyle{ \{0, 1, 2\}}\) bez \(\displaystyle{ 0}\) i \(\displaystyle{ 2}\) obok siebie, \(\displaystyle{ \frac{1}{3}K_{n-1}}\) zaczyna się od \(\displaystyle{ 10}\), a \(\displaystyle{ K_n}\) zaczyna się inaczej. Oba stwierdzenia udowodnimy pokazując odpowiednie bijekcje; zaczniemy od drugiego z nich.

Dla większej przejrzystości zdefiniujmy najpierw następujące zbiory:
\(\displaystyle{ A_n^{(0)}}\) - zbiór ciągów długości \(\displaystyle{ n}\) o wyrazach ze zbioru \(\displaystyle{ \{0, 1, 2\}}\) bez \(\displaystyle{ 0}\) i \(\displaystyle{ 2}\) obok siebie nie zaczynających się od \(\displaystyle{ 10}\),
\(\displaystyle{ A_n^{(1)}}\) - zbiór ciągów długości \(\displaystyle{ n}\) o wyrazach ze zbioru \(\displaystyle{ \{0, 1, 2, X\}}\) nie zaczynających się od \(\displaystyle{ X}\), w których nie występują kolejno pary \(\displaystyle{ X2, 02, 10, 20}\), a wszystkie maksymalne bloki złożone z \(\displaystyle{ X}\) mają parzystą długość,
\(\displaystyle{ A_n^{(2)}}\) - zbiór ciągów długości \(\displaystyle{ n}\), w którym pierwszy wyraz jest ze zbioru \(\displaystyle{ \{0, 1, 2\}}\), a pozostałe ze zbioru \(\displaystyle{ \{\searrow, \rightarrow, \nearrow\}}\), w których wszystkie maksymalne bloki złożone z \(\displaystyle{ \rightarrow}\) mają parzystą długość,
\(\displaystyle{ A_n^{(3)}}\) - zbiór ciągów długości \(\displaystyle{ n}\) o wyrazach ze zbioru \(\displaystyle{ \{0, 1, 2\}}\), w których wszystkie maksymalne bloki mają nieparzystą długość.

Udowodnimy, że \(\displaystyle{ |A_n^{(k)}|=|A_n^{(k+1)}|}\) dla \(\displaystyle{ k=0, 1, 2}\) wskazując odpowiednie bijekcje.

\(\displaystyle{ k=0}\): w każdym ciągu ze zbioru \(\displaystyle{ A_n^{(0)}}\) zamieniamy wszystkie wystąpienia \(\displaystyle{ 10}\) na \(\displaystyle{ XX}\). Odwrotnie, w każdym ciągu ze zbioru \(\displaystyle{ A_n^{(1)}}\) zamieniamy wszystkie wystąpienia \(\displaystyle{ XX}\) na \(\displaystyle{ 10}\), zaczynając od lewej.

\(\displaystyle{ k=1}\): w każdym ciągu ze zbioru \(\displaystyle{ A_n^{(1)}}\) pomiędzy każdymi dwoma kolejnymi elementami narysujmy strzałkę według następujących reguł. Rysujemy \(\displaystyle{ \rightarrow}\), jeśli następującym elementem jest \(\displaystyle{ X}\), rysujemy \(\displaystyle{ \searrow}\) jeśli następującym elementem jest mniejsza spośród cyfr dozwolonych po znaku poprzedzającym (\(\displaystyle{ 0}\) po \(\displaystyle{ 0}\) lub \(\displaystyle{ X}\) oraz \(\displaystyle{ 1}\) po \(\displaystyle{ 1}\) lub \(\displaystyle{ 2}\)) oraz rysujemy \(\displaystyle{ \nearrow}\) jeśli następującym elementem jest większa spośród cyfr dozwolonych po znaku poprzedzającym (\(\displaystyle{ 1}\) po \(\displaystyle{ 0}\) lub \(\displaystyle{ X}\) oraz \(\displaystyle{ 2}\) po \(\displaystyle{ 1}\) lub \(\displaystyle{ 2}\)). Następnie wymazujemy wszystkie elementy oryginalnego ciągu z wyjątkiem pierwszego. Odwrotnie, w każdym ciągu ze zbioru \(\displaystyle{ A_n^{(2)}}\) na końcu każdej strzałki piszemy symbol zgodny z powyższymi regułami, zaczynając od lewej, a następnie wymzujemy wszystkie strzałki.

\(\displaystyle{ k=2}\): w każdym ciągu ze zbioru \(\displaystyle{ A_n^{(2)}}\) na końcu każdej strzałki piszemy cyfrę ze zbioru \(\displaystyle{ \{0, 1, 2\}}\) według następujących reguł, zaczynając od lewej. Na końcu \(\displaystyle{ \rightarrow}\) piszemy cyfrę równą tej przed nią, na końcu \(\displaystyle{ \searrow}\) piszemy mniejszą spośród cyfr różnych od tej przed nią (\(\displaystyle{ 1}\) po \(\displaystyle{ 0}\) i \(\displaystyle{ 0}\) po \(\displaystyle{ 1}\) lub \(\displaystyle{ 2}\)), a na końcu \(\displaystyle{ \nearrow}\) piszemy większą spośród cyfr różnych od tej przed nią (\(\displaystyle{ 1}\) po \(\displaystyle{ 2}\) i \(\displaystyle{ 2}\) po \(\displaystyle{ 0}\) lub \(\displaystyle{ 1}\)). Następnie wymazujemy wszystkie strzałki. Odwrotnie, w każdym ciągu ze zbioru \(\displaystyle{ A_n^{(3)}}\) rysujemy między cyframi strzałki według powyższych reguł, a następnie wymazujemy wszystkie cyfry z wyjątkiem pierwszej.

W takim razie \(\displaystyle{ |A_n^{(0)}|=|A_n^{(3)}|}\), co dowodzi drugiego z naszych stwierdzeń. Dla dowodu pierwszego zauważmy, że jeśli z każdego ciągu zaczynającego się od \(\displaystyle{ 10}\) wymażemy początkową \(\displaystyle{ 1}\), a następnie zastosujemy powyższą procedurę, to otrzymamy wszystkie ciągi długości \(\displaystyle{ n-1}\) o wyrazach ze zbioru \(\displaystyle{ \{0, 1, 2\}}\) zaczynających się od \(\displaystyle{ 0}\), w których wszystkie maksymalne bloki mają nieparzystą długość. Ponieważ w tej definicji role cyfr \(\displaystyle{ 0,1,2}\) są symetryczne, to ciągów tych jest \(\displaystyle{ \frac{1}{3}K_{n-1}}\), co kończy rozwiązanie zadania.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5750
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 132 razy
Pomógł: 526 razy

LXIX OM

Post autor: arek1357 »

A co do mnie optuję za prostym rozwiązaniem i łatwo zauważyć bez większych formalności, że wzór na:

\(\displaystyle{ L_{n}}\) i \(\displaystyle{ K_{n}}\)


\(\displaystyle{ L_{n+2}=2L_{n+1}+L_{n} , n>2}\)

gdzie:

\(\displaystyle{ L_{1}=3, L_{2}=7}\)

podobnie:

\(\displaystyle{ K_{n+2}=2K_{n+1}+K_{n}, n>2}\)

gdzie:

\(\displaystyle{ K_{1}=3, K_{2}=6}\)

a z tych warunków łatwo wykazać tezę zadania...


Co do trzeciego nie ma krótszego rozwiązania niż zrobił to Wujo...
Tak samo zrobiłem i uważam, że jest to najkrótsze i najlepsze...
Ostatnio zmieniony 29 paź 2017, o 16:27 przez arek1357, łącznie zmieniany 2 razy.
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

LXIX OM

Post autor: PoweredDragon »

1. \(\displaystyle{ L_{n} \wedge K_{n}}\) - to nie ma sensu
2. To rozwiązanie się już pojawiło i zgadzam się - jest najprostsze, pod warunkiem, że się te wzory umie udowodnić, a nie "zauważyć"
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5750
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 132 razy
Pomógł: 526 razy

LXIX OM

Post autor: arek1357 »

Co nie ma sensu przecież łatwo udowodnić widać je gołym okiem...
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34486
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5220 razy

LXIX OM

Post autor: Jan Kraszewski »

arek1357 pisze:Co nie ma sensu
Nie ma sensu używanie w ten sposób spójnika logicznego.

JK
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5750
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 132 razy
Pomógł: 526 razy

LXIX OM

Post autor: arek1357 »

już poprawiłem użyłem go zamiast spójnika "i" , i myślę że czasem tak można...

A udowodnić te wzory to bajka...

Przepraszam ale nie zauważyłem rozwiązania zadania 4 PoweredDragona ale trudno...
Awatar użytkownika
WolfusA
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 208
Rejestracja: 27 sty 2017, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 9 razy

LXIX OM

Post autor: WolfusA »

PoweredDragon pisze:2. To rozwiązanie się już pojawiło i zgadzam się - jest najprostsze, pod warunkiem, że się te wzory umie udowodnić, a nie "zauważyć"
No właśnie. Bo za takie pisanie zauważmy, że się dostaje 0 . Myślę, że to było zadanie sprawdzające umiejętność klarownego wyrażania swoich myśli i prawidłowego używania języka matematycznego.
Wiem, że niektórzy bardzo upodobali sobie działania na ułamkach i pierwiastkach: po wyprowadzeniu wzorów jawnych na \(\displaystyle{ K_n}\) i \(\displaystyle{ L_n}\) dowodzili tezy z użyciem tych wyrażeń.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5750
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 132 razy
Pomógł: 526 razy

LXIX OM

Post autor: arek1357 »

Wiem, że niektórzy bardzo upodobali sobie działania na ułamkach i pierwiastkach: po wyprowadzeniu wzorów jawnych na K_n i L_n dowodzili tezy z użyciem tych wyrażeń.
Czy to że tak powiem jest może przestępstwem?

Zresztą brzmi to podobnie jak cytat z jakiejś świętej księgi, np. ze Starego Testamentu...

Lecz ja to bardziej odebrałem jak cytat z Żywotu Briana.

Uważam, że sposób z wyprowadzeniem jawnych wzorów jest dużo lepszy z bardzo błahego powodu, że te wzory po prostu są i sytuacja jest dużo bardziej klarowna i jasna, oraz daje większe możliwości i lepszy ogląd sytuacyjny...

Ja też potrafię zacytować:
Idźcie precz z tego forum wszyscy, którzy macie mroczne avatary
ODPOWIEDZ