UJ: informatyka a informatyka analityczna

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
ralphik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 cze 2011, o 21:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

UJ: informatyka a informatyka analityczna

Post autor: ralphik »

Myślę że będę miał około 90-94% z matematyki rozszerzonej. Chciałbym studiować w Krakowie dobrą informatykę. Czytałem, że ta na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ jest całkiem dobra. Czy też macie taką opinie? I jeszcze jedno: podobno informatyka analityczna jest zupełnie inna od pozostałych specjalności. Patrząc na program studiów nie widzę aż tak dużych różnic. Na czym one polegają? Z drugiej strony zauważyłem ze studenci informatyki analitycznej mają duże sukcesy. Co wybrać??? Czy ktoś z forumowiczów może porównać te opcje? Czy ktoś studiuje informatykę analityczną?
Awatar użytkownika
paladin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 148
Rejestracja: 24 sty 2005, o 22:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 19 razy

UJ: informatyka a informatyka analityczna

Post autor: paladin »

Pojawia się tu paru studiujących informatykę analityczną. Ja akurat jestem pracownikiem, i oczywiście będę "swoją" specjalność reklamował

Mogę powiedzieć że tak, informatyka analityczna mocno się od pozostałych specjalności różni. Program studiów jest (oprócz standardowego programowania) zorientowany na algorytmikę, z naciskiem na samodzielne myślenie i rozwiązywanie problemów. Wykłady i ćwiczenia mają tendencję bycia wymagającymi (pierwsze z brzegu: miesiąc temu osobiście zmuszałem drugorocznych studentów do zaklepania w C++ ). Krótko mówiąc, jest trudniej, ale też sporo satysfakcji.
No i mamy, jak zdążyłeś zauważyć, naprawdę dobrych studentów. Najlepszy przykład to oczywiście .
ralphik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 cze 2011, o 21:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

UJ: informatyka a informatyka analityczna

Post autor: ralphik »

I mysli Pan, że dam rade na drugim roku "zaklepać" transformatę Fouriera? C++ trochę znam ale jak pisałem orłem z matematyki nie jestem. W OM nie doszedłem nawet do drugiego etapu. W OI bylem w drugim, ale poszło mi dość marnie. Nie boję się nauki, ale jesli pozostali studenci informatyki analitycznej to tylko kandydaci na brązowych medalistów to boję się, że nie dam rady. Jaki procent studentów informatyki analitycznej to nie finaliści OI lub OM, bo z podanego artykułu wynika, ze bardzo znikomy. Czy z 90% maturą z informatyki dam radę? mam nadzieję ze te 90% to będę miał, choć wszystko zależy od sposobu oceniania. Czy może jednak lepiej wybrać informatykę dla śmiertelników?
Awatar użytkownika
paladin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 148
Rejestracja: 24 sty 2005, o 22:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 19 razy

UJ: informatyka a informatyka analityczna

Post autor: paladin »

ralphik pisze:I mysli Pan, że dam rade na drugim roku "zaklepać" transformatę Fouriera? C++ trochę znam ale jak pisałem orłem z matematyki nie jestem. W OM nie doszedłem nawet do drugiego etapu. W OI bylem w drugim, ale poszło mi dość marnie.
Mnie też Nawet jeden z naszych medalistów zaczął poważnie programować dopiero na studiach. Myślę, że wszystko przed Panem.
Nie boję się nauki, ale jesli pozostali studenci informatyki analitycznej to tylko kandydaci na brązowych medalistów to boję się, że nie dam rady. Jaki procent studentów informatyki analitycznej to nie finaliści OI lub OM, bo z podanego artykułu wynika, ze bardzo znikomy.
Rachując na szybko: ponad połowa nie ma żadnej olimpijskiej przeszłości.
Czy z 90% maturą z informatyki dam radę? mam nadzieję ze te 90% to będę miał, choć wszystko zależy od sposobu oceniania. Czy może jednak lepiej wybrać informatykę dla śmiertelników?
90% to bardzo dobry wynik wszędzie, również u nas.
wszamol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 490
Rejestracja: 7 maja 2009, o 22:01
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

UJ: informatyka a informatyka analityczna

Post autor: wszamol »

ralphik pisze:I mysli Pan, że dam rade na drugim roku "zaklepać" transformatę Fouriera?
Ja osobiście myślę, że jak nie będziesz się obijał, tylko sumiennie pracował to dasz rade takie coś napisać (i wiele innych rzeczy) ;p Musisz tylko pamiętać, że nic nie przyjdzie samo.
Mackos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 29 cze 2011, o 00:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: etc/passwd/

UJ: informatyka a informatyka analityczna

Post autor: Mackos »

Hej!
Tak się składa że jestem studentem informatyki, jednak na (niestety gorszej) uczelni w Krakowie.
Z tego co wiem na UJ na kampusie jest dobra informatyka ale dają wycisk ogromny z matematyką (z czego ja leże).
Polecam Ci także AGH i Politechnikę, też mają obiecujący poziom.
Tak czy inaczej patrz zawsze tam gdzie jest najciężej i tam idź. Ja do dzisiaj sobie pluję w brodę że nie złożyłem papierów na PK i teraz mam informatykę na dość niskim poziomie, przy czym ze wgzlędu na to że informatyka jest moją pasją - muszę się dokształcać samodzielnie w domu. Ma to swoje plusy i minusy.
Dulce
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 150
Rejestracja: 5 cze 2011, o 10:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska niestety

UJ: informatyka a informatyka analityczna

Post autor: Dulce »

to ja się podepnę pod temat bo mam jeszcze dwa pytania dotyczące infy na UJ :
1. Podobno na pierwszym roku program informatyki różni sie bardzo niewiele od TCS- u( w zasadzie jeśli dobrze patrzę to niczym się nie różnią) Czy w związku z tym można się po semestrze przepisać na "zwykłą" informatykę, jeśli się stwierdzi ,że na TCS-ie nie daje się rady? (pytam dlatego,że nie mam żadnego doświadczenia w programowaniu ,nie byłabym nawet w stanie zrobić arkusza maturalnego z infy, bo w szkole miałam podstawową informatykę ,chodziłam do klasy o profilu mat-chem)

2. Czyli jeżeli intersuje mnie algorytmika to powinnam wybrać TCS?

3. Czy oprócz teorii znajdę na TCS-ie rzeczy praktyczne? Mam świadomość,że studia same w sobie (niestety) nie przygotowują do pracy , ale chciałabym sie nauczyć jakiś praktycznych rzeczy przydatnych w pracy ,a nie tylko samej teorii... Tzn. czy uczycie np. projektowania stron www itp. banałów, których ja jednak nie potrafię (pewnie dla najlepszych będą to pierdółki ,z tym zę ,ja nawet htmla nie mam opanowanego i nie umiem robic stron www )

4.Rozważałam i rozważam karierę naukową,ale myślę ,że w przysłości chciałabym założyć własną firmę... Czy TCS wobec tego jest dobrym wyborem?
Aura_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 11 cze 2011, o 12:32
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1 raz

UJ: informatyka a informatyka analityczna

Post autor: Aura_ »

Dulce pisze:to ja się podepnę pod temat bo mam jeszcze dwa pytania dotyczące infy na UJ :
1. Podobno na pierwszym roku program informatyki różni sie bardzo niewiele od TCS- u. Czy w związku z tym można się po semestrze przepisać na "zwykłą" informatykę, jeśli się stwierdzi ,że na TCS-ie nie daje się rady? (pytam dlatego,że nie mam żadnego doświadczenia w programowaniu ,nie byłabym nawet w stanie zrobić arkusza maturalnego z infy, bo w szkole miałam podstawową informatykę ,chodziłam do klasy o profilu mat-chem)
Znam z 5 osób które były na TCSie i w połowie semestru przepisały sie na II, jeden to nawet miesiac przed sesja.
Dulce
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 150
Rejestracja: 5 cze 2011, o 10:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska niestety

UJ: informatyka a informatyka analityczna

Post autor: Dulce »

Aura_ pisze:
Dulce pisze:to ja się podepnę pod temat bo mam jeszcze dwa pytania dotyczące infy na UJ :
1. Podobno na pierwszym roku program informatyki różni sie bardzo niewiele od TCS- u. Czy w związku z tym można się po semestrze przepisać na "zwykłą" informatykę, jeśli się stwierdzi ,że na TCS-ie nie daje się rady? (pytam dlatego,że nie mam żadnego doświadczenia w programowaniu ,nie byłabym nawet w stanie zrobić arkusza maturalnego z infy, bo w szkole miałam podstawową informatykę ,chodziłam do klasy o profilu mat-chem)
Znam z 5 osób które były na TCSie i w połowie semestru przepisały sie na II, jeden to nawet miesiac przed sesja.
ciekawe dlaczego ? (dlaczego się przepisały)
Tacit
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 6 mar 2011, o 16:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Sącz
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

UJ: informatyka a informatyka analityczna

Post autor: Tacit »

Widzę, że była cofka bazy.
Z czystej ciekawości, ile trzeba było mieć w zeszłym roku punktów z rozszerzonej matematyki, by się dostać na informatykę analityczną?
Aura_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 11 cze 2011, o 12:32
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1 raz

UJ: informatyka a informatyka analityczna

Post autor: Aura_ »

Z czystej ciekawości, ile trzeba było mieć w zeszłym roku punktów z rozszerzonej matematyki, by się dostać na informatykę analityczną?
Były 3 albo 4 rekrutacje już nie pamiętam dokładnie, wiec brali wszystkich.
ciekawe dlaczego ? (dlaczego się przepisały)
2 na pewno przez wstęp do matematyki a jedna przez programowanie.
Tacit
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 6 mar 2011, o 16:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Sącz
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

UJ: informatyka a informatyka analityczna

Post autor: Tacit »

Komisja ustawiła minimum na 60pktów. Są szanse by w dalszym postępowaniu zmniejszyli ten próg?
Aura_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 11 cze 2011, o 12:32
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1 raz

UJ: informatyka a informatyka analityczna

Post autor: Aura_ »

na TCS próg był 70%
4ns3lm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 12 lip 2011, o 11:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

UJ: informatyka a informatyka analityczna

Post autor: 4ns3lm »

Dostałem się zarówno na informatykę analityczną, jak i SMP. Zastanawiam się, który z tych kierunków da mi więcej korzyści przy studiowaniu informatyki. Czy studiowanie informatyki analitycznej w ramach SMP ma jakąś zasadniczą przewagę nad studiowaniem tego kierunku od razu na wydziale MiI? Czy może jest to gra niewarta świeczki i ustawia przed studentem dodatkowe wyzwania, niekoniecznie rozwijające na tym profilu kształcenia.

Z tego co zdążyłem zauważyć, niewielu informatyków celuje w SMP. Jego szeregi są głównie zasilane przez studiujących fizykę (na której studiowanie jeszcze miesiąc temu sam byłem zdecydowany). Czy może to oznaczać, że studia indywidualne lepiej sprawdzają się przy tej dziedzinie nauki, czy może przyszli informatycy nie potrafią dostrzec zalet takiego systemu kształcenia?

Fizyka również wydaje mi się fascynująca, niemniej niż informatyka, jednak na studiowanie tej drugiej się zdecydowałem. Moje kolejne pytanie - Czy wzięcie kilku dodatkowych kursów fizyki na SMP nie będzie kolidowało ze studiowaniem informatyki analitycznej i czy można jakoś sensownie te dwie dziedziny połączyć?

Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś studiujący na SMP lub informatyce analitycznej dał mi odpowiedź, choć wszystkie ewentualne porady innych osób również będą dla mnie cenne.

Pozdrawiam-- 14 lip 2011, o 19:48 --UPDATE:

Wybór dokonany. Wpisałem się już na informatykę analityczną
ODPOWIEDZ