Czwarty wymiar

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Mateusz Magier
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 26 wrz 2010, o 11:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Czwarty wymiar

Post autor: Mateusz Magier »

Witam!

Jestem uczniem 2. klasy liceum i bardzo interesuje mnie zagadnienie geometrii w wymiarach wyższych niż trzeci. Jak wyglądają wykresy funkcji, dajmy na to, w wymiarze czwartym? Czy istnieje program, który generuje wizualizacje geometryczne czwartego wymiaru?
Mikolaj9
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 535
Rejestracja: 19 gru 2008, o 15:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 62 razy

Czwarty wymiar

Post autor: Mikolaj9 »

Jak wyglądają takie wykresy to ciężko sobie wyobrazić, bo jesteśmy przyzwyczajeni do świata 3-wymiarowego. Można sobie ten 4 wymiar wyobrażać na przykład jako czas (wtedy te wykresy będą ruchome).Ale własności geometryczne obiektów w takich wymiarach są takie same. Tak samo liczy się pole takich k-wymiarowych kostek o boku a, jako \(\displaystyle{ a^{k}}\), tak samo "wygląda" prostopadłość. Właśnie temu między innymi służy geometria analityczna, żeby można było "analizować" te wyższe wymiary za pomocą współrzędnych kartezjańskich.
Mateusz Magier
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 26 wrz 2010, o 11:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Czwarty wymiar

Post autor: Mateusz Magier »

Znalazłem niezły program do wykresów 4D, tylko nie bardzo zauważyłem, żeby różniły się czymś od tych w 3D...
ODPOWIEDZ